Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W trakcie debaty "Duże firmy – motor gospodarki" Wojciech Trojanowski rozprawił się z mitem, że duże firmy nie płacą w Polsce podatków i wskazywał na ich przewagi, jak np. standard zatrudnienia.
"Panuje pogląd, że duże firmy w Polsce unikają płacenia podatków, co jest kompletnie nieprawdziwe, bo akurat to właśnie one - patrząc nawet na zestawienia Ministra Finansów - płacą w Polsce wysokie podatki. My płacimy ponad 700 mln składek" - mówił Trojanowski.
Odpowiadając na pytanie, co przyciąga inwestorów do Polski, wspomniał, że polski rynek ma wiele atutów.
„Jesteśmy dużym, stabilnym rynkiem i posiadamy naprawdę dobrze wykwalifikowaną kadrę, zwłaszcza na tle innych krajów Europy" - mówił w dyskusji Trojanowski.
W tym kontekście wskazywał też, że "jesteśmy dosyć stabilnym państwem w dobrym położeniu geograficznym".
"Bardzo długo byliśmy liderem zmian politycznych i społecznych w tej części regionu, mieliśmy duży kapitał jako kraj, jako naród. Dosyć szybko przeszliśmy do fazy transparentności - od lat nie mamy u nas takich kłopotów, jak w innych państwach regionu (...) związanych z przejrzystością, systemem prawnym, przetargami publicznymi, z korupcją życia gospodarczego (...). Naprawdę nie mamy z tym problemu" - zauważał członek zarządu STRABAG.
Podkreślił też że "był niski efekt bazy i dosyć szybko można było osiągnąć dobre stopy zwrotu z inwestycji, jednocześnie przy dostępie do rynku środkowoeuropejskiego i zachodnioeuropejskiego”. „Więc tych plusów, czy zalet mieliśmy dużo" - mówił.
Trojanowski przestrzegał jednak, że te zalety dosyć szybko się kończą.
"Sytuacja demograficzna w Polsce jest najgorsza w Europie, więc przewaga w postaci dużej liczby dobrze wykształconej, względnie młodej kadry przestaje już obowiązywać. Również ze względu na dosyć spory, realny wzrost płac przez ten czas (...). Jeżeli nie wdrożymy więc robotyzacji, transformacji energetycznej, trudno nam będzie konkurować w przyszłości o inwestycje" - podkreślał.
Wojciech Trojanowski zachęcał również do zapoznania się z raportem, przygotowanym przez firmę doradczą i zacytował z niego kilka liczb.
"STRABAG ma 0,3 proc. udziału w polskim PKB pośrednio i bezpośrednio, to ponad 7 mld zł wytworzonej pośrednio i bezpośrednio wartości dodanej. Zatrudnia również 7 tys. osób, które zarabiają o 25 proc. więcej niż wynosi średnie wynagrodzenie w dużych firmach - patrząc na to, co jest publikowane w GUS-ie" - wyliczał Trojanowski.
W ciągu 35 lat działalności, STRABAG pozyskał 50 tys. kooperantów, z tego ok. 5 tys. na stałe.
„To jest duże zaangażowanie i cała nasza nowa strategia: work on progress, czyli zrównoważony rozwój, zeroemisyjność branży budowlanej, a nasza do 2040 r. Zachęcam wszystkich do przeczytania tego raportu" - podsumował swoje wystąpienie Wojciech Trojanowski.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbywa się w dniach 24-26 kwietnia. Należy do największych tego typu spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. W tegorocznej edycji bierze udział ok. 11 tys. uczestników.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.04.2023, 16:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Shanghai Electric wzięła udział w World Future Energy Summit 2025 w Abu Zabi, prezentując technologie zrównoważonego rozwoju stosowane w produkcji czystej energii i wykorzystaniu wody morskiej
Rozwiązania Shanghai Electric w obszarze ekologicznego wodoru, zrównoważonej produkcji formaldehydu, fotowoltaiki, magazynowania energii z różnych źródeł oraz odsalania wody morskiej sprawdziły się w praktyce i odgrywają czołową rolę w proekologicznych działaniach na rzecz naszej planety.- 17.01.2025, 16:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Polska firma liderem ESG. Envirly rozwija skrzydła w Europie
Rok 2024 był przełomowy dla Envirly, firmy łączącej innowacyjną technologię z doradztwem ESG (Environmental, Social, Governance). W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma zyskała pozycję lidera na rynku raportowania zrównoważonego rozwoju, zdobywając zaufanie szerokiej bazy klientów i partnerów oraz realizując ekspansję na rynki międzynarodowe. Rozszerzenie działalności na rynki czeski i rumuński to tylko początek globalnej ścieżki rozwoju. Polski biznes udowadnia, że ich rozwiązania mogą z powodzeniem rywalizować z międzynarodowymi liderami.- 17.01.2025, 14:49
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Envirly
-
GoldenPeaks Capital nabywa 400 MW aktywów gotowych do budowy w okresie od 24 grudnia do 25 stycznia
- 17.01.2025, 09:15
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire