Newsletter

Gliwice: #TakiByłRok. Rozwój

26.01.2023, 10:02aktualizacja: 26.01.2023, 10:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. R. Neumann / UM w Gliwicach
Fot. R. Neumann / UM w Gliwicach
W grudniu w Gliwicach oddano do użytkowania Centrum Przesiadkowe, jedną z największych i najistotniejszych inwestycji w ostatnich latach w Gliwicach. Systematycznie jest rozbudowywany i modernizowany układ drogowy. Kontynuowane są inwestycje w oświacie i program gliwickiego budownictwa mieszkaniowego. Przy udziale ekspertów z różnych dziedzin, ale przede wszystkim gliwiczan, stworzono i uchwalono Strategię Rozwoju Miasta „Gliwice 2040”.

Centrum Przesiadkowe

Oddano do użytku nowoczesny kompleks po północnej stronie dworca PKP. Połączył transport koleją z systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, oferując także wygodną infrastrukturę rowerową. Koszt inwestycji to ok. 200 mln zł. Dofinansowanie unijne wyniosło ok. 129 mln zł. Prace trwały 27 miesięcy.

Południowa strona dworca

Trwa modernizacja placu Piastów, placu przed dworcem PKP i ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Przebudowywany układ komunikacyjny w tej części Gliwic uzupełni rozwiązania wprowadzone w Centrum Przesiadkowym. Koszt inwestycji to ok. 46 mln zł.

Zachodnia obwodnica

Jest pozwolenie na budowę ostatniego odcinka obwodnicy zachodniej, od ul. Daszyńskiego do ul. Sowińskiego. Odcinek o długości blisko 2 km stanowić będzie docelowo całość wraz ze zbudowanym już odcinkiem łączącym ul. Rybnicką z ul. Daszyńskiego (obecnie ulica T. Mazowieckiego). Nowa część trasy powinna być gotowa na początku 2024 roku. Koszt inwestycji wyliczono na ok. 45 mln zł.
Rozbudowa Technoparku

Otwarto trzeci obiekt Technoparku – Inkubator Nowoczesnych Technologii dla gliwickich firm IT oraz gliwickich start-upów. Całkowity koszt inwestycji to 8 mln zł. W planach jest już następny projekt: IT HUB Gliwice.

Strategia Gliwice 2040

Uchwalono nową strategię rozwoju miasta, w której określono filary dalszego rozwoju Gliwic:
-    wzmacnianie solidnych podstaw rozwoju miasta pozwalających osiągać coraz lepszą jakość życia mieszkańców,
-    przygotowanie do następstw zmian klimatu,
-    wsparcie innowacyjnych technologii wyróżniających Gliwice spośród innych miast,
-    pogłębianie współpracy ze środowiskiem nauki i biznesu.

Partycypacja = Rozwój

Postawiono mocny akcent na partycypację i dialog społeczny.

Ruszyła elektroniczna platforma partycypacyjna decydujMYrazem.gliwice.pl. W ten sposób unowocześniono formułę konsultacji społecznych.
„Kierunek – dzielnice” – spotkania prezydenta miasta z mieszkańcami 21 gliwickich dzielnic – to ważny dialog społeczny oraz bezpośrednia wymiana poglądów i informacji o mieście.

W prace nad strategią Gliwice 2040 włączono ponad 1000 osób – dorosłych mieszkańców, dzieci i młodzież, ekspertów, reprezentantów lokalnych oraz regionalnych organizacji i instytucji.

W 10. edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego gliwiczanie oddali ok. 35,5 tys. ważnych głosów.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.01.2023, 10:02
Źródło informacji Gliwice
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ