Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) w ramach działań edukacyjnych i informacyjnych oraz dialogu z rynkiem organizuje cykliczne i otwarte spotkania dla firm audytorskich i biegłych rewidentów. W ostatnim kwartale trzy z nich dotyczyły nowych standardów kontroli jakości. Spotkanie, które miało miejsce 27 października br. było pierwszym tak dużym spotkaniem w Polsce, dotyczącym nowych standardów kontroli jakości. W spotkaniach wzięło udział kilkaset osób.
„Nasza komunikacja nie jest jednostronna. Na każdym ze spotkań zbieramy pytania, do których później się odnosimy i które służą nam do wypracowania odpowiedniej komunikacji do biegłych rewidentów i firm audytorskich oraz planowania własnych działań. Pomimo, że wdrażanie standardów i przeprowadzanie szkoleń to ustawowe zadanie Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, to widzimy potrzebę wzmożonych działań informacyjnych i na tyle, na ile możemy staramy się wspierać biegłych rewidentów i firmy audytorskie” – mówi Marcin Obroniecki, prezes PANA. Zaznacza także, że moment wejścia w życie nowych standardów pozostawał w gestii Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Fundamentalnym narzędziem wsparcia w tym zakresie są m.in. kontrole tematyczne, w których kontrolerzy PANA sprawdzą, czy nowe systemy kontroli jakości firm audytorskich zostały prawidłowo skonstruowane. Do kontroli tematycznej firma audytorska może zgłosić się także sama. Na firmy objęte kontrolą tematyczną w razie nieprawidłowości nie będą nakładane kary, o ile oczywiście będą w nich istniały nowe systemy, to jest systemy uwzględniające wymóg ustalenia celów jakości, identyfikacji i oszacowania ryzyka jakości oraz zaprojektowania i wdrożenia reakcji na ryzyka jakości, a także wymóg zaprojektowania i wdrożenia działań monitorujących.
Sprawozdanie z kontroli tematycznych zostanie opublikowane przez PANA. Ogólne ustalenia i wnioski wraz ze wskazaniem działań zaradczych, jakie firmy audytorskie mają podjąć, zawarte w sprawozdaniu będą pomocne przy ulepszaniu przez firmy ich systemów kontroli jakości. Procedury kontroli PANA dotyczące tych nowych standardów pozwolą zaś firmom audytorskim na autokontrolę ich systemów.
PANA opracowała i opublikowała również zbiór najczęściej zadawanych pytań. Publikacja dostępna jest na stronie internetowej PANA i będzie sukcesywnie rozbudowywana. Znajdują się tam zagadnienia dotyczące zarówno terminów wdrożenia nowych standardów kontroli jakości, jak i zakresu kontroli tematycznych i planowych w odniesieniu do nowych standardów kontroli jakości. Wyjaśnione zostały kwestie systemu kontroli jakości w małej firmie, proces oszacowania ryzyka oraz przedstawiono odpowiedzi na pytania dotyczące kontroli jakości zlecenia.
„Zależy nam na tym, aby każda firma audytorska, niezależnie od wielkości, mogła w odpowiedni sposób przygotować się do tych istotnych zmian. Prowadzimy działania edukacyjne nie tylko po to, aby dbać o jakość rynku, ale również po to, aby wyrównywać szanse. Celem końcowym wszystkich działań, zarówno nadzoru jak i samych audytorów, jest bezpieczeństwo obrotu gospodarczego” – mówi Marcin Obroniecki.
Źródło informacji: PANA
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.12.2022, 14:27 |
Źródło informacji | PANA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Rimini Street ogłasza harmonogram konferencji dla inwestorów na rok 2025
- 16.05.2025, 16:58
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
ORLEN na IMPACT’25: bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko część naszej strategii, ale szereg konkretnych postulatów PAP
Jesteśmy dumni, że możemy codziennie dostarczać energię i paliwo milionom Polek i Polaków, ale również świadomi, że wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej - powiedział Rafał Batkowski, dyrektor w ORLEN podczas panelu eksperckiego na IMPACT’25. Ekspert wskazał, że w tym obszarze podjęto szereg działań we współpracy zarówno z instytucjami polskimi, jak i z partnerami z innych krajów regionu.- 16.05.2025, 16:49
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Andersen Global zacieśnia współpracę z kanadyjską firmą Stratos Solutions Inc.
- 16.05.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ