Newsletter

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych uzupełnieniem funduszy unijnych

26.09.2016, 16:36aktualizacja: 26.09.2016, 16:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Instytut Regionów Europy
Instytut Regionów Europy
Chcemy łączyć środki dostępne w ramach "Planu Junckera" z tradycyjnymi funduszami unijnymi - zaznaczył Wilhelm Moltereri, dyrektor zarządzający Europejskim Funduszem Inwestycji Strategicznych w EBI.

Przedstawiciel Europejskiego Banku Inwestycyjnego uczestniczył w 12. Konferencji Europejskich Regionów i Miast w Salzburgu (Austria), zorganizowanej przez austriacki Instytut Regionów Europy (IRE), władze miasta i regionu.

Jak powiedział w pierwszym dniu spotkania, w którym skupiono się na kwestiach finansowych, odniósł wrażenie, że "przyjaciele" tradycyjnych funduszy unijnych uważają Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS) za wroga, ponieważ boją się ingerencji w dobrze znane terytorium grantów.

Tymczasem w zamyśle Komisji Europejskiej różne źródła finansowania miałyby się "aktywnie wspierać". "Mamy duży potencjał łączyć ten nowy instrument ze starymi dobrze znanymi źródłami finansowania, funduszami strukturalnymi" - zaznaczył Molterer.

Szacuje się, że luka w inwestycjach prywatnych i publicznych w Europie, która powstała na skutek kryzysu gospodarczego, wynosi od 2008 r. 300 mld EUR. Dyrektor zarządzający EFIS zwracał uwagę, że przez powolny wzrost i wysokie bezrobocie, szczególnie wśród osób młodych, Europa traci na konkurencyjności.

Jak zauważył, z analiz wynika, że luki inwestycyjne w większości występują na poziome regionów i gmin. Według niego ubytki spowodowane są przez nieprzyjazne środowisko inwestycyjne, oparte na regulacjach, które nie sprzyjają nakładom. Do tego dochodzą ograniczenia wydatków po stronie publicznej i zachowawczość po stronie banków komercyjnych w kwestii finansowania inwestycji. Poza tym w Europie mamy do czynienia z nierozwiniętym rynkiem kapitałowym.

"W Stanach Zjednoczonych dwie trzecie inwestycji jest finansowanych przez rynek kapitałowy, a jedna trzecia przez banki. W Europie jest całkowicie odwrotnie, jedna trzecia to rynek kapitałowy, a dwie trzecie banki. Dlaczego kryzys finansowy uderzył w gospodarkę europejską mocniej" - podkreślił.

Dodał, że analiza ta posłużyła do utworzenia Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Planu Junckera). Opiera się on na trzech filarach, z czego pierwszym jest mobilizacja środków finansowych na inwestycje (Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych). Do tego dochodzą: stworzenie środowiska przyjaznego inwestycjom (m.in. reformy strukturalne) oraz wspieranie inwestycji w realnej gospodarce (Europejskie Centrum Doradztwa Inwestycyjnego).

Według danych Komisji Europejskiej "Plan Junckera" podczas pierwszego roku realizacji przyniósł 116 mld EUR inwestycji. KE zapowiada przedłużenie o dwa lata jego centralnego elementu, którym jest EFIS, z początkowo trzyletniego okresu (2015-2018). W pierwotnym założeniu wartość docelowa inwestycji miała wynieść 315 mld EUR, obecnie mówi się o uruchomieniu co najmniej pół biliona EUR do 2020 roku.

KE chce ponadto utworzyć nowy Europejski Plan Inwestycji Zewnętrznych (EPIZ), aby zachęcić do inwestycji w Afryce i w krajach sąsiadujących z UE.

Tematem przewodnim Konferencji Europejskich Regionów i Miast, która potrwa do wtorku, jest zrównoważone podejście do działań na poziomie lokalnym i regionalnym.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.09.2016, 16:36
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ