Newsletter

Dr Mosiejko o genezie i modelach współczesnej gospodarki rynkowej

07.09.2020, 16:36aktualizacja: 14.10.2020, 10:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP 3. Edycja
PAP 3. Edycja
Kulminacyjna faza rozwoju kapitalizmu przypadła na XVIII i XIX w., kiedy to na skutek rewolucji przemysłowej w Anglii, została zapoczątkowana masowa produkcja zaspokajająca potrzeby szerokich rzesz społeczeństwa – przypomina dr Leszek Mosiejko z SGH.

„Masowa produkcja przyczyniła się do rozwoju szeroko rozumianego rynku jako centralnej instytucji kapitalistycznego systemu społeczno-gospodarczego opartego na własności prywatnej obejmującego m.in. rynek dóbr i usług, rynek pracy, rynek kapitałowy, czy rynek finansowy” – wyjaśnił wykładowca 3. edycji Prasowej Akademii Pieniądza. .

Ekspert wskazał, że biorąc pod uwagę różny udział rynku i państwa w gospodarce można wyróżnić cztery podstawowe modele społeczno-gospodarcze istniejące we współczesnym świecie: model anglosaski, kontynentalny, nordycki i śródziemnomorski.

Model anglosaski charakteryzuje się wysokim poziomem wolności gospodarczej oraz ograniczoną rolą państwa do minimum. W modelu kontynentalnym jest relatywnie wyższy udział państwa w sprawowaniu funkcji społecznych, co skutkuje stosunkowo wysokimi kosztami funkcjonowania państwa. W modelu nordyckim rolą państwa jest opieka nad obywatelskimi prawami socjalnymi. Z kolei model śródziemnomorski charakteryzuje się relatywnie najwyższym udziałem państwa w gospodarce, czego skutkiem jest m.in. rozbudowany i nieefektywny system świadczeń emerytalnych, czy też sztywna ochrona zatrudnienia.

Więcej na temat modeli i rozwoju współczesnej gospodarki rynkowej w Polsce i na świecie można dowiedzieć z wykładu przygotowanego w ramach III edycji Prasowej Akademii Pieniądza, który opracował dr Mosiejko.

Prasowa Akademia Pieniądza to bezpłatne szkolenie, którego celem jest podniesienie wiedzy ekonomicznej dziennikarzy, blogerów oraz studentów interesujących się zagadnieniami gospodarczymi. Uruchomiona w styczniu br. III edycja szkolenia składa się z praktycznego warsztatu oraz pięciu szkoleń online dostępnych na platformie e-learningowej akademia.pap.pl, których autorami są eksperci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz redaktorzy Polskiej Agencji Prasowej. 

Regulamin oraz szczegóły dotyczące rejestracji online są dostępne na stronie http://akademia.pap.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.09.2020, 16:36
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii