Newsletter

Dr Mosiejko: teorie ekonomicznych noblistów są aktualne do dziś

11.04.2019, 13:27aktualizacja: 11.04.2019, 13:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Teorie laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, nawet te sprzed kilkudziesięciu lat, są aktualne do dziś” – przekonuje dr Leszek Mosiejko z SGH, wykładowca drugiej edycji szkolenia dla dziennikarzy i blogerów pt. „Prasowa Akademia Pieniądza”.

Ekspert, który przygotował szkolenie pt. „Czego nas uczą ekonomiczni nobliści” podał przykłady nagrodzonych teorii, które mają praktyczne zastosowanie do dziś. Jedną z nich są dzieła Franco Modiglianiego, noblisty z 1985 roku.

Mosiejko: „Razem z Mertonem Millerem zbudowali model przedsiębiorstwa, w którym odłączyli wszystkie te czynniki, które mogłyby zaburzyć istotę zrozumienia sprawy. A sprowadzała się ona do zbadania, od czego zależy wartość przedsiębiorstwa? Udało im się ustalić, że zależy ona od strumienia generowanych przez przedsiębiorstwo przepływów pieniężnych. To był 1958 r.

Pięć lat później zmodyfikowali trochę ten model przyjmując założenie, że jest podatek dochodowy. I wtedy stwierdzili, że np. istnieje taka optymalna struktura kapitału przedsiębiorstwa, przy którym koszt kapitału się minimalizuje, a w związku z tym akcje przedsiębiorstwa maksymalizują się. Teoria ta ma do dziś przełożenie na wszystkich tych, którzy są uczestnikami giełdy, stając się to takim benchmarkiem dla wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć, czy można optymalizować strukturę kapitału.

Model Modiglianiego i Millera stał się asumptem do wielu kolejnych modeli ekonomicznych. Za chwilę pojawił się model Baxtera, w którym dopuścił ryzyko bankructwa przedsiębiorstwa. W dużym uproszczeniu odkrył on, że jeżeli korzyści związane z zaciąganiem kredytu, a więc lewarowaniem przedsiębiorstwa, są większe od kosztów to w związku z tym można bezkarnie się zadłużać. Natomiast, jeżeli ten punkt zostanie przekroczony, a więc jeśli korzyści będą mniejsze niż koszty, wówczas istnieje ryzyko bankructwa”.

„Czego nas uczą ekonomiczni nobliści” to jedno z 10 szkoleń dostępnych bezpłatnie w ramach II edycji projektu „Prasowa Akademia Pieniądza” realizowanego przez PAP we współpracy z NBP. W ramach projektu dotychczas ukazały się następujące szkolenia:

1. "Ekonomia w pigułce - wprowadzenie nie tylko dla początkujących",

2. "Państwo, a gospodarka",

3. "Warsztat dziennikarza ekonomicznego",

4. "Demografia, jako wyzwanie dla Polski i świata",

5. "Podatki w gospodarce",

6. "Czego nas uczą ekonomiczni nobliści?",

7. "Zamykanie się gospodarek a globalizacja",

8. "Rewolucja cyfrowa a gospodarka",

9. "Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy – fikcja czy cel do osiągnięcia".

Uwaga, 15 kwietnia br. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie, przy ul. Brackiej 6/8 odbędzie się dodatkowy, specjalny warsztat praktyczny. Będzie się on składał z trzech bloków: warsztatu dziennikarza ekonomicznego, ekonomii w pigułce oraz relacji państwa z gospodarką. Warsztat dedykowany dziennikarzom i blogerom interesującym się ekonomią i gospodarką rozpocznie się o godz. 9 rano. Pierwszą część poświęconą gospodarce i finansom poprowadzi dr Piotr Maszczyk z SGH. Z kolei zajęcia warsztatowe z dziennikarstwa ekonomicznego poprowadzi redaktor Wojciech Kaźmierczak z PAP.

Zajęcia potrwają ok. 4-5 godzin. Zapewniamy przerwy kawowe i obiad.

Zainteresowanych udziałem w szkoleniu prosimy o wypełnienie formularza dostępnego TUTAJ.

Więcej na temat projektu i zasad rejestracji na www.pap21.pl.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.04.2019, 13:27
Źródło informacji Kurier PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii