Newsletter

Idea Jedwabnego Szlaku - możliwa przy wzajemnym poznaniu kulturowym

01.12.2017, 14:15aktualizacja: 01.12.2017, 14:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Historia Jedwabnego Szlaku jest dowodem na to, że możliwa jest pokojowa współpraca ponad podziałami w wielu różnych obszarach, nie tylko w obszarze gospodarczym. Istotne jest wzajemne zrozumienie i wymiana kulturowa pomiędzy państwami, tak by strony mogły się lepiej poznać i zrozumieć - podkreślali uczestnicy konferencji "Silk Road International Cultural Forum", która odbyła w ubiegłym tygodniu w Warszawie.

Była to trzecia już konferencja tego typu, zorganizowana przez China Silk Road Foundation z Hongkongu i Fundację Chińsko-Polskiej Wymiany Gospodarczej i Kulturalnej. Celem wydarzenia jest stworzenie platformy dla komunikacji i współpracy między organizacjami rządowymi, instytucjami kultury, artystami i twórcami z krajów leżących wzdłuż Jedwabnego Szlaku.

Zdaniem Zhang Xinglana, sekretarza generalnego Silk Road Foundation, koncepcja Jedwabnego Szlaku w ciągu wieków zmieniała się, ale nadal pozostaje on symbolem możliwej współpracy ponad granicami. "Istotne jest, jak wielu partnerów i kultur łączy ten szlak" – podkreślił Zhang Xinglan.

Były ambasador Polski w Chinach, Tadeusz Chomicki, mówił, że nowe określenie władz CHRL na ideę reaktywacji Jedwabnego Szlaku - "Jedna Droga, Jeden Pas" - "One Belt, One Road" - to szeroka koncepcja, która obejmuje wiele elementów potencjalnej współpracy. Jak podkreślił, Polska i Chiny współpracują w wielu obszarach. "Ta współpraca nadal nie osiąga takich wyników, jakich byśmy oczekiwali. Mamy instrumenty, mamy porozumienia, partnerstwa, ale poziom rzeczywistych projektów, w szczególności w zakresie gospodarki i biznesu, nie spełnia oczekiwań i jest poniżej potencjału Polski i Chin" - mówił b. ambasador.

Podkreślił, że jego zdaniem, powodem takiej sytuacji jest to, że "nadal nie znamy się bardzo dobrze".

"W Chinach Polska nie jest zbyt dobrze znana. Ludzie, kiedy myślą o Polsce, nie mają skojarzenia z silnym, dużym obszarowo krajem będącym członkiem UE, z dobrze rozwijającą się gospodarką - tłumaczył. - Jest chęć osiągniecia sukcesu, jest wola wśród ludzi biznesu, nauki i kultury, ale rzeczywiste wdrożenie projektów nie jest takie, jak byśmy oczekiwali, bo nie znamy się zbyt dobrze, nie rozumiemy bogactwa i możliwości, które prezentuje druga kultura. Jednym z podstawowych i niezbędnych warunków, aby rozpocząć współpracę na wysokim poziomie, jest lepsze zrozumienie i poznanie siebie wzajemne" - wyjaśnił. Według Tadeusza Chomickiego, są trzy drogi do tego wzajemnego poznania się i zrozumienia: kultura, nauka i turystyka.

Senator Grzegorz Czelej, przewodniczący Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej, podkreślił, że obecnie jest "najlepsze w historii" otoczenie polityczne dla współpracy gospodarczej i wymiany kulturowej pomiędzy naszymi krajami. "Jesteśmy zgodni co do tego, że nie może być pełnej wymiany gospodarczej bez znajomości historii, kultury, wzajemnych obyczajów. W pełni wykorzystamy nasz wspólny potencjał, gdy dobrze poznamy naszą historię i kulturę" - tłumaczył senator Czelej.

Z kolei poseł Marek Suski podkreślił, że współpraca pomiędzy Chinami i Polską w obszarze kultury jest kontynuowana już od 65 lat. Jak mówił, w porozumieniu dwóch stron zawsze ważna jest sympatia. "Z polskiej strony, ze strony polskiego parlamentu jest pełne otwarcie na zrozumienie, współpracę i jest wielka ciekawość" - oświadczył.

Zofia Gulczyńska z Instytutu im. Adama Mickiewicza zaprezentowała szereg wydarzeń, które Instytut organizuje w Chinach po to, aby przybliżyć Chińczykom Polskę. "Sądzimy, że jednym z najistotniejszych działań Instytutu jest współpraca oparta o dobre relacje. Do tego jest konieczne wzajemne zrozumienie. Z uwagą wsłuchujemy się w chińskich partnerów" - podkreśliła.

Przedstawiciele Chin podkreślali, że z ich strony również jest chęć, by kontakty między naszymi krajami były zażyłe i odbywały się na różnych płaszczyznach. W prowincji Hebei w mieście Langfang powstaje Centrum Jedwabnego Szlaku - obiekt, który połączy sale koncertowe, teatralne, galerie, biblioteki - gdzie różne państwa będą mogły upubliczniać swój dorobek kulturowy.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 01.12.2017, 14:15
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ