Pobierz materiał i Publikuj za darmo
GAZ-SYSTEM to jedna ze strategicznych spółek Skarbu Państwa, która przez blisko dwadzieścia lat istnienia skutecznie wspiera proces zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski w zakresie gazu ziemnego. Spółka odpowiada za utrzymanie ciągłości przesyłu gazu ziemnego oraz eksploatację sieci przesyłowej pozwalającej na bezpieczny transport surowca. Jednocześnie GAZ-SYSTEM prowadzi inwestycje infrastrukturalne i w ciągu ostatnich lat zrealizował ambitne projekty o charakterze strategicznym.
Dzięki działaniom spółki Polsce udało się w stu procentach uniezależnić od dostaw gazu ziemnego z Rosji. Wśród najważniejszych inwestycji zakończonych w zeszłym roku można wymienić: Baltic Pipe, czyli budowę podmorskiego gazociągu Polska - Dania wraz z rozbudową krajowego systemu gazociągów przesyłowych i tłoczni gazu, magistralę Korytarz Gazowy Północ-Południe oraz interkonektory Polska-Słowacja i Polska-Litwa.
„Inwestycje zrealizowane w ostatnim czasie umożliwiły dywersyfikację dostaw gazu do Polski. Zagwarantowaliśmy tym samym dostawy paliwa na rynek polski z bardzo wielu kierunków” - informował Artur Zawartko, wiceprezes zarządu GAZ-SYSTEM.
Obecnie spółka realizuje strategię do 2033 roku, w której znajdują się takie inwestycje jak budowa pływającego Terminala FSRU w Gdańsku, krajowy korytarz gazowy Centrum-Wschód oraz dokończenie rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu.
„Możemy dziś powiedzieć, że dywersyfikujemy dostawy gazu do całego regionu. Dla państw bałtyckich i położonych na południe od nas nasza infrastruktura stwarza realną szansę zapewnienia nieprzerwanych dostaw gazu” - przekonywał Artur Zawartko.
Związana jest z tym inwestycja w Terminal FSRU w Gdańsku.
„Jest to pływający terminal służący do regazyfikacji, którego główną zaletą jest elastyczność. Wtedy, kiedy rynek potrzebuje jego usług, terminal dostarcza do gazociągów gaz przekształcony z LNG. Instalacja zostanie umieszczona w Zatoce Gdańskiej w roku 2027 lub 2028 z możliwością skrócenia terminu, jeżeli rynek będzie tego wymagał. Jesteśmy na to przygotowani” - zapowiadał Artur Zawartko.
Forum Wizja Rozwoju, które odbywało się w dniach 19-20.06.2023 r. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, to wydarzenie poświęcone najważniejszym wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką, w tym w obszarze morskim, innowacjach oraz zdrowiu. Obecna, szósta edycja, tak jak poprzednie, jest objęta patronatem premiera RP Mateusza Morawieckiego.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.06.2023, 11:23 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu