Newsletter

Deutsche Bank Polska: prezes Krzysztof Kalicki o sytuacji sektora bankowego na Europejskim Kongresie Gospodarczym

15.05.2018, 15:28aktualizacja: 15.05.2018, 15:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sytuacja sektora bankowego jest dosyć skomplikowana. Kumulują się w nim pewne negatywne efekty - mówił prezes Deutsche Bank Polska dr hab. Krzysztof Kalicki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach.

Prezes zabrał głos w ramach panelu „Rynek finansowy w Polsce i w Europie Centralnej”. Uczestnicy debatowali na temat sytuacji polskiego rynku kapitałowego na tle Europy Centralnej oraz czynników z nim związanych, w tym także kondycji sektora bankowego. „Regulacje, raportowania, analizy, zarządzanie ryzykiem, zarządzanie operacyjne - tu kumuluje się wiele wydatków sektora bankowego” - podkreślił prezes Kalicki, wskazując koszty regulacji oraz skalę zatrudnienia jako pierwszy negatywny efekt, który dotyka sektor bankowy.

Kolejnym negatywnym aspektem wpływającym na skomplikowaną sytuację w sektorze bankowym są, według profesora Kalickiego, duże obciążenia publiczne. Prezes przypomniał, że sektor płaci podatek bankowy w wysokości ok. 3,5 mld zł. „Jakby tego było mało, banki płacą od tego podatek dochodowy, czyli od czegoś, co absolutnie nie jest ich dochodem, lecz obciążeniem” - powiedział i dodał, że „podobnie jest z bankowym funduszem gwarancyjnym, od którego również płaci się podatek dochodowy, czyli inaczej mówiąc - podatek dochodowy płaci się od kosztów, co jest anomalią z punktu widzenia gospodarczego”.

Jak wskazał prezes Deutsche Bank Polska, rosną też wymogi kapitałowe i zaczyna narastać problem wyposażenia kapitałowego banków oraz finansowania, od czego zależy dalsze kredytowanie oraz przyrost kredytów. „Z jednej strony widać zacieśnienie wymogów kredytowych, co pośrednio wynika również z niedostatecznie szybko rosnących kapitałów. Jeżeli banki ponoszą takie obciążenia publiczne, trudno się dziwić, że kapitały przyrastają wolno. Oczywiste jest, że inwestycje w banki muszą uwzględniać także te wyzwania” - dodał.

Zdaniem prezesa Kalickiego „nadciągają nowe regulacje - tzw. MREL - które będą wymagały, aby banki gromadziły fundusze pochodzące nie tylko z kapitałów, ale również z podporządkowanych zobowiązań”. W opinii prezesa będzie to „bardzo kosztowne wyzwanie dla sektora bankowego.” Z tego punktu widzenia inwestorzy mogą mieć problem. „Jeśli sektor bankowy przynosi ok. 6,6 proc. zwrotu na kapitale, to przy założeniu modelu capital pricing model, może to być zdecydowanie za mało w stosunku do wymagań rynku”.

Prezes wskazał z drugiej strony uwagę na to, że Polska ma stosunkowo powolny przypływ depozytów ogółem oraz bardzo słaby wzrost kredytowania ogółem z punktu widzenia gospodarki. „Jest on w tej chwili poniżej nominalnego tempa wzrostu PKB w kraju” - podsumował.

„Sektor bankowy napotyka na wiele trudności, ale myślę, że największą barierą, przy chęci rozbudowania rynku kapitałowego, jest zmiana kierunku polityki makroekonomicznej na taki, który promuje oszczędności - zaznaczył. - Nasza polityka i gospodarka od wielu lat nastawione są na konsumpcję. Tym samym promując konsumpcję, nie promują oszczędności, co z pewnością nie sprzyja rozwojowi rynku kapitałowego” - podkreślił prezes Deutsche Bank Polska, Krzysztof Kalicki.

EKG to największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowej. Uczestniczą w nim eksperci i wiodące postaci świata biznesu, polityki, samorządu, administracji publicznej. Tegoroczna edycja jest dziesiątą z kolei. Organizatorzy szacują, że bierze w niej udział ok. 9 tys. uczestników.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 15.05.2018, 15:28
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ