Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Forum Ekonomiczne w Davos, które w tym roku obchodzi swój 50. jubileusz, to jedno z najważniejszych spotkań liderów światowego biznesu, w którym uczestniczą również osobistości ze świata polityki. W tegorocznej edycji wezmą udział m.in. prezydent USA Donald Trump oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Podczas obrad uczestnicy będą dyskutować o kluczowych wyzwaniach ekonomicznych oraz społecznych, ważnych z punktu widzenia światowej gospodarki i całej ludzkości. Wydarzenie gromadzi ok. 3000 uczestników ze 110 krajów.
Davos, jako arena światowego biznesu, jest zatem dobrym miejscem do prezentacji dynamicznie rozwijającego się kraju, jakim jest Polska. Nasz kraj w ciągu trzech dekad przeszedł do wolnorynkowego modelu, co uczyniło go wzorem do naśladowania przez inne państwa w naszej części Europy.
Dlatego PZU i Bank Pekao S.A. już drugi raz zdecydowały się na otwarcie Domu Polskiego. Stanowi on miejsce promocji gospodarki Polski oraz całego regionu Trójmorza. W Polish House odbędą się liczne debaty i konferencje, prowadzone przez znanych ekspertów oraz przedstawicieli polityki czy biznesu.
„Posiadając jeden z największych potencjałów wzrostu w całej Europie, Polska i kraje zwane już popularnie Trójmorzem zasługują na to, aby zwrócić uwagę światowych inwestorów” – powiedział Paweł Surówka, prezes Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A.
Według niego, państwa Trójmorza łączą w sobie wzrost typowy dla regionów wschodzących ze stabilnością i transparentnością Unii Europejskiej. „To chcemy pokazać właśnie w Davos” – zapowiedział Paweł Surówka.
„Bez wątpienia jubileuszowa 50. edycja Davos będzie świetną okazją, aby zainteresować globalnych graczy ulokowaniem swoich środków w Polsce” – dodał Marek Lusztyn, prezes Banku Pekao S.A.
Organizatorzy Domu Polskiego mówią, że idea jego powstania narodziła się na podstawie doświadczeń z poprzednich lat, kiedy w czasie Forum w Davos przedstawiciele polskich spółek spotykali się z licznymi przedstawicielami firm zagranicznych i nawiązywali kontakty biznesowe. W uroczystym otwarciu pierwszego Domu Polski w styczniu 2019 r. uczestniczył prezydent Andrzej Duda.
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbędzie się już po raz 50. Miały tu miejsce historyczne wydarzenia z dziedziny międzynarodowej ekonomii i polityki. W 1979 r. po raz pierwszy pojawiła się delegacja Chińskiej Republiki Ludowej, co zaowocowało corocznym wydarzeniem „China Business Summit”, które od 2007 r. już jako „Summer Davos” odbywa się w Chinach.
W 1987 r. w Davos ówczesny minister spraw zagranicznych Niemiec Zachodnich Hans-Dietrich Genscher zaapelował o zmianę podejścia krajów Zachodu do ZSRR. Zdaniem niektórych historyków właśnie to przemówienie było wyznacznikiem końca zimnej wojny. Dwa lata później odbyły się w Davos pierwsze spotkania na szczeblu ministerialnym Korei Północnej i Południowej, a w 1992 r. Nelson Mandela z prezydentem F.W. de Klerkiem doszli do porozumienia w sprawie transformacji RPA.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.01.2020, 15:08 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |