Newsletter

Gospodarka o obiegu zamkniętym - jak wyzwolić potencjał z planowanych zmian?

23.06.2016, 17:09aktualizacja: 23.06.2016, 17:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Infografika - Deloitte
Infografika - Deloitte
22 czerwca w siedzibie Polska Agencji Prasowej odbyło się seminarium Deloitte nt. gospodarki o obiegu zamkniętym. Wśród gości pojawili się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rozwoju, Instytutu Sobieskiego, Konfederacji Pracodawców Lewiatan czy też IKEA. Wydarzenie było także okazją do podsumowania posiedzenia Rady ds. Środowiska UE ws. pakietu dyrektyw Cricular Economy Package.

Kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju Polski

Zdaniem Sławomira Mazurka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, gospodarka cyrkularna stwarza ogromne możliwości rozwoju kraju, szczególnie pod kątem ekonomicznym, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska. Podobnego zdania jest Łukasz Sosnowski, radca ministra w Ministerstwie Rozwoju, który w trakcie spotkania zadeklarował, że w planach jest utworzenie specjalnej grupy dedykowanej tematowi.

"Wpisuje się ona w Plan Morawieckiego opierającym się na innowacji i rozwoju. W najbliższym czasie w ramach Ministerstwa Rozwoju powołany zostanie zespół do spraw gospodarki o obiegu zamkniętym. Jego zadaniem będzie stworzenie polskiego planu działań w zakresie Circular Economy" - mówił Sosnowski.

Konieczna właściwa postawa biznesu

W ocenie Ireny Picholi, Partnera w zespole Sustainability Consulting Central Europe Deloitte, polska gospodarka już jest gotowa na zmiany.

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest wyzwaniem i ogromną szansą dla biznesu. Zmiany modeli biznesowych, odpowiadające założeniom idei gospodarki o obiegu zamkniętym, zaowocują stworzeniem nowych możliwości dla przedsiębiorstw. Potencjał zmian w skali europejskiej jest ogromny. Powinniśmy wykorzystać szanse, jakie zapewniają nam odpowiednie fundusze i programy europejskie i skupić się na inicjatywach powiązanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, inwestować oraz opracowywać innowacyjne produkty i usługi, w celu zdobycia trwałej przewagi nad konkurencją – powiedziała Pichola.

Uczestnicy wydarzenia zgodnie stwierdzili, że istotną kwestią w zakresie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym jest zrozumienie i rozpowszechnienie przez biznes wiedzy o profitach płynących z wdrażania tego rozwiązania.

Więcej informacji na temat spotkania oraz broszura informacyjna opracowana przez ekspertów Deloitte do pobrania pod linkiem: www.deloitte.com/pl/obiegzamkniety

KONTAKT:

Łukasz Peliksza

Konsultant

Deloitte

tel. +48 502 202 490

e-mail: lpeliksza@deloittece.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.06.2016, 17:09
Źródło informacji Deloitte Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ