Newsletter

EKG: rośnie zainteresowanie tanią energią jądrową z SMR-ów

27.04.2022, 12:52aktualizacja: 27.04.2022, 13:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/ S. Leszczyński (1)
Fot. PAP/ S. Leszczyński (1)
Przyspieszają prace nad włączeniem taniej, stabilnej i niezależnej od warunków pogodowych energii jądrowej do miksu energetycznego Polski. W odróżnieniu od programu rządowego, który zakłada uruchomienie wielkoskalowej elektrowni atomowej w 2033 r., KGHM i Tauron widzą przyszłość energetyki jądrowej w SMR - małych reaktorach modułowych, które zostaną uruchomione już w 2029 r.

O koncepcji małych reaktorów modułowych (SMR), ich komercyjnej dostępności i miejscu w docelowym miksie energii w Polsce oraz znaczeniu wielkich i mniejszych źródeł energii jądrowej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski dyskutowano podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w trakcie debaty „Energetyka jądrowa”.

„KGHM w zeszłym roku podjął decyzję o nawiązaniu współpracy z firmą NuScale. Oczywiście myśleliśmy dokładnie o naszych potrzebach, ale widzimy teraz zainteresowanie firmy Tauron, która patrzy na tego typu rozwiązania, właśnie nie dużego atomu, ale małego, dedykowanego dla przemysłu, dla firm. Cieszymy się z tej współpracy, stąd zawarty list intencyjny” - powiedział Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji, KGHM Polska Miedź S.A.

Podpisany 20 kwietnia między KGHM Polska Miedź S.A. a Tauronem Polska Energia S.A. list intencyjny dotyczy współpracy w zakresie w zakresie prac badawczo-rozwojowych oraz budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

„Tauron poszukuje swojego optymalnego miejsca biznesowego w energetyce. Zamierzamy być nie tylko sprzedawcą energii, ale też producentem. Szukamy rozwiązania, dlatego chcemy poznać technologie SMR-owe, mieć dostęp do technologii NuScale, żeby przeszczepić ją na grunt polski” - zaznaczył Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem, Tauron Polska Energia S.A.

KGHM 14 lutego 2022 r. podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale, która jako jedyna posiada licencję amerykańskiego regulatora NRC. Umowa przewiduje wybudowanie elektrowni atomowej zawierającej sześć reaktorów SMR o łącznej mocy 462 MWe, z opcją rozszerzenia do dwunastu reaktorów, umieszczonych we wspólnym budynku.

„Technologia jest znana, bo to jest technologia reaktorów lekkowodnych ciśnieniowych, stosowana w klasycznych reaktorach atomowych i reaktorach, które od lat sześćdziesiątych zasilają okręty marynarki wojennej. Natomiast sama konstrukcja - to w tym sensie jest to nowość i te prace trwają od 2002, 2003 r.” - wyjaśnił Piotr Podgórski.

W technologii NuScale pojedynczy reaktor o mocy 77 MWe, który na plac budowy dociera w trzech częściach do montażu na miejscu, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i średnicy 4,5 metra. Reaktory są wyposażone w pasywne, niewymagające zewnętrznego zasilania systemy bezpieczeństwa, które w razie awaryjnego wyłączenia są w stanie chłodzić reaktor przez 30 dni.
 
Zdaniem ekspertów amerykańska technologia idealnie nadaje się do zastąpienia bloków energetycznych w obecnych elektrowniach węglowych. Tauron Polska Energia zakłada lokowanie SMR-ów w lokalizacjach własnych elektrowni węglowych i wydziela pod tym kątem tereny z aktywów przygotowywanych do przekazania do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Przedstawiciele obu firm oczekują przyspieszenia prac nad zmianą ustawy Prawo Atomowe i rozporządzeń wykonawczych pod kątem technologii SMR, bo obecna ustawa określa np. zakres działania urządzeń wyłącznie w technologii wielkoskalowej.

„Dzisiaj mamy legislację do dużego atomu, a oczekujemy też legislacji dla małego atomu, która pozwalałaby określić warunki dla stosowania SMR-ów w miejscach dzisiejszych elektrowni, na terenach uprzemysłowionych, gdzie mamy pozwolenia środowiskowe i mamy węzły Krajowego Systemu Elektroenergetycznego” - wyjaśnił Jerzy Topolski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.04.2022, 12:52
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ