Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W czwartek Parlament Europejski przyjął nowelizację 532 głosami za, przy 22 przeciw i 55 wstrzymujących się.
W ostatnich latach opłaty za płatności transgraniczne w euro między państwami członkowskimi należącymi do strefy euro znacznie zmalały - do poziomu, który w zdecydowanej większości przypadków można uznać za marginalny. Tymczasem w większości państw członkowskich spoza strefy euro opłaty są na zbyt wysokim poziomie, mimo że dostawcy usług płatniczych mają dostęp do tych samych systemów, jak TARGET2 i STEP, wykorzystywanych do przetwarzania transakcji po bardzo niskich kosztach co dostawcy usług płatniczych ze strefy euro. A transfery w euro stanowią w tych państwach 80 proc. wszystkich płatności.
Według bułgarskiej sprawozdawczyni Komisji Gospodarczej i Monetarnej PE Evy Maydell (EPP), 150 milionów obywateli UE i 6 milionów przedsiębiorstw działających w krajach spoza strefy euro płaci obecnie o wiele wyższe opłaty za transfer euro niż ludzie i firmy w strefie euro. "Teraz tak już nie będzie, a wszyscy Europejczycy będą płacić znacznie niższe opłaty, co pozwoli im zaoszczędzić ponad 1 mld euro rocznie. To już druga mała rewolucja w UE po zniesieniu opłat roamingowych" - podkreśliła.
PE ocenił, że zbyt wysokie opłaty za płatności transgraniczne nadal stanowią barierę uniemożliwiającą pełne zintegrowanie przedsiębiorstw i obywateli z państw członkowskich spoza strefy euro z jednolitym rynkiem. Opowiedział się za dostosowaniem ich wysokości do poziomu opłat za płatności krajowe w walucie urzędowej danego państwa członkowskiego.
Nowe przepisy będą również chronić konsumentów przed nadmiernymi i arbitralnymi obciążeniami z tytułu przeliczania walut. Przy dokonywaniu płatności w innej walucie mają być oni informowani o kwocie do zapłaty w walucie lokalnej i walucie, w której prowadzony jest rachunek. Wprowadzona będzie jedna podstawa do obliczania opłat za przeliczenie waluty dla płatności w punkcie sprzedaży lub bankomacie, dzięki czemu przeliczenia będą bardziej przejrzyste. Konsumenci otrzymają elektroniczne powiadomienie "push", takie jak wiadomość tekstowa, e-mail lub powiadomienie za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub internetowej płatnika o obowiązujących opłatach za przeliczenie waluty. Banki nie będą mogły pobierać od klienta opłat za usługę powiadamiania.
Banki musiałyby również ujawnić szacunkowy pełny koszt przeliczenia waluty w przypadku przelewów bankowych przed dokonaniem płatności.
Nowelizację rozporządzenia Parlament Europejski uzgodnił już wstępnie z Radą UE; teraz będzie ona wymagała zatwierdzenia przez unijnych ministrów.
woj/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.02.2019, 14:39 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
HOTELEX Shanghai 2025: wspieranie postępu w branży hotelarskiej i gastronomicznej w obliczu gwałtownego rozwoju turystyki
- 23.01.2025, 14:08
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Przyszłość rynku pracy. Co zmieni się w 2025?
Jak będzie wyglądał rynek pracy w przyszłości? Automatyzacja, nowe technologie i dynamiczny rozwój cyfryzacji sprawią, że zawody przyszłości zyskają zupełnie nowy charakter. Jakie zmiany czekają nas w 2025 roku i jak się do nich przygotować?- 23.01.2025, 12:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GoWork.pl