Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Z roku na rok rośnie w Polsce zarówno poziom ubankowienia polskiego społeczeństwa, jak i korzystania z bezgotówkowych form płatności. Równocześnie Polacy używają coraz częściej innowacyjnych instrumentów i usług płatniczych. Polska wyróżnia się wśród krajów europejskich w szczególności poziomem popularności kart zbliżeniowych, które zapewniają wygodę i szybkość realizowania płatności. Coraz popularniejsze stają się również płatności mobilne oraz przelewy natychmiastowe, pozwalające na szybkie przekazanie pieniędzy odbiorcy - innej osobie lub podmiotowi. Nadal jednak w płatnościach dokonywanych w Polsce dominuje gotówka.
Dlatego Koalicja na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, skupiająca podmioty i instytucje popierające upowszechnienie płatności bezgotówkowych w Polsce, ogłosiła dzień 5 kwietnia 2016 roku - Dniem bez płacenia gotówką.
"Dzień bez płacenia gotówką" ma na celu promowanie wygodnych i bezpiecznych płatności bezgotówkowych, w szczególności zachęcanie do płacenia w tym dniu wyłącznie bez użycia gotówki. Dodatkowo, w zamierzeniu inicjatywa ta powinna zachęcać do posiadania rachunku płatniczego i wykorzystywania elektronicznych instrumentów płatniczych te osoby, które nie posiadają jeszcze takiego rachunku i realizują swoje płatności wyłącznie gotówką.
Polskie obchody tego dnia wpisują się w europejską akcję "No Cash Day", która uzyskała patronat Parlamentu Europejskiego. Idea dedykowania jednego dnia w roku płaceniu wyłącznie bezgotówkowo znalazła też swoje odzwierciedlenie w Programie Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020, przyjętym przez Koalicję.
Koalicja na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności zachęca wszystkich, którzy posiadają dostęp do bezgotówkowych instrumentów płatniczych, do realizowania w dniu 5 kwietnia 2016 r. wszystkich płatności bez użycia gotówki.
"Liczymy, że udział w tej inicjatywie dla większości z nas nie będzie tylko jednodniowym eksperymentem i że płacenie bez gotówki stanie się naszym codziennym i powszechnym doświadczeniem. Spróbujmy i przekonajmy się, że jest to możliwe! Pamiętaj! W dniu 5 kwietnia płacimy bez użycia gotówki!" - apelują przedstawiciele Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.
Z danych NBP o kartach płatniczych za IV kwartał 2015 r. wynika, że na koniec grudnia 2015 r., na polskim rynku znajdowało się w obiegu 35,2 mln kart płatniczych, to jest o 465 tys. kart więcej niż jeszcze we wrześniu ub.r.
Najwięcej, bo ponad 76 proc. stanowią tzw. karty debetowe, dzięki którym można dokonywać zakupów lub wypłacać gotówkę - ale tylko do wysokości środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Większość banków standardowo w pakiecie do każdego otwieranego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego wydaje właśnie takie karty.
Na rynku używamy też kart przedpłaconych (pod koniec 2015 r. było ich w obiegu 2,2 mln sztuk i miały 6 proc. udziału w rynku). Najmniej było natomiast tzw. kart obciążeniowych, których w obiegu było 261 tys., co stanowiło 0,7 proc rynku.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.03.2016, 12:15 |
Źródło informacji | Kurier PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Prezes ING Banku Śląskiego: wyniki Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski nie są rewelacyjne PAP
„Wyniki pogarszały się przez okres ostatnich lat, teraz mamy do czynienia z pewną stabilizacją” - podkreślał prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz, podczas dyskusji na temat wyników Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski.- 22.11.2024, 11:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom