Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Warszawski Oddział Okręgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zrzesza ponad 4400 osób. Stowarzyszenie konsekwentnie od dziewięciu lat obchodzi swoje święto, zapewniając przy okazji księgowym aktualizację wiedzy. Organizacja od wielu lat dba o wizerunek księgowych nie tylko jako doskonale wykształconych profesjonalistów, ale i prawdziwych doradców zarządu przedsiębiorstw. Audytorium tak obchodzonego Dnia Księgowego z roku na rok rośnie.
Otwierając konferencję pt. „Wyzwania dla księgowych w 2018 roku” prezes warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Jerzy Koniecki podkreślił, że „zawód księgowego na pewno nie jest zawodem zanikającym, ale obecnie jest to zawód ludzi, którzy zostają zmuszeni do większego myślenia, znacznie większej edukacji, do lepszego wykorzystania osiągnieć technicznych” - powiedział.
Zdaniem prezesa Konieckiego największymi wyzwaniami stojącymi przed księgowymi jest technika, rozwój cyfryzacji oraz informatyzacji, które determinują zawód księgowego. Jego zdaniem w dzisiejszej dobie globalnych przemian nie można mówić o księgowym „specjaliście” ograniczającym się do bardzo wąskiego zakresu działalności. Jak podkreślił, „dziś księgowy musi stać się osobą bardziej interdyscyplinarną”.
Ponadto zwrócił uwagę na to, że współcześnie księgowi stają się „dzięki tej interdyscyplinarności” doradcami biznesu, czyli przechodzą w zupełnie nową rolę. „Dlaczego? Dlatego, że odbiorca nie oczekuje już tylko informacji papierowej w formie sprawozdania, ale tych informacji miękkich, nieformalnych i nieoficjalnych - jak poprawić biznes, jak lepiej funkcjonować” - argumentował. W ocenie prezesa Konieckiego w tym kontekście wyzwaniem staje się „dobre wykorzystywanie sztucznej inteligencji” poprzez dobre jej wykorzystanie w połączeniu z odpowiednią wiedzą w zakresie rachunkowości.
Jednocześnie przypomniał o ankiecie dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów. „Chciałbym, aby środowisko szeroko zainteresowało się tą ankietą i ją wypełniło, bo być może przy okazji zmian w ustawie o rachunkowości uda nam się zreformować zawód księgowego” - podkreślił.
Wykład prezentujący księgowość w obliczu systemów informatycznych oraz elektronicznych kontroli skarbowych wygłosiła Agnieszka Gajewska, członek zarządu SKwP Oddział Okręgowy w Warszawie. Jako szczególne wyzwania dla zawodu księgowego zwróciła uwagę na „roboty”, sztuczną inteligencję w połączeniu analizą tzw. big data czy blockchain.
„Cyfryzacja kolejnych procesów, które następują w gospodarce to olbrzymie wyzwania, które stoją przed księgowymi. Ministerstwo Finansów udostępniło nam i wszyscy musimy być gotowi do sporządzania jednolitych plików kontrolnych (JPK). Wobec tego jest to nieuchronne dążenie do tego, aby wszystkie księgi rachunkowe były prowadzone w sposób elektroniczny. Myślę, że w tym kierunku też będą szły zmiany w ustawie o rachunkowości” - powiedziała w rozmowie z Centrum Prasowym PAP Agnieszka Gajewska.
Wskazała przy tym kwestię bezpieczeństwa jako priorytet w obecnych oraz przyszłych wyzwaniach technologicznych. „Księgi rachunkowe są skarbnicą danych osobowych, systemy kadrowo - płacowe, systemy finansowo - księgowe to miejsca, gdzie są najważniejsze dane, tajemnice naszego przedsiębiorstwa i musimy je chronić” - podkreśliła Agnieszka Gajewska. Zwróciła uwagę m.in. na to, że księgowi każdego dnia mogą otrzymywać tysiące maili z zaszyfrowanymi informacjami, które wyglądają praktycznie jak mail od współpracowników, a mogą stać się nośnikiem groźnego wirusa. „Dlatego warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia firmowych sieci zarówno w sposób fizyczny, jak i w aspekcie dostępu poszczególnych użytkowników do danej funkcjonalności systemu. To tematy, na które wiele osób nie zwraca uwagi, a które w wielu przypadkach mogą wpłynąć na to, że z przedsiębiorstwa wypłyną określone środki pieniężne” - podkreśliła.
Również w lipcu ma zostać wprowadzony mechanizm podzielonej płatność (ang. Split Payment), gdzie jego głównym wykonawcą będzie sektor bankowy. „Istota tego rozwiązania polega na tym, że płatność za nabyty towar lub usługę jest dokonywana w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług, jest płacona na specjalne konto dostawcy - rachunek VAT” - tłumaczył uczestnikom konferencji dr Tadeusz Białek.
Jak mówił, celem proponowanego przez ustawodawcę rozwiązania ma być zapewnienie większej stabilności wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług, jak również zapobieganie unikaniu płacenia podatku od towarów i usług przez podatników podatku VAT. Rachunki VAT prowadzone będą obowiązkowo przez banki dla każdego posiadacza rachunku rozliczeniowego i będą miały bardzo ograniczone możliwości dysponowania środkami tj. obciążania i uznania tego rachunku będą mogły nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie. „Zatem nie przejemy tych pieniędzy, nie wydamy ich na inne cele, tylko będzie z czego ten VAT zapłacić” - podkreślił.
Na temat mechanizmów uszczelniających podatek VAT w polskim systemie podatkowym, zwróciła uwagę również Aneta Lech, doradca podatkowy. Jak mówiła, zgodnie z zaplanowanymi wpływami na 2018 rok w podatku VAT mają one wzrosnąć w stosunku do ustawy budżetowej o 21 mld, co stanowi ok. 14,5 proc. zaplanowanych wpływów. „Czyli na takim poziomie Ministerstwo Finansów zaplanowało dodatkowe wpływy z tytułu podatku VAT w 2018 roku i ma to być wynik właśnie uszczelniania czyli likwidowania różnych patologii w tym niekoniecznie dobrych procesów” - powiedziała oraz dodała, że „od tego także jest księgowy, który jest na pierwszej linii wszystkich tych procesów”.
Zdaniem prelegentki wyzwaniem księgowego w obliczu zmieniających się mechanizmów uszczelniających podatek VAT staje się jego obecna rola, która musi być „odpowiedzią na bezpieczeństwo podatkowe”. „Nie jest tylko kwestia finansowa, jak wiemy w międzyczasie bardzo zaostrzyły się przepisy odpowiedzialności karnej, skarbowej, są nowe przepisy procedowane - ostatecznie jest to też bezpieczeństwo zarówno osobiste jak i bezpieczeństwo biznesowe” - podkreśliła.
W kontekście wyzwań dla księgowych w podatku CIT, Piotr Liss, doradca podatkowy, wskazał rok 2018 jako „rok znamienny w podatku CIT”. Jak powiedział „jest to pierwszy rok, gdzie zmiany zostały wprowadzone bez zachowania praw nabytych”. Jego zdaniem, problemem może być właśnie to, „że te zmiany nie są wprowadzane w taki sposób jak były dotychczasowo”.
„Poprzednie zmiany zawsze zachowywały te zmiany, które podatnicy nabyli w poprzednich latach, co ułatwiało niejako pracę księgowym, bo to, co się wydarzyło w przeszłości nie było później już kwestionowane, czyli pierwszy duży problem polega na tym, że trzeba zidentyfikować te zmiany” - wyjaśnił Liss w rozmowie z CP PAP.
Moderatorem wydarzenia była pani Małgorzata Mazurkiewicz, sekretarz Zarządu Oddziału Okręgowego w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
O Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce
Obchodzony od dziewięciu lat Dzień Księgowego upamiętnia powstanie 9 czerwca 1907 roku w Warszawie Związku Buchalterów, pierwszej na ziemiach polskich organizacji osób zajmujących się księgowością i finansami. Oddział Okręgowy w Warszawie jest największym Oddziałem Stowarzyszenia, zrzeszającym również największą ilość członków. Od ponad 60 lat prężnie działa na terytorium Mazowsza na rzecz środowiska księgowych, integrując je i umożliwiając podnoszenie wiedzy jego przedstawicielom poprzez organizowane odczyty, konsultacje, konferencje oraz profesjonalne kursy i szkolenia. Każdego roku z różnych form kształcenia prowadzonych przez oddział warszawski korzysta ponad 12 000 osób.
SKwP wydaje teraz trzy certyfikaty zawodowe: Dyplomowanego księgowego, Certyfikowanego eksperta usług księgowych oraz Certyfikowanego specjalistę usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych. Realizuje również wprowadzoną w 2009 r. ścieżkę certyfikacji zawodu księgowego. Szczegółowe informacje o certyfikatach, kursach, szkoleniach są publikowane m.in. na stronie Oddziału Okręgowego SKwP: www.skp-ow.com.pl.
Materiał powstał we współpracy z Oddziałem Okręgowym SKwP w Warszawie.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 14.06.2018, 13:19 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |