Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W praktyce oznacza to zwiększenie możliwości recyklingu opakowań swoich klientów średnio o ponad 2 miliony sztuk plastiku jednorazowego użytku z opakowań i standów POS tygodniowo – czyli 12.000 sztuk na godzinę [1].
„Współpracujemy z naszymi klientami, aby do 2025 roku zastąpić ponad miliard sztuk problematycznego plastiku opakowaniami z tektury falistej, w pełni nadającymi się do recyklingu. Konsumenci coraz częściej domagają się mniejszej ilości odpadów z ich produktów, a my przyjmujemy ten program zmian, aby chronić planetę i tworzyć lepszą przyszłość” – mówi Marta Jędrzejczak, marketing manager w DS Smith Packaging Polska.
Polska musi zaimplementować nowe przepisy dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Wynika to z dyrektywy PE i Rady UE z 2018 r., która zobowiązuje kraje UE do osiągnięcia do 2035 roku 65 proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Celem zaktualizowanych przepisów ma być zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów ogólnie i na mieszkańca i zapewnienie wysokiej jakości recyklingu.
Ustawa będzie miała realny wpływ na funkcjonowanie rynku gospodarowania odpadami w Polsce. Producenci wezmą odpowiedzialność za cały cykl życia opakowań. W praktyce będą ponosić specjalną opłatę opakowaniową, która ma trafiać do gmin i pokrywać zbieranie i przetwarzanie odpadów opakowaniowych.
Na tę chwilę, zdaniem polskich przedsiębiorców, Polska mało skutecznie radzi sobie ze zbiórką i recyklingiem odpadów – zauważalny jest brak efektywnego systemu.
Odpowiedzią na tę sytuację mogą być rozwiązania opakowaniowe DS Smith oparte w całości na materiałach nadających się do recyklingu dla setek tysięcy produktów dla detalistów tradycyjnych i e-commerce. Rozwiązania obejmują niemal wszystko, od skrzynek na wino i tacek na gotowe posiłki, po folię termokurczliwą i łubianki na świeże owoce. Firma eliminuje nawet najdrobniejsze ilości plastiku, np. drukując bezpośrednio na kartonie czy wprowadzając samozatrzaskujące się klapki z kartonu.
Polskie case studies:
- DS Smith pomógł firmie Activtek zaprojektować bardziej ekologiczne opakowanie, które dobrze zabezpiecza urządzenia. Activtek jest producentem i jedynym certyfikowanym w Polsce dystrybutorem systemów oczyszczających powietrze z wykorzystaniem technologii ActivePure®. Technologia ActivePure® zwalcza 99,99% wirusa SARS-CoV-2 w zaledwie 3 minuty. Styropianowe listwy zostały zastąpione wkładkami z tektury, idealnie dopasowanymi do produktu. Zewnętrzne opakowanie jest wykonane z tektury 5-warstwowej, pochodzącej z makulatury. W trakcie współpracy udało się również znacznie ograniczyć odpady powstające przy wycinaniu opakowania z płyty tekturowej. Pudełko jest łatwe do złożenia, nie wymaga klejenia i jest łatwiejsze do recyklingu;
- DS Smith zaprojektował nadające się w 100 proc. do recyklingu opakowanie tekturowe dla firmy Marelli. Marelli w fabryce w Sosnowcu produkuje układy wydechowe dla marki Fiat, dostarcza je w skrzyniach rotacyjnych do fabryki oddalonej o ok. 100 km. Produkty ułożone są w 4 warstwach. Do ich zabezpieczenia używane były wytłoczki wielorazowego użytku z ABS. Producent poszukiwał alternatywy, która zapewni bezpieczny transport produktów. Zaproponowane przez DS Smith rozwiązanie składa się z 2 elementów – kratownicy i przekładki, i jest znacznie tańsze od wkładki ABS. DS Smith dostarcza produkty do Marelli Sosnowiec w modelu Just in Time, czyli opakowania są dostarczane niemal na linię produkcyjną.
[1] W oparciu o 12 410 godzin (20 maja – 21 października)
[2] Raport DS Smith, “Transforming the Supermarket Aisle” (2019)
Źródło informacji: DS Smith Polska
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.12.2021, 08:30 |
Źródło informacji | DS Smith Polska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE