Newsletter

Gotówka prawem, nie przywilejem - mocny przekaz Polskiego Towarzystwa Gospodarczego podczas Forum Suwerenności Monetarnej

21.03.2023, 09:37aktualizacja: 21.03.2023, 09:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zwolennicy obrotu gotówkowego oraz zachowania złotówki jako waluty narodowej spotkają się na specjalnej konferencji 28 marca w Hotelu Marriott w Warszawie. Poruszony ma być również temat bezpieczeństwa systemu finansowego na przykładzie Ukrainy. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim, a wezmą w nim udział przedstawiciele instytucji centralnych, przedsiębiorców oraz środowiska akademickiego.
  • Forum Suwerenności Monetarnej poświęcone będzie roli gotówki oraz waluty narodowej dla suwerenności państwa i niezależności obywatela.
  • Wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy opowie, jak poradził sobie jego kraj podczas paraliżu płatności bezgotówkowych w czasie wojny.
  • Pojawią się tematy cyberbezpieczeństwa, szarej strefy w gospodarce, wolności osobistej oraz geopolityki w kontekście wprowadzania euro.

W coraz bardziej oficjalnie bezgotówkowym świecie, w którym niektóre państwa określają daty całkowitej rezygnacji z pieniądza papierowego, Forum Suwerenności Monetarnej jest wydarzeniem mocno nietypowym. Co prawda zwolennicy hasła „cash is king” są bardzo aktywni w internecie, a nawet organizują własne spotkania, to jednak prawie się nie zdarza, aby głos wspierający gotówkę rozbrzmiewał tak głośno i wyraźnie, na tak wysokim szczeblu oraz wśród tak ważnego audytorium.

Konferencja realizowana jest we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach projektu edukacyjnego. Wśród patronów znajdują m. in. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki, a partnerem jest PKO Bank Polski.

Podczas Forum Suwerenności Monetarnej dojdzie również zapewne do ożywionej dyskusji przeciwników rezygnacji ze złotówki z entuzjastami waluty Unii Europejskiej. Uaktywnią się także specjaliści od cyberbezpieczeństwa, którzy tłumaczyć będą, w jaki sposób chronić teleinformatyczną infrastrukturę finansową państwa. Nie zabraknie również odniesień do wojny na Ukrainie w kontekście funkcjonowania tamtejszego społeczeństwa, w którym płatności gotówkowe są często jedyną opcją, w związku z częstymi przerwami w dostawach prądu oraz fizycznymi uszkodzeniami urządzeń łączności.

Generalnie wydarzenie składać się będzie z trzech głównych paneli, które wyznaczą ramy debaty. W pierwszym mowa będzie o roli gotówki w stabilizacji obrotu gospodarczego. Drugi poświęcony będzie dylematowi złoty czy euro oraz własnej walucie jako elementowi suwerenności narodowej. W trzecim pojawi się zagadnienie bezpieczeństwa monetarnego kraju właśnie na przykładzie przypadku Ukrainy.

Forum już teraz jest szeroko komentowane w mediach społecznościowych, gdzie zwraca się uwagę na próbę przełamania dotychczasowej narracji, w której zarówno obrót bezgotówkowy, jak i bezalternatywność dla przyjęcia waluty euro, to coś całkowicie oczywistego. Tymczasem w oficjalnym stanowisku organizatorów - Polskiego Towarzystwa Gospodarczego (PTG) - możemy przeczytać, że “pieniądz gotówkowy jest powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym przyjmowanym w zamian za towary i usługi. Mimo coraz większej cyfryzacji w dziedzinie instrumentów płatniczych oraz korzystania z obrotu bezgotówkowego, wielu klientów wciąż preferuje gotówkę. Obecnie w obliczu pandemii i konfliktu na Ukrainie zauważa się, jak gotówka może wpływać na bezpieczeństwo państwa i jego stabilność”.

Internauci dostrzegają też wielogłos wśród władz i przedstawicieli instytucji państwa w sprawie wsparcia dla obrotu gotówkowego oraz zachowania złotówki jako waluty narodowej. Na pewno nie jest tak, jak w innych krajach unijnych, że establishment mówi tu całkowicie jednym głosem wbrew niekiedy znacznej części społeczeństwa. Ponadto uwypuklany jest temat pieniądza papierowego w relacji do zachowania indywidualnego bezpieczeństwa finansowego. „Dlatego stoimy na stanowisku, że obrót gotówkowy pozwala zachować niezależność nie tylko od możliwych awarii systemów informatycznych i bankowych, ale także pozwala na autonomię bytową w wymiarze osobistym“ - zaznacza PTG w swoim stanowisku.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze jest związkiem pracodawców ukierunkowanym na uwolnienie potencjału biznesowego oraz patriotyzmu gospodarczego kraju. Organizacja propaguje budowanie wspólnoty i prowadzenie odpowiedzialnego biznesu w oparciu o wartości, które mają być gwarancją osobistego i zawodowego sukcesu. Celem istniejącego od 2016 roku PTG jest ochrona praw i reprezentowanie interesów, w tym gospodarczych, zrzeszonych członków wobec związków zawodowych, organów władzy i administracji rządowej oraz organów samorządu terytorialnego.

Konferencja Forum Suwerenności Monetarnej odbędzie się 28 marca w sali balowej Hotelu Marriott w Warszawie. Oficjalne rozpoczęcie przewidziane jest na godzinę 10:00. Szczegółowa agenda oraz możliwość rejestracji online dostępne są pod adresem https://fsm.iptg.pl.

Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.03.2023, 09:37
Źródło informacji Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ