Newsletter

Dokument UL 3300 przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa użytkowania robotów konsumenckich, usługowych i edukacyjnych

31.08.2020, 17:28aktualizacja: 31.08.2020, 17:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wprowadzenie pierwszego dokumentu certyfikacyjnego UL dla robotów konsumenckich i komercyjnych jest odpowiedzią na problemy bezpieczeństwa związane z interakcją ludzi i robotów.

NORTHBROOK, Illinois, 31 sierpnia 2020 r. /PRNewswire/ -- UL, wiodące przedsiębiorstwo na świecie działające w obszarze rozwiązań naukowych na rzecz bezpieczeństwa, wydało dokument UL 3300 stanowiący podsumowanie badań (ang. Outline of Investigation, OOI) z zakresu robotów stosowanych w sektorach usług, komunikacji, technologii informacyjnych, edukacji i rozrywki (ang. Service, Communication, Information, Education and Entertainment, SCIEE). Dokument opisuje wymogi, w oparciu o które dokonywana jest ocena bezpieczeństwa operacyjnego robotów, ze szczególnym uwzględnieniem wielokierunkowej mobilności, zagrożeń pożarowych i porażeniowych, obsługi zewnętrznej, klas użytkowników i otoczenia. Ponieważ roboty z sektorów SCIEE zwykle funkcjonują blisko ludzi, w dokumencie skupiono się na ich bezpiecznej obsłudze w różnorodnych środowiskach funkcjonowania człowieka.

„Technologie i zastosowania robotyki wychodzą poza segmenty przemysłowe i produkcyjne, coraz częściej pojawiając się w przestrzeni publicznej i komercyjnej, a także w domach prywatnych, gdzie służą poprawie jakości życia – zauważył Michael Sakamoto, dyrektor wyższego szczebla w Dziale Technologii Konsumenckich UL. - W miarę nasilania się tego trendu pojawiają się nowe problemy związane z bezpieczeństwem, dotyczące m.in. interakcji robotów z ludźmi, które należy poprawnie wskazać i rozwiązać”.

Gwałtowny rozwój technologiczny prowadzi do powstania nowej generacji robotów, które są w stanie wykonywać różnorodne zadania w otwartych przestrzeniach oraz współpracować z ludźmi. Podczas gdy roboty zdążyły zadomowić się w sektorach przemysłowych i produkcyjnych, ich kolejne generacje będą wykorzystywane w mniej tradycyjnych obszarach, takich jak sklepy spożywcze, hotele, lotniska, banki, galerie handlowe i miejsca publiczne, w tym deptaki i parki. Ponadto coraz częściej możemy dostrzec ich obecność w naszych domach. Z uwagi na rosnącą liczbę osób samotnych roboty usługowe mogą stanowić pożądane rozwiązanie. Jak wynika z prezentacji przygotowanej przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) w ramach targów World Robotics 2019, sektor robotów przeznaczonych do użytku domowego i specjalistycznego w ciągu najbliższych trzech lat odnotuje wzrost o ponad 40% (CAGR). Aktualna wartość tej branży wynosi już 17,2 mld USD, natomiast eksperci z IFR zauważają, że pandemia koronawirusa spowodowała agresywny rozwój rozwiązań, które mogą być wykorzystywane do walki z pandemią.

Roboty służą poprawie wydajności i produktywności. Dzięki najnowszym innowacjom w obszarze technologii robotycznych stosuje się je także w celu poprawy obsługi klienta, zwiększania elastyczności działań i wzmacniania wartości marki. Z uwagi na rosnące zainteresowanie robotami we wszystkich obszarach organizacji, począwszy od budowania marki i działań marketingowych, poprzez przywództwo w obszarze obsługi klienta, a skończywszy na strategiach biznesowych i technologiach informacyjnych, bezpieczne wdrożenie i obsługa robotów, szczególnie w obszarze publicznym, stały się kluczowym aspektem dla przedsiębiorstw z całego świata.

„UL 3300 ukazuje, w jaki sposób radzimy sobie z rosnącą złożonością robotów konsumenckich i komercyjnych, czego dowodzi nasz aktywny udział i przywództwo w procesie kształtowania standardów bezpieczeństwa robotów, a także w komisjach i grupach roboczych działających w branży – powiedział Sakamoto. - Aby przyspieszyć wprowadzenie na rynek innowacyjnych technologii robotycznych, nasze zespoły są przygotowane do współpracy z producentami wyposażenia i części robotów – począwszy od etapu projektowania produktu, pomagając rozwiązać potencjalne problemy związane z bezpieczeństwem i uniknąć opóźnień na dalszych etapach produkcji, które negatywnie rzutują na efekt końcowy i zaufanie klientów”.

Dział ds. Standardów UL Underwriters Laboratories, naszego podmiotu stowarzyszonego prowadzącego działalność non-profit, przystąpił do opracowywania normy porozumienia w oparciu o dokument referencyjny UL 3300 OOI. Aby złożyć wniosek w sprawie udziału w Panelu Technicznym, należy skontaktować się z Deborah Prince, kierownikiem ds. programu standardów w Underwriters Laboratories. Aby nabyć egzemplarz UL 3300, należy wejść na stronę: shopULstandards.com. Aby uzyskać więcej informacji lub otrzymać ofertę usług ewaluacji i/lub certyfikacji produktu, prosimy o kontakt na adres: ctech@ul.com.

UL

UL pomaga budować lepszy świat, wykorzystując osiągnięcia nauki przy mierzeniu się z wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Zwiększamy zaufanie poprzez umożliwianie bezpiecznego zastosowania innowacyjnych produktów i technologii. Zespół UL łączy pasja kształtowania świata jako bezpieczniejszego miejsca. Wszystkie nasze działania, począwszy od niezależnych badań i tworzenia standardów, poprzez testy i certyfikację, a skończywszy na dostarczaniu rozwiązań analitycznych i cyfrowych, służą poprawie dobrobytu na świecie. Przedsiębiorstwa, branże przemysłowe, organy rządowe i regulacyjne oraz ogół społeczeństwa polegają na nas przy podejmowaniu trafniejszych decyzji. Więcej informacji na stronie: UL.com. Więcej informacji na temat naszej działalności non-profit na stronie: UL.org.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/325015/ul_enterprise_logo.jpg

Źródło: UL

KONTAKT:

Steven Brewster

UL

e-mail: steven.brewster@ul.com

tel. 1+847.664.8425

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.08.2020, 17:28
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ