Newsletter

EKG 2025: bezpieczeństwo i innowacyjność są kluczowymi zagadnieniami dla silnego sektora rolnego

05.05.2025, 13:16aktualizacja: 05.05.2025, 16:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Europejski Kongres Gospodarczy (1)
Europejski Kongres Gospodarczy (1)
Rząd wspiera innowacje w sektorze rolnym, ponieważ to one zapewniają rozwój i konkurencyjność naszego rolnictwa na zagranicznych rynkach – powiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski podczas panelu „Polskie rolnictwo u progu transformacji”, który odbył się w ramach 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Uczestnicy dyskusji rozmawiali o znaczeniu bezpieczeństwa, innowacyjności i długofalowych działaniach, które są niezbędne, aby w Polsce działał silny sektor rolno-spożywczy.

W kontekście przyszłości Wspólnej Polityki Regionalnej po 2027 r. minister Czesław Siekierski przyznał, że najtrudniejsze będą negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych (WRF), ze względu na spoczywający na Unii Europejskiej obowiązek spłaty funduszu odbudowy - od 2028 r. Unia będzie musiała spłacać kapitał i odsetki z funduszu.

„Szacunki Komisji Europejskiej mówią o kwocie 25-30 miliardów euro rocznie, to jest około 20 procent obecnego rocznego budżetu UE” - podał szef resortu rolnictwa i zaznaczył, że najważniejsze wyzwania kolejnych WRF obejmą także konieczność rozwoju zdolności obronnych UE i pomoc dla Ukrainy.

Wspominając o Europejskim Systemie Handlu Emisjami (system ETS) minister Siekierski przypomniał, że MRiRW jest przeciwne wprowadzeniu tego systemu w rolnictwie, ponieważ jedyną możliwością ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w sektorze rolnym byłoby znaczne ograniczenia produkcji rolnej, zwłaszcza hodowli zwierzęcej.

Minister podkreślił również rolę badań i innowacji w rolnictwie.

„Cały czas podkreślam, że wspieramy innowacje w sektorze rolnym, ponieważ to one zapewniają rozwój i konkurencyjność naszego rolnictwa na zagranicznych rynkach” - powiedział.

Anita Bednarek, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Goodvalley Polska, która również uczestniczyła w panelu zaznaczyła, że wspólna polityka rolna nie powinna być oderwana od aspektów prośrodowiskowych, środowiskowych czy klimatycznych, ponieważ to rolnictwo jest najbliższe naturze.

„Rolnictwo od zarania dziejów ma wpisane w kod DNA gospodarkę obiegu zamkniętego. Można to robić teraz, tylko w sposób lepszy, mądrzejszy. Wspólnie musimy walczyć o to, żeby było lepiej, żeby technologie były wdrażane, żeby wspólna polityka rolna była dostosowana do tego, co się obecnie dzieje” - powiedziała Anita Bednarek.

Zaznaczyła, że rolnictwo jest znaczącą częścią gospodarki.

„Mamy XXI wiek, korzystajmy z tego, co nam daje technologia, z tych wszystkich innowacji, ale chciałabym też zwrócić uwagę na pracę u podstaw, czyli na edukację. Powinniśmy postawić na mądrą ewolucję przez cyfryzację w rolnictwie. Nie możemy mówić o dekarbonizacji przemysłu bez transformacji rolnictwa. Rolnictwo jest znaczącą częścią całej naszej gospodarki. Rolnictwo jest też ściśle powiązane z energetyką i może pomóc tej energetyce, ale to wymaga mądrych posunięć” - wskazała.

Odniosła się także do konieczności raportowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli procesu gromadzenia, analizy i prezentowania danych dotyczących wpływu firmy na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. Obecnie Goodvalley jest gotowe na spełnienie wymogów i zobowiązań związanych z raportowaniem danych niefinansowych (ESG), dyrektywą CSRD i dyrektywą dotyczącą greenwashingu (Green Claims). Podejścia firmy, która w 2004 r. podjęła pionierską wówczas dla rynku rolno-spożywczego decyzję o dobrowolnym raportowaniu danych niefinansowych, zmieni także pakiet uproszczeń w obszarze raportowania, zwany Omnibusem. „Największym wyzwaniem, jeśli chodzi o to raportowanie niefinansowe ESG, jest zbadanie całego łańcucha wartości” – zaznaczyła Anita Bednarek.

Dzień wcześniej, podczas panelu „Bezpieczeństwo żywnościowe”, Grzegorz Brodziak, prezes zarządu Goodvalley Agro S.A., podkreślił z kolei, że wśród działań długofalowych, które są niezbędne, aby w Polsce powstał silny sektor rolno-spożywczy, na pierwszym miejscu jest struktura rolna, która, zdaniem Brodziaka, była zaniedbana przez ostatnich 30 lat.

„Wiemy doskonale, jaka jest średnia gospodarstwa w Polsce, chociaż też wiemy, że 11,5 hektara to nie jest prawdziwa średnia, bo faktycznie struktura użytkowania jest zupełnie inna. Należałoby to wyprostować, wyjaśnić i wprowadzić regulacje prawne sprzyjające powstawaniu większych gospodarstw bądź grup producenckich. Tak żeby to one swoją siłą i odpornością na kryzysy mogły to bezpieczeństwo długofalowo budować” - wskazał Brodziak.

Dodał, że małemu gospodarstwu trudno jest zmierzyć się finansowo i organizacyjnie ze standardami, które wynikają z przepisów i tego polscy rolnicy działający w sektorze trzody chlewnej doświadczyli bardzo wyraźnie.

„Abyśmy widzieli kontekst tej rozdrobnionej struktury w Polsce w porównaniu z Europą, to najlepszym przykładem jest, bliska nam, Goodvalley, Dania. To mały kraj w Unii Europejskiej, a jednocześnie duży producent: dzisiaj średnia wielkość stada świń w Danii to prawie pięć tysięcy sztuk. U nas, po dynamicznym wzroście z 40 kilku sztuk 15 lat temu, dziś jesteśmy na poziomie około 190 sztuk. To pokazuje, że przed nami duża droga, jeżeli chodzi o konsolidację w kontekście efektywności” - podkreślił Grzegorz Brodziak.

Dodał, że skupić się należy także na bieżącej sytuacji, co w obliczu prowadzonej obecnie przez USA polityki interwencjonizmu, transakcjonizmu i protekcjonizmu jest dużym wyzwaniem.

„Słyszymy też ze strony naszych polityków w czasie ostatnich dni o różnych nowych strategiach potraktowania tych wyzwań. Pojawia się, między innymi, repolonizacja, ale trzeba ją odpowiednio rozumieć. Trzeba to wyważyć. Nie możemy się zamknąć na świat ani w kontekście MERCOSUR, ani w kontekście Ukrainy. Powinniśmy budować relacje, sojusze, w sposób mądry. Tak, żebyśmy wykorzystali ten potencjał, który tkwi w relacjach handlowych i współpracy, ale w taki sposób, żeby nie doprowadzić do zniszczenia i zakłóceń na rynku polskim i europejskim” - mówił Grzegorz Brodziak.

17. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największe i najbardziej prestiżowe spotkanie przedstawicieli biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. W 180 sesjach tematycznych wzięło udział 1200 prelegentów, a Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościło ok. 17 tys. uczestników.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Materiał reklamowy

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.05.2025, 13:16
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ