Newsletter

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego: w I kwartale 2023 r. blisko 1,5 mld zł zysku

18.05.2023, 16:58aktualizacja: 18.05.2023, 17:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
PKO Bank Polski osiągnął solidne i satysfakcjonujące wyniki przede wszystkim dzięki wzrostowi dochodów z działalności podstawowej, skutecznej kontroli kosztów oraz właściwym zarządzaniu ryzykiem kredytowym. „Pozwoliło to na skompensowanie efektów wyższego ryzyka prawnego, związanego z kredytami frankowymi” – mówił Dariusz Szwed, wiceprezes PKO Banku Polskiego, kierujący pracami zarządu.

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wypracowała w I kwartale 2023 r. blisko 1,5 mld zł zysku netto, w efekcie kontynuacji wzrostu dochodów z działalności podstawowej, który pozwolił w pełni skompensować wyższe koszty ryzyka prawnego. 

Grupa systematycznie zwiększa skalę działania. Jej aktywa wzrosły o 5,1 proc. r/r do poziomu 444 mld zł, a liczba klientów wyniosła 11,7 miliona. Bank umacniał się na rynku oszczędności osób fizycznych - jego udział rynkowy sięgnął w I kwartale 28,4 proc. PKO Bank Polski wykazuje się również wysoką efektywnością kosztową. Wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) wyniósł 35,8 proc. 

„Szczególnie cieszą poprawiające się systematycznie udziały banku na kluczowych dla nas rynkach - rynku oszczędności, sprzedaży kredytów mieszkaniowych oraz kolejne wdrożenia w procesie transformacji cyfrowej. Wyniki pierwszego kwartału potwierdzają więc siłę biznesową banku, pozwalając na kontynuowanie systematycznego rozwoju i realizację naszych celów strategicznych” – podkreślał Szwed. 

W I kwartale 2023 r. Bank odnotował solidny wzrost finansowania w sektorze korporacyjnym.

„Ten wzrost osiągnął 16,6 proc. r/r. Do ponad 35 proc. zwiększył się udział PKO Banku Polskiego w rynku sprzedaży kredytów mieszkaniowych” – wyliczał Marcin Eckert, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego, nadzorujący obszar finansów i rachunkowości.

Wskaźnik NPL opisujący jakość portfela kredytowego uplasował się na koniec I kwartału 2023 r. na poziomie 3,74 proc. Koszt ryzyka wyniósł 0,59 proc. Bank utrzymał także bezpieczną pozycję kapitałową. Wskaźnik Tier 1 osiągnął wartość 17,42 proc., wyraźnie powyżej wymogów regulacyjnych. 

W I kwartale 2023 r. PKO BP zwiększył koszt ryzyka prawnego związanego z kredytami hipotecznymi denominowanymi i indeksowanymi do CHF o 967 mln zł. Decyzja podyktowana była aktualizacją parametrów modelu oceny ryzyka prawnego dla tych kredytów.

„Bardzo dużego znaczenia przy zarządzaniu ryzykiem nabrała sztuczna inteligencja. Wdrożyliśmy zaawansowane rozwiązania z tego obszaru” – informował Piotr Mazur, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego, odpowiedzialny za obszar zarządzania ryzykiem.

PKO Bank Polski od lat znajduje się w czołówce banków oferujących nowoczesne rozwiązania dla swoich klientów. Od 10 lat rozwija aplikację mobilną IKO. Obecnie aplikacja posiada ponad 100 funkcji oraz oferuje szeroki wachlarz usług, w tym poza bankowych. Na koniec marca 2023 roku liczba aktywnych aplikacji IKO przekroczyła 7,4 mln. 

W I kwartale PKO Bank Polski wprowadził do oferty pożyczkę dla rolników na dowolny cel do 300 tys. zł bez żadnych zabezpieczeń z harmonogramem spłat dostosowanym do specyfiki produkcji rolnej. 

W I kwartale 2023 r. PKO Bank Polski kontynuował oferowanie ugód dla klientów indywidualnych posiadających aktywne kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Do końca I kwartału 2023 roku prawie 29 tys. mediacji zakończyło się pozytywnie. Łączna liczba ugód zawartych do 31 marca 2023 roku przekroczyła 27 tys. 

„Transformacja energetyczna to już stały element polskiej gospodarki. Jesteśmy gotowi do finansowania >>zielonej energii<< i chcemy, żeby nasz udział w tym obszarze rynku był widoczny” – zapowiedział Szwed.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 18.05.2023, 16:58
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii