Newsletter

Hamamatsu przedstawia pierwszą na świecie kamerę do celów naukowych rozróżniającą liczbę fotonów o niebywale niskim poziomie szumu i o rozdzielczości 9,4 megapikseli

20.05.2021, 16:02aktualizacja: 20.05.2021, 16:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Hamamatsu Photonics Europe - ORCA-Quest
Hamamatsu Photonics Europe - ORCA-Quest

HERRSCHING, Niemcy, 20 maja 2021 r. /PRNewswire/ -- Spółka Hamamatsu Photonics wprowadziła na rynek nową kamerę do celów naukowych - ORCA-Quest® qCMOSTM  (numer seryjny C15550-20UP), którą cechuje niebywale niski poziom szumu wynoszący 0,27 elektronów rms i wysoka rozdzielczość 9,4 megapikseli.

W obrazowaniu ilościowym szum fotoelektryczny wytwarzany podczas przekształcania światła w sygnały elektryczne jest najważniejszym czynnikiem, który określa dolną granicę detekcji kamery. Urządzenie ORCA-Quest redukuje ten szum do poziomu poniżej sygnałów emitowanych przez fotony (cząsteczki światła), które są najmniejszą jednostką światła. To sprawia, że ORCA-Quest jest pierwszą na świecie kamerą umożliwiającą pomiar liczby fotonów w układzie 2D - urządzenie dokładnie mierzy liczbę fotonów na potrzeby wygenerowania obrazu.

Funkcja identyfikacji liczby fotonów wbudowana w kamerę ORCA-Quest otwiera nowe możliwości zastosowania w różnorodnych dziedzinach. Na przykład ORCA-Quest jest w stanie dokładnie określić stan kwantowy poprzez obrazowanie ilości światła pochodzącego od jonów i neutralnych atomów, co może pozwolić na przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych nad komputerami kwantowymi i innymi technologiami kwantowymi. Ponadto ze względu na szerokie pole widzenia, które pozwala na uchwycenie zjawisk zachodzących przy bardzo niskim poziomie światła, ORCA-Quest może znaleźć zastosowanie w badaniach astronomicznych i w obszarze nauk przyrodniczych.

Trzonem kamery ORCA-Quest jest nowy, wysokowydajny przetwornik obrazu 2D typu CMOS (komplementarny półprzewodnik oparty na tlenkach metali), zaprojektowany i wykonany przy użyciu unikatowych, opracowanych przez spółkę technologii projektowych i produkcyjnych. Przetwornik CMOS zapewnia doskonałe parametry operacyjne, w tym niezwykle niski poziom szumu (0,27 elektronów rms), dużą liczbę pikseli (4096 x 2304) i wysoką rozdzielczość, a jednocześnie gwarantuje dużą prędkość odczytu. Inne cechy urządzenia to podświetlana konstrukcja, rozmiar piksela 4,6 µm x 4,6 µm, zredukowane przesłuchy między pikselami oraz mniejsze zróżnicowanie charakterystyki elektrycznej każdego z pikseli.

Więcej informacji o kamerze ORCA-Quest, w tym o cenach i terminach dostawy, można uzyskać od Hamamatsu Photonics Europe za pośrednictwem strony internetowej: https://www.hamamatsu.com

Hamamatsu Photonics Europe

Hamamatsu Photonics Europe to europejska spółka zależna Hamamatsu Photonics K.K. (Japonia), czołowego producenta urządzeń do generowania i pomiaru światła podczerwonego, widzialnego i ultrafioletowego. Należą do nich fotodiody, fotopowielacze krzemowe, tuby fotopowielające, źródła światła do badań naukowych, detektory podczerwieni, przetworniki obrazu, spektrometry i kamery. Hamamatsu Photonics K.K. dąży do rozwijania fotoniki za sprawą prowadzenia szerokiej gamy badań naukowych. Filozofia firmy przyczynia się do powstawania najnowocześniejszych produktów, które wykorzystuje się na całym świecie w nauce, przemyśle i handlu.

Informacje dostarczone przez Hamamatsu Photonics Europe uznawane są za wiarygodne. Spółka nie ponosi jednak odpowiedzialności za żadne potencjalne nieścisłości lub przeoczenia. Specyfikacja urządzeń może ulegać zmianie bez powiadomienia.

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1513244/ORCA_Quest_qCMOS.jpg 

Źródło: Hamamatsu Corporation

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.05.2021, 16:02
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ