Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Finlandia przejęła rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej 1 lipca. W okresie sześciu miesięcy kraj ten będzie przewodniczyć posiedzeniom Rady na wszystkich szczeblach, pomagając zapewnić ciągłość prac UE. Hasłem przewodnim fińskiej prezydencji jest "zrównoważona Europa - zrównoważona przyszłość".
Priorytety fińskiej prezydencji to: wzmocnienie wspólnych wartości i praworządności, uczynienie UE bardziej konkurencyjną i sprzyjającą integracji społecznej, wzmocnienie pozycji UE jako światowego lidera w działaniach na rzecz klimatu oraz kompleksowa ochrona obywateli.
Zamiast upominków tradycyjnie dawanych na początku przewodnictwa kraju w Radzie UE, Finlandia postanowiła spożytkować ten budżet na kompensację emisji gazów cieplarnianych z lotów na spotkania prezydencji w Helsinkach i Brukseli, a podczas spotkań zamiast wody butelkowanej będzie serwowana znana ze swej jakości fińska woda kranowa.
Fińska europosłanka Sirpa Pietikainen (EPL), zapytana o oczekiwania wobec prezydencji jej kraju w Radzie UE, zwróciła uwagę, że kluczowe w walce ze zmianą klimatu będą: gospodarka o obiegu zamkniętym i efektywne gospodarowanie zasobami.
"Potrzebujemy mapy drogowej dotyczącej gospodarki o obiegu zamkniętym, obejmującej strategie dotyczące tekstyliów i budownictwa, politykę dla zrównoważonych systemów żywnościowych i jednolitą skalę do mierzenia postępów" – powiedziała europosłanka. Pietikainen chce też, aby podawano więcej informacji na temat wpływu na klimat wywieranego przez inwestycje.
Natomiast europoseł Eero Heinaluoma (S&D) podkreślił, że należy poważnie traktować wspólne wartości europejskie. "Mam nadzieję, że podczas fińskiej prezydencji zbudujemy bardziej humanitarną Europę i wzmocnimy prawa konsumentów i pracowników" – zaznaczył Fin.
Heinaluoma spodziewa się, że Finlandia będzie naciskać na bardziej ambitne środki w sprawie klimatu i lepszą współpracę w regionie Arktyki. Według niego, niezbędne jest dojście do porozumienia w sprawie polityki klimatycznej, energetycznej i leśnej, aby zwiększyć inwestycje w gospodarkę o obiegu zamkniętym. "UE musi pozostać liderem w zakresie polityki klimatycznej" – powiedział eurodeputowany.
Z kolei europosłanka Elsi Katainen (Renew Europe) uważa, że Finlandia będzie skupiona na postępach w kluczowych kwestiach takich jak Brexit, negocjacje budżetowe czy cele klimatyczne. "Mam nadzieję i oczekuję, że podczas negocjacji na temat kolejnych ram finansowych, Finlandia pomoże krajom członkowskim dojść do sprawiedliwego kompromisu, który zapewni wystarczający poziom finansowania dla rolnictwa i spójności" – oświadczyła Katainen.
Europoseł Ville Niinisto (Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie) zwrócił uwagę, że fińska prezydencja przypada na ważny moment w kształtowaniu przyszłości Europy. "Oczekujemy, że Finlandia będzie naciskać na UE, żeby podjęła niezbędne decyzje w sprawie polityki klimatycznej w celu ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 st. C" – zaznaczył.
Zdaniem Fina, najpierw należy sprawić, by państwa członkowskie zobowiązały się do dążenia do Europy neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., a następnie podjąć kroki w kierunku bardziej ekologicznej gospodarki. "Finlandia powinna też podkreślać znaczenie odpowiedzialności społecznej, praw człowieka i praworządności w UE" – uważa Niinisto.
Z kolei europosłanka Laura Huhtasaari (Tożsamość i Demokracja) powiedziała, iż ma nadzieję, że wysokość wpłaty netto Finlandii do budżetu UE będzie niższa w nadchodzącym długofalowym budżecie UE. "Nadszedł czas, aby zatrzymać redystrybucję dochodów w Europie w formie np. wydatków na spójność" – oceniła.
Według europosłanki, Finlandia powinna "podjąć próbę powstrzymania UE przed wywieraniem presji na wschodnie państwa członkowskie i Włochy, aby wprowadziły politykę migracyjną, która szkodzi ich obywatelom". "Powinniśmy także chronić europejskie miejsca pracy w przemyśle, zwłaszcza przed Chinami, które nie przestrzegają zasad handlu międzynarodowego" – podkreśliła Huhtasaari.
Inna fińska eurodeputowana, Silvia Modig (GUE/NGL), zwróciła uwagę, że Europa jest podzielona w sprawie wielu poważnych wyzwań: zmiany klimatu, ksenofobii, populizmu, Brexitu, a także traktowania migrantów przybywających do Europy.
Jej zdaniem, Finlandia musi być odważna i aktywna oraz wyraźnie przypominać wszystkim o celach klimatycznych. "Musimy porozumieć się w sprawie zaostrzenia celów dotyczących ograniczenia emisji i ustanowić neutralność węglową jako cel. Nie należy lekceważyć klimatu z powodu innych wyzwań" – podkreśliła Modig.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.08.2019, 13:01 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu