Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Polska, jako kraj z rozwiniętym przemysłem przetwórczym, wykorzystuje dużo materiałów, dlatego to kraj gdzie transformacja w kierunku circular economy może potencjalnie przynieść duże korzyści. Wierzymy, że warunkiem udanej transformacji są finanse i technologie, dlatego zaprosiliśmy dzisiaj przedstawicieli biznesu i nauki stosowanej, by pokazać, jakie są możliwości” - mówi Kirsi-Maarit Poljatschenko, dyrektor biura Business Finland na Europę Środkowo-Wschodnią.
Więcej szczegółów ujawnia Piotr Hajdecki, Polak zatrudniony w Business Finland: „Finowie przyjeżdżają z bardzo ciekawą i kompleksową ofertą. Dla firm produkcyjnych oferują możliwość współpracy R&D z fińskim centrum badawczym VTT, mającym zaawansowane prace, na przykład, w zakresie alternatyw dla plastików. Atutem VTT, jako partnera, jest doświadczenie w realizacji projektów w programie Horizon 2020”.
VTT zaprasza do współpracy
W warszawskim spotkaniu bierze udział Jussi Manninen, wiceprezes z VTT Technical Research Center of Finland. VTT to fińskie centrum badawcze, które jest potencjalnie atrakcyjnym partnerem dla polskich firm. Prowadzi zaawansowane prace na biomateriałami oraz ma doświadczenie w skutecznym aplikowaniu o środki z programu Horizon. Jussi Manninen pytany o możliwości dla polskich firm podkreśla, że: „Jest wiele potencjalnych obszarów współpracy między polskimi firmami i VTT - żeby wspomnieć tylko kilka: recykling materiałów, takich jak: plastiki i tekstylia, odzyskiwanie składników odżywczych z produktów ubocznych, design produktów czy ocena realizacji zrównoważonego rozwoju”. Maninnen wyjaśnił również, na czym taka współpraca mogłaby polegać: „Możemy wspólnie aplikować o środki z Horizon 2020 - mamy doświadczenie w aplikowaniu i realizacji projektów. Możemy też realizować prace badawczo-rozwojowe dla polskich firm”.
Co sądzą firmy i jak finansować projekty
Podczas wydarzenia, Anna Sapota z Rady ds. gospodarki o obiegu zamkniętym Konfederacji LEWIATAN przedstawiła stanowisko polskiego biznesu. Grzegorz Zieliński, dyrektor regionalny w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Wojciech Deska z Europejskiego Banku Inwestycyjnego przedstawili możliwości finansowania transformacji cyrkularnej instrumentami oferowanymi przez ich instytucje. Mariusz Dzikuć, dyrektor rozwoju biznesu Grupy Forum przedstawił transformację cyrkularną w grupie energetycznej FORTUM.
Duże zainteresowanie polskiego biznesu
„Temat jest gorący. Zainteresowanie polskich firm przekroczyło nasze oczekiwania. Moim zdaniem świadczy to o dojrzałości strategicznej polskich firm, które chcą wykorzystać zmiany w otoczeniu konkurencyjnym na swoją korzyść, zyskać przewagę konkurencyjną. Zainteresowanych, którym nie udało się zarejestrować na wydarzenie, zapraszamy do biura Business Finland” - podsumowuje Piotr Hajdecki, senior advisor w Business Finland.
Finlandia to jeden z globalnych liderów transformacji circular economy. W 2016 jako pierwszy kraj na świecie opublikowała krajową mapę drogową w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Fińska agencja SITRA prowadzi unikalną bazę danych rozwiązań cyrkularnych. Circular economy jest jednym z ważnych tematów trwającej prezydencji Finlandii w Radzie Unii Europejskiej.
Więcej: https://eu2019.fi/en/backgrounders/circular-economy
KONTAKT:
Piotr Hajdecki,
Senior Advisor, Business Finland
tel. kom. +48 508 983 253
e-mail: piotr.hajdecki@businessfinland.fi
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.10.2019, 17:40 |
Źródło informacji | Ambasada Finlandii |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy PAP
Polskie porty - jakie są, czy dotarły już do szczytu swoich możliwości przeładunkowych, a może Polsce potrzebny jest jeszcze jeden duży port morski? Na te i inne kluczowe pytania odpowiadali eksperci z branży morskiej i infrastrukturalnej podczas emocjonującego panelu dyskusyjnego na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym, który rzucił nowe światło na przyszłość polskiej logistyki i transportu morskiego.- 25.04.2025, 16:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
PZU: to był wyjątkowy kwartał
Komentarz Macieja Galińskiego, zarządzającego funduszem DFE PZU, dyrektora Biura Inwestycyjnego PTE PZU.- 25.04.2025, 16:25
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PZU
-
Image
Prezes Grupy PTWP: to była rekordowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach PAP
1200 wyjątkowych prelegentów, 180 inspirujących sesji tematycznych i rekordowa frekwencja (niemal 18 tys. zarejestrowanych uczestników) - 17. Europejski Kongres Gospodarczy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przez ostatnie trzy dni stanowił centrum debaty o kwestiach kluczowych dla przyszłości Polski, UE i całego świata.- 25.04.2025, 16:08
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ