Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) w ramach działań edukacyjnych i informacyjnych oraz dialogu z rynkiem organizuje cykliczne i otwarte spotkania dla firm audytorskich i biegłych rewidentów. W ostatnim kwartale trzy z nich dotyczyły nowych standardów kontroli jakości. Spotkanie, które miało miejsce 27 października br. było pierwszym tak dużym spotkaniem w Polsce, dotyczącym nowych standardów kontroli jakości. W spotkaniach wzięło udział kilkaset osób.
„Nasza komunikacja nie jest jednostronna. Na każdym ze spotkań zbieramy pytania, do których później się odnosimy i które służą nam do wypracowania odpowiedniej komunikacji do biegłych rewidentów i firm audytorskich oraz planowania własnych działań. Pomimo, że wdrażanie standardów i przeprowadzanie szkoleń to ustawowe zadanie Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, to widzimy potrzebę wzmożonych działań informacyjnych i na tyle, na ile możemy staramy się wspierać biegłych rewidentów i firmy audytorskie” – mówi Marcin Obroniecki, prezes PANA. Zaznacza także, że moment wejścia w życie nowych standardów pozostawał w gestii Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Fundamentalnym narzędziem wsparcia w tym zakresie są m.in. kontrole tematyczne, w których kontrolerzy PANA sprawdzą, czy nowe systemy kontroli jakości firm audytorskich zostały prawidłowo skonstruowane. Do kontroli tematycznej firma audytorska może zgłosić się także sama. Na firmy objęte kontrolą tematyczną w razie nieprawidłowości nie będą nakładane kary, o ile oczywiście będą w nich istniały nowe systemy, to jest systemy uwzględniające wymóg ustalenia celów jakości, identyfikacji i oszacowania ryzyka jakości oraz zaprojektowania i wdrożenia reakcji na ryzyka jakości, a także wymóg zaprojektowania i wdrożenia działań monitorujących.
Sprawozdanie z kontroli tematycznych zostanie opublikowane przez PANA. Ogólne ustalenia i wnioski wraz ze wskazaniem działań zaradczych, jakie firmy audytorskie mają podjąć, zawarte w sprawozdaniu będą pomocne przy ulepszaniu przez firmy ich systemów kontroli jakości. Procedury kontroli PANA dotyczące tych nowych standardów pozwolą zaś firmom audytorskim na autokontrolę ich systemów.
PANA opracowała i opublikowała również zbiór najczęściej zadawanych pytań. Publikacja dostępna jest na stronie internetowej PANA i będzie sukcesywnie rozbudowywana. Znajdują się tam zagadnienia dotyczące zarówno terminów wdrożenia nowych standardów kontroli jakości, jak i zakresu kontroli tematycznych i planowych w odniesieniu do nowych standardów kontroli jakości. Wyjaśnione zostały kwestie systemu kontroli jakości w małej firmie, proces oszacowania ryzyka oraz przedstawiono odpowiedzi na pytania dotyczące kontroli jakości zlecenia.
„Zależy nam na tym, aby każda firma audytorska, niezależnie od wielkości, mogła w odpowiedni sposób przygotować się do tych istotnych zmian. Prowadzimy działania edukacyjne nie tylko po to, aby dbać o jakość rynku, ale również po to, aby wyrównywać szanse. Celem końcowym wszystkich działań, zarówno nadzoru jak i samych audytorów, jest bezpieczeństwo obrotu gospodarczego” – mówi Marcin Obroniecki.
Źródło informacji: PANA
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.12.2022, 14:27 |
Źródło informacji | PANA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE