Newsletter

GAZ-SYSTEM chce budować kolejne gazociągi i podążać za rynkowymi trendami w obszarze zielonych gazów

02.06.2023, 11:33aktualizacja: 02.06.2023, 11:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

GAZ-SYSTEM będący krajowym operatorem systemu przesyłowego, jako swoją misję widzi działanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego - nie tylko Polski, ale całego regionu. „Jest wojna, musimy zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną, źródła energii. W tym celu chcemy podnosić jakość współpracy z naszymi dostawcami” - przekonywał na konferencji z okazji „Dnia dostawcy” Andrzej Kensbok, wiceprezes GAZ-SYSTEM. Podkreślił, że ambicją tej strategicznej dla polskiej gospodarki spółki jest czynny udział w procesach dekarbonizacji.

Spółka GAZ-SYSTEM zorganizowała spotkanie dla firm zainteresowanych współpracą przy rozbudowie i utrzymaniu infrastruktury przesyłowej gazu ziemnego. Uczestnicy konferencji mieli okazję dowiedzieć się o strategii i priorytetach spółki na najbliższe lata, poznać plany rozwojowe, kwestie związane z eksploatacją, procedurami zakupowymi, BHP i komunikacją.

Andrzej Kensbok, wiceprezes GAZ-SYSTEM, oświadczył, że w przyszłości spółka chce rozwijać i ulepszać sieć przesyłową gazu ziemnego.

„Zamierzamy wybudować kolejne tysiąc kilometrów rurociągów. Siedem zadań jest dziś w fazie realizacji lub projektu oraz w planach dwie tłocznie. Mamy około 23 mniejszych projektów liniowych i 150 zadań o charakterze bieżącym” - wyliczał Andrzej Kensbok.

Prezes podkreślał, że strategicznym celem GAZ-SYSTEM jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz zwiększanie konkurencyjności polskiej gospodarki. W ramach swojej misji spółka będzie tworzyć i zarządzać siecią przesyłową paliw gazowych oraz połączeniami z europejską siecią przesyłową. GAZ-SYSTEM będzie też podtrzymywać funkcjonowanie terminalu LNG oraz pozostałych kluczowych obiektów infrastruktury. Ambicją GAZ-SYSTEM jest aktywne działanie na rzecz zazieleniania polskiej gospodarki. Ponadto spółka prowadzi projekty, które - w ocenie prezesa - przyczynią się do efektywnej kosztowo transformacji energetycznej Polski.

„Nie wiemy jeszcze, w jakim kierunku pójdzie rewolucja energetyczna. Każde państwo realizuje swoją politykę trochę inaczej. Na pewno w GAZ-SYSTEM nie pozostaniemy z tyłu. Tworzymy już zespoły, które od strony regulacyjnej i technicznej przyglądają się kwestiom sieciowego transportu wodoru i biometanu blendowanego z metanem” - tłumaczył Andrzej Kensbok.

Spółka ujawniła swoje cele strategiczne do 2033 roku, z horyzontem sięgającym nawet 2040 r. GAZ-SYSTEM chce między innymi utrzymać całkowitą niezależność od dostaw rosyjskiego gazu (przy rosnącym popycie), dążyć do osiągnięcia pozycji lidera w obszarze gazów zdekarbonizowanych. Strategia spółki obejmuje także zmniejszenie negatywnego wpływu na klimat i środowisko, a także wdrożenie modelu biznesu opartego na analizie danych. GAZ-SYSTEM zamierza też bardziej koncentrować się na bezpieczeństwie i dobrostanie ludzi.

Podczas konferencji Andrzej Kensbok zaproponował powołanie grupy warsztatowej, której celem będzie znalezienie korzystnych dla obu stron - spółki i jej kontrahentów - wzorców współpracy.

„Na kilku lub kilkunastu spotkaniach wypracujemy procesy usprawniające relacje biznesowe. Część obecnych na dzisiejszej konferencji firm działa zagranicą, możemy więc skorzystać z ich doświadczenia. Jesteśmy otwarci na nową wiedzę. Jeśli w innych branżach są rozwiązania, które można przenieść na grunt gazownictwa, proszę o tym komunikować” - zachęcał wiceprezes GAZ-SYSTEM.

Na koniec zwrócił się do uczestników konferencji z apelem:

„Liczę, że nasza współpraca będzie ewoluować w dobrym kierunku, że będziecie Państwo brali udział w przetargach i dostawach. Chcemy działać nie tylko profesjonalnie, ale również na płaszczyźnie osobistej i ludzkiej, żeby móc wymieniać opinie i komentarze. Przed nami wiele ciekawych zadań” - mówił Andrzej Kensbok.

GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.06.2023, 11:33
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ