Newsletter

Gensler ogłasza ukończenie głównego etapu budowy najwyższego wieżowca Chin

05.08.2013, 14:39aktualizacja: 05.08.2013, 14:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Historyczne wznoszenie Shanghai Tower dobiega końca.

SZANGHAJ - (BUSINESS WIRE) - Odbyły się uroczystości z okazji ukończenia budowy konstrukcji głównej wieżowca Shanghai Tower - na szczycie 632-metrowego budynku, zaprojektowanego przez międzynarodową spółkę projektowo-architektoniczną Gensler, położono ostatnią belkę. Shanghai Tower jest pionierem strategii zrównoważonego projektowania i przyszłym centrum szanghajskiej dzielnicy handlowej Lujiazui, oferującym obszerną przestrzeń publiczną w dziewięciu rozmieszczonych pionowo społecznościach.

"Shanghai Tower odzwierciedla zupełnie nowy sposób myślenia o miastach i ich planowaniu" - powiedział Art Gensler, członek American Institute of Architects i założyciel spółki Gensler. "Dzięki zastosowaniu najlepszych praktyk z dziedziny ochrony środowiska i efektywnego projektowania, budynek Shanghai Tower, wpleciony w tkankę miejską Szanghaju oraz zachęcający do zachowań społecznych, redefiniuje rolę, jaką wysokie budynki odgrywają we współczesnych miastach, oraz podnosi poprzeczkę dla następnej generacji wieżowców".

Shanghai Tower znajduje się w Strefie Finansów i Handlu Lujiazui, dzielnicy Szanghaju, na terenie której niewiele ponad 20 lat temu królowały pola uprawne. Dziś jest to pierwsza w Chinach dzielnica wysokościowców, która po wzniesieniu Shanghai Tower może poszczycić się trzema wieżowcami (dwa pozostałe to Jin Mao Tower oraz Shanghai World Financial Center).

Shanghai Tower pomieści przestrzeń biurową klasy A, sklepy, luksusowy hotel i centra kulturalne. Na jednym z podniebnych pięter znajdzie sie najwyższy na świecie taras widokowy, a dolna podstawa wieży zawierać będzie luksusowe sklepy i ogromną przestrzeń do organizacji różnego rodzaju imprez. Wśród obiektów podziemnych znajdą się sklepy, połączenia z szanghajskim metrem i trzypoziomowy parking.

"Po zakończeniu budowy Shanghai Tower, trio wieżowców dzielnicy Lujiazui stanie się imponującym świadectwem chińskiej przeszłości, teraźniejszości oraz obiecującej przyszłości" - zaznaczył Jun Xia, główny projektant Shanghai Tower i dyrektor Gensler. "Wieżowiec zainspirowany został szanghajską tradycją opartą na parkach i wspólnotach i odtwarza naszą historię w złożonej, wielkomiejskiej formie, która symbolizuje powstanie nowoczesnego Szanghaju i Chin".

Projekt opracowany został w Shanghai Tower Construction & Development Co. Ltd; Thornton Tomasetti pełni rolę inżyniera budowlanego, Cosentini Associates odpowiadają za kwestie mechaniczne, elektryczne i hydrauliczne, a lokalnym instytutem projektowym jest Instytut Architektury i Badań Uniwersytetu Tongji. Zakończenie inwestycji przewidywane jest na 2014 rok.

Struktura wieżowca

Shanghai Tower zaprojektowany został w formie dziewięciu cylindrycznych konstrukcji umieszczonych jedna na drugiej. Wewnętrzna warstwa podwójnej elewacji osłania połączone struktury, a ściana zewnętrzna okala budynek, okręcając się na jego wysokości pod kątem 120 stopni i nadając mu charakterystyczny wygięty kształt. Przestrzenie między warstwami elewacji wypełnia dziewięć podniebnych ogrodów. Podobnie jak place i rynki w tradycyjnych miastach, podniebne publiczne ogrody oferują przestrzeń spotkań wewnątrz Shanghai Tower, gdzie w otoczeniu bujnej roślinności można odwiedzić restaurację, kawiarnię albo sklep. Dzięki tak umiejscowionym ogrodom budynek Shanghai Tower dosłownie otoczony jest przestrzenią publiczną.

Zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna powłoka Shanghai Tower jest przezroczysta, przez co wnętrze wieżowca i tkanka miejska Szanghaju są ze sobą optycznie połączone. Dalsze, zarówno realne, jak i wizualne połączenie z miastem stanowi parter budynku, oferujący sklepy i przestrzenie do organizacji imprez, liczne wejścia oraz stację metra.

Budynek Shanghai Tower zostanie wyposażony w najszybsze na świecie windy, zaprojektowane przez Mitsubishi. Podwójnej wysokości kabiny, o unikalnych cechach stworzonych specjalnie na potrzeby tego miejsca, zabiorą mieszkańców i gości w podniebną podróż z prędkością 64 km/h.

Strategie zrównoważonego budownictwa

U podstaw projektu budynku Shangai Tower leży koncepcja zrównoważonego rozwoju. Dzięki połączeniu stożkowatego kształtu, struktury i asymetryczności elewacji obciążenie budynku wiatrem będzie niższe o 24%, a łączna kwota oszczędności na materiałach może sięgnąć 58 mln USD. Wewnętrzna i zewnętrzna elewacja budynku jest przezroczysta, dzięki czemu do jego wnętrza dociera maksymalna ilość światła słonecznego, ograniczając zapotrzebowanie na światło elektryczne. Zewnętrzna elewacja wieżowca posiada również dobre parametry izolacyjne, ograniczając zużycie energii grzewczej i chłodniczej. Zewnętrzny parapet budynku o spiralnym kształcie ułatwia gromadzenie wód deszczowych, które następnie wykorzystuje się na potrzeby systemów grzewczych i klimatyzacyjnych.

Umiejscowione bezpośrednio pod parapetem zewnętrznym turbiny wiatrowe wytwarzają energię dla wyższych pięter budynku, natomiast działająca przy budynku kogeneracyjna instalacja gazowa o mocy 2130 kW dostarcza energię elektryczną i grzewczą do niższych pięter. Jedna trzecia budynku będzie stanowić przestrzeń zieleni, która będzie ochładzać budynek. W ogólnym rozrachunku, dzięki realizacji strategii zrównoważonego budownictwa, suma emisji gazów cieplarnianych Shanghai Tower będzie mniejsza o 34 000 ton rocznie. Aktualnie inwestorzy starają się też o uzyskanie dla budynku certyfikatu LEED Gold, przyznawanego przez U.S. Green Building Council, a także trzygwiazdkowej oceny od China Green Building.

Więcej informacji na temat wieżowca Shanghai Tower znaleźć można na stronie Gensler Design Update (http://du.gensler.com/vol5/shanghai-tower/).

Gensler

Gensler jest międzynarodową firmą projektowo-budowlaną z 44 placówkami na całym świecie, w których łącznie pracuje 3800 osób. Za główny cel firma postawiła sobie wspieranie ludzi w dążeniu do sukcesu, wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników, klientów, miłośników sportu, uczniów i studentów, pasażerów oraz gości. Firma funkcjonuje na rynku od wielu lat - rozpoczęła działalność w 1965 r., dzięki czemu posiada bogate doświadczenie w branży projektowo-architektonicznej, specjalizując się w 20 dziedzinach, w tym w projektowaniu budynków biur firmowych, profesjonalnych usługach, usługach detalicznych, lotnictwie, projektowaniu urbanistycznym i planowaniu przestrzennym, rozrywce i hotelarstwie, stadionach sportowych i obiektach edukacyjnych. Firma zajmuje się ponadto opracowywaniem strategii marki, projektowaniem graficznym obszarów zabudowanych i projektowaniem obiektów o znaczeniu strategicznym. Ostatnio poszerzyła również swoją działalność o doradztwo w zakresie bezpieczeństwa w miejscu pracy i zrównoważonego rozwoju w budownictwie.

Najciekawsze projekty, jakie aktualnie realizuje Gensler, dotyczą budynku Shanghai Tower, terminalu JetBlue T5 w międzynarodowym porcie lotniczym Nowy Jork-JFK, centrum tańca szkoły baletu Houston Ballet (Houston Ballet Center for Dance), międzynarodowej siedziby firmy Facebook, międzynarodowego portu lotniczego w Inczhon w Południowej Korei, centrum rozrywkowo-sportowego Sports Field w Los Angeles, międzynarodowego centrum finansowego Dubai International Financial Center w Dubaju, a także miasteczka akademickiego filii Uniwersytetu Duke’a w chińskim Kunshan.

Więcej informacji znaleźć można na naszej stronie internetowej (http://www.gensler.com) lub blogu (http://www.gensleron.com). Można rówież śledzić Nas na Twitterze (https://twitter.com/GenslerOnCities) lub polubić na Facebooku (https://www.facebook.com/GenslerDesign).

Zdjęcia i inne materiały multimedialne znaleźć można na stronie: http://www.businesswire.com/multimedia/home/20130802005391/en/

KONTAKT:

Gensler

Monica Schaffer

tel. +(212) 492-1442

tel. kom. +(917) 846-1415

e-mail: monica_schaffer@gensler.com

Źródło informacji: Business Wire

 

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.08.2013, 14:39
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ