Newsletter

EKF: w Sopocie ruszył XII Europejski Kongres Finansowy

06.06.2022, 16:43aktualizacja: 06.06.2022, 17:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński
PAP/M. Kmieciński
Cyberbezpieczeństwo, technologie w finansach, walka z rosnącą inflacją oraz ekonomicznymi skutkami agresji Rosji na Ukrainę - to główne tematy rozpoczynającej się właśnie w Sopocie, kolejnej edycji Europejskiego Kongresu Finansowego. Jak zapewniali na konferencji prasowej organizatorzy, EKF pełni znaczącą rolę w prognozowaniu światowych trendów oraz budowaniu dialogu między światami biznesu, nauki, samorządu i administracji publicznej.

Europejski Kongres Finansowy to swoisty think tank, funkcjonujący praktycznie przez okrągły rok.

„Rozpoczynające się właśnie w Sopocie, trzydniowe wydarzenie, w którym uczestniczyć będą tysiące wybitnych ekspertów, analityków i decydentów politycznych, stanowi ukoronowanie naszej całorocznej, intensywnej pracy” – przekonywał Jan Krzysztof Bielecki, były premier oraz  przewodniczący Rady Programowej EKF, podczas konferencji prasowej poprzedzającej oficjalne otwarcie Kongresu.

Dwunasta edycja EKF przypada w wyjątkowym momencie dla Polski, Europy i całego świata. Globalna gospodarka i społeczeństwa nie otrząsnęły się jeszcze z szoku wywołanego pandemią, a już muszą się mierzyć z nowymi zagrożeniami, jakie przyniosła agresja Rosji na Ukrainę. O niepokoju zarówno konsumentów, jak i przedstawicieli szeroko pojętej administracji, związanym ze stabilnością ekonomiczną i geopolityczną Polski oraz całej Unii Europejskiej, wspominała Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

„Nie ukrywamy, że samorządowcom coraz trudniej planować budżety swoich >>małych ojczyzn<< - napływ uchodźców wojennych, w połączeniu z rosnącą inflacją oraz wciąż odczuwalnymi skutkami pandemii, generują dodatkowe obciążenia dla wszystkich podatników” - podkreślała Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Według niej, zadaniem samorządowców nie jest narzekanie, lecz poszukiwanie optymalnych rozwiązań, w oparciu o rady i wskazówki najwybitniejszych ekspertów.

„Stąd nasza, z każdym rokiem silniejsza, obecność na EKF” – mówiła wiceprezydent Sopotu.  

Harmonogram Europejskiego Kongresu Gospodarczego, poza dziesiątkami debat dotyczących najistotniejszych, bieżących z perspektywy finansowej tematów, obfituje także w wiele wydarzeń specjalnych. Jednym z nich będzie debata oxfordzka pomiędzy członkami Akademii EFK, czyli „młodzieżówki” wydarzenia. Jest to projekt zrzeszający wyróżniających się studentów oraz młodych absolwentów z Polski i zagranicy. W tym roku dyskusja dotyczyć będzie zagrożeń, jakie dla globalnej gospodarki mogą nieść hasła populistyczne.

„Inną tradycją EKF jest ogłoszenie opracowanych przez kilkudziesięciu wybitnych makroekonomistów, głównie z największych banków oraz instytucji nadzorczych i regulacyjnych, średniookresowych ekspertyz i prognoz dla Polski. Podzielą się oni pro publico bono swoją wiedzą, doświadczeniem i obliczeniami, wyrażając wyłącznie własne poglądy, a nie instytucji, w których pracują” – tłumaczył Leszek Pawłowicz, koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego.

Z kolei Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny Mastercard Europe na Polskę, Czechy i Słowację zaznaczył, że sektor finansów i bankowości co roku z niecierpliwością oczekuje na EKF - organizowane w jego ramach debaty, cenne rozmowy kuluarowe oraz formułowane konkluzje.

„Pandemia pokazała, jak ważną rolę w funkcjonowaniu banków odgrywają innowacje, które pozwoliły istotną część naszych usług przenieść do sieci. Z kolei wojna w Ukrainie bezpośrednio dotyczy kwestii cyberbezpieczeństwa i ochrony naszych systemów przed potencjalnymi atakami ze strony wrogiego państwa. Dlatego cieszy nas fakt, że wiele ze spotkań zaplanowanych podczas tegorocznego EKF będzie poświęconych właśnie tematyce wykorzystania nowoczesnych technologii w finansach” – powiedział Bartosz Ciołkowski.

XII Europejski Kongres Finansowy potrwa do 8 czerwca. Szczegółowy program oraz relacje z debat są dostępne na stronie internetowej wydarzenia.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 06.06.2022, 16:43
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ