Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dwa nowe rozwiązania inwestycyjne dostarczyły na polski rynek Beta Securities Poland i AgioFunds TFI. Animatorem i koordynatorem długo wyczekiwanej oferty jest z kolei Dom Maklerski BOŚ.
ETF-y (ang. Exchange Traded Funds) to przede wszystkim pasywnie zarządzane fundusze śledzące indeksy akcji lub obligacji, będące przedmiotem obrotu na giełdzie, oferujące prosty sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Zarówno BETA ETF Nasdaq-100 3x lev i BETA ETF Nasdaq-100 2x short są powiązane z indeksem Nasdaq-100, obejmującym sto największych spółek niefinansowych notowanych na nowojorskiej giełdzie - między innymi takich technologicznych gigantów jak Apple czy Microsoft.
Przy tym nowe ETF-y naśladują indeksy Nasdaq-100 z wbudowaną dźwignią finansową, co ma kluczowe znaczenie dla inwestora. Oznacza to, że notowania tych ETF-ów będą odpowiednio trzykrotnie większe lub dwukrotnie mniejsze od aktualnej wartości indeksu Nasdaq-100. Tak więc Beta ETF Nasdaq-100 3x Lev będzie zyskiwał na zwyżkach amerykańskiego indeksu, a Beta ETF Nasdaq-100 2x Short - na jego spadkach. Oba ETF-y będą zabezpieczały ryzyko walutowe.
„ETF-y zdobyły uznanie inwestorów na całym świecie dzięki swojej prostocie i szerokim możliwościom inwestycyjnym. Cieszymy się, że również na GPW oferta tych instrumentów stale się rozwija. Naszym celem jest wprowadzanie produktów, które odpowiadają na potrzeby inwestorów, zarówno tych preferujących strategie pasywne, jak i aktywne” - powiedział Michał Kobza, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, podczas uroczystości debiutu obu funduszy w siedzibie GPW.
Przedstawiciel warszawskiej giełdy zaznaczył, że dostrzega ona znaczny potencjał w segmencie funduszy ETF. Sierpień 2024 roku był dla niego rekordowy. Wartość obrotów miesięcznych osiągnęła najwyższy w historii poziom 167 mln zł. Z kolei 5 sierpnia inwestorzy wygenerowali na ETF-ach rekordowe obroty sesyjne w wysokości 34 mln zł.
„Oba debiutujące dziś produkty nie tylko są powiązane wspólnym indeksem bazowym, ale także należą do jednej rodziny funduszy tradingowych, wykorzystujących wysoką dźwignię finansową. Są to instrumenty bardzo dynamiczne i ryzykowne, dedykowane inwestorom krótkoterminowym i naprawdę doświadczonym graczom” - tłumaczył Kazimierz Szpak, prezes zarządu Beta Securities Poland.
Ryzyko inwestycyjne związane z funduszami BETA ETF Nasdaq-100 3x lev i BETA ETF Nasdaq-100 2x short polega na tym, że jeżeli amerykański Nasdaq-100 zmieni się o 2 proc., to lewarowany x3 (trzykrotnie) urośnie o 6 proc. Ale jeżeli indeks bazowy spadnie o np. 3 proc., to lewarowany obniży się o 9 proc.
„Analizując historyczne wykresy, dostrzegliśmy, że roczna najgorsza roczna stopa zwrotu sięgała niekiedy nawet 92 proc. Zarazem najlepsza roczna stopa zwrotu to 418 proc., co oznacza, że z tego typu funduszami wiąże się zarówno bardzo duże ryzyko inwestycyjne, jak i możliwa bardzo duża nagroda” - wyjaśniał Mateusz Mucha, zarządzający Beta ETF.
Za sprawą wtorkowego debiutu liczba ETF-ów znajdujących się w obrocie na GPW wzrosła do trzynastu, z czego jedenaście stanowi ofertę produktową Beta ETF. Podczas uroczystości podkreślano jednak, że swoje najlepsze lata ten instrument finansowy ma jeszcze przed sobą.
„Dzisiejszy podwójny debiut to kolejny krok w tworzeniu rynku kapitałowego w Polsce na miarę światowych standardów, opartego na innowacyjnych narzędziach i szerokich możliwościach inwestycyjnych. ETF-y stanowią odpowiedź na podstawową potrzebę dynamicznie zmieniającego się świata finansów, jaką jest możliwość szybkiego i elastycznego dostosowywania się graczy giełdowych do nowych okoliczności rynkowych” - tłumaczył Marek Arent, członek zarządu AgioFunds TFI.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.09.2024, 17:06 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE