Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Podczas debaty przedstawiciele branży rozmawiali o szarej strefie gier hazardowych oraz zakładów online - jej skali, sposobach przeciwdziałania oraz udziałach w rynku.
„Totalizator Sportowy oczywiście nie jest powołany po to, żeby walczyć z szarą strefą w grach na pieniądze. Jednak w ramach działalności oferujemy naszym klientom bezpieczną, legalną rozrywkę” - oświadczył Mariusz Rzeczkowski, dyrektor Departamentu Strategii, Innowacji i Współpracy Międzynarodowej w Totalizatorze Sportowym. Dodał, iż dzięki tej ofercie klienci mogą korzystać z gier na pieniądze w sposób odpowiedzialny, bezpieczny.
„Grają z poczuciem, że w sytuacji, kiedy przeznaczają środki na grę, to później te środki są redystrybuowane w ramach krajowego budżetu na wsparcie sportu, na wsparcie kultury i społeczeństwa obywatelskiego” - stwierdził dyr. Rzeczkowski.
Jak podali uczestnicy dyskusji o szarej strefie nielegalnych gier na pieniądze, jej udział w rynku maleje w ujęciu procentowym i rośnie nominalnie ze względu na wzrost całego rynku. Według przedstawicieli branży można ją nadal mocno ograniczać, jednak będzie to wymagało unowocześnienia narzędzi, które przewiduje polskie prawo.
„Gdy w 2016 r. była tworzona obecna ustawa (Ustawa o grach hazardowych - przyp. red.), wystawiono do walki z szarą strefą oręż w postaci rejestru nielegalnych domen hazardowych, blokady płatności, a także system kar. Problem w tym, że te narzędzia są nieefektywne i przestarzałe, nie odpowiadają obecnym warunkom rynkowym” - powiedział Zdzisław Kostrubała, wiceprezes firmy bukmacherskiej STS i prezes Stowarzyszenia „Graj Legalnie” podczas dyskusji panelowej.
Paneliści zastanawiali się, co należałoby zrobić, aby skalę i zakres zjawiska szarej strefy w Polsce zredukować do poziomu średniej unijnej. Wskazywali, że musimy liczyć się z rekomendacjami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a działania polskiej administracji w sprawach legislacji powinny korzystać z doświadczeń innych państw.
„To, nad czym musimy pracować jako legalni operatorzy w ramach dialogu z instytucjami państwowymi, to na pewno budowanie świadomości graczy na temat tego, co jest legalne; które gry są objęte monopolem państwa, jakie marki odpowiadają za realizację tego monopolu i którzy operatorzy są w Polsce legalni” - przekazał dyr. Rzeczkowski.
Jego zdaniem dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, w której powszechna jest nielegalna reklama nielegalnego hazardu.
„Mamy również wielki problem z blokowaniem płatności do szarej strefy i musimy podjąć także trud edukacyjny w tym zakresie” - stwierdził Mariusz Rzeczkowski.
Walka z szarą strefą nielegalnych gier na pieniądze nie stoi na straconej pozycji. Według przedstawicieli branży można próbować działań legislacyjnych. Należy edukować społeczeństwo, aby nie uczestniczyło w nielegalnych grach.
„Kumulacja tych wszystkich zdarzeń spowoduje, że procent po procencie szara strefa będzie odzyskiwana. Oczywiście, nie da się jej odzyskać w całości, zawsze będzie ten odsetek graczy, którzy w tej szarej strefie pozostaną, ale każdy pojedynczy odzyskany gracz to większe wpływy do budżetu państwa, większe bezpieczeństwo i większy potencjał do tego, że sport i kultura w Polsce będą przez Totalizator Sportowy nadal tak mocno wspierane” - powiedział Mariusz Rzeczkowski, dyrektor Departamentu Strategii, Innowacji i Współpracy Międzynarodowej w Totalizatorze Sportowym.
Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w dniach 23-25 kwietnia 2025 r. w Katowicach. 1200 wyjątkowych prelegentów, 180 inspirujących sesji tematycznych i około 17 tys. gości: organizowany tradycyjnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach EKG na stałe zaistniał wśród najważniejszych wydarzeń nie tylko w polskim, ale również europejskim kalendarzu biznesowym.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 28.04.2025, 10:35 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |