Newsletter

Europejski Komitet Regionów: przy przydziale funduszy unijnych wyjdźmy poza PKB

05.10.2015, 18:19aktualizacja: 05.10.2015, 18:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komitet Regionów
Komitet Regionów
W Brukseli toczy się dyskusja, czy przydział środków z funduszy strukturalnych ma być oparty wyłącznie na wskaźniku PKB.

Debata na ten temat odbyła się w piątek w trakcie posiedzenia komisji COTER Europejskiego Komitetu Regionów (KR) - unijnego organu doradczego, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów z całej UE. Europejscy samorządowcy opowiadają się za "wyjściem poza PKB", ponieważ ich zdaniem stosowanie tylko jednego wskaźnika ekonomicznego nie oddaje w pełni rzeczywistości.

Jak poinformowało Biuro Wielkopolski w Brukseli, unijni samorządowcy kwestionują przydział środków z funduszy strukturalnych po 2020 roku oparty wyłącznie na wskaźniku PKB per capita. Obecnie większość funduszy strukturalnych kierowana jest do regionów NUTS 2, w których PKB na mieszkańca wynosi mniej niż 75% średniej dla 28 krajów UE.

Z powodu przekroczenia tego progu do regionów lepiej rozwiniętych zaliczono Mazowsze, które w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w tej perspektywie finansowej uzyskało ok. 700 mln euro mniej niż w poprzedniej.

Tymczasem członkowie KR-u zaproponowali m.in., by przy mierzeniu rozwoju uwzględniać również wskaźniki społeczne i środowiskowe, co umożliwiłoby objąć pomiarem postęp w różnych dziedzinach. - To, co mierzymy, wpływa na to, co robimy - argumentowali.

Biorący udział w debacie przedstawiciel Komisji Europejskiej do propozycji poszerzenia listy mierzonych wskaźników odniósł się z rezerwą, natomiast przedstawiciel Eurostatu (urząd statystyczny UE) zaznaczył, że dyskusję dotyczącą "wyjścia poza PKB" ocenia pozytywnie.

Komisja Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) zajmuje się w szczególności kwestiami dotyczącymi spójności ekonomicznej, społecznej i terytorialnej oraz funduszy strukturalnych. W komisji zasiada m.in. marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, który pełni jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Regionów.

KR jest organem doradczym Unii Europejskiej, w skład którego wchodzą przedstawiciele samorządów z 28 krajów. Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej muszą zasięgać opinii Komitetu Regionów w odniesieniu do dziedzin polityki mających wpływ na regiony i miasta. Jeśli komitet uzna, że zostały naruszone jego prawa, może wnieść skargę do Trybunału Sprawiedliwości.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.10.2015, 18:19
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii