Newsletter

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: firmy dostają kolejne narzędzia do poprawy cyberbezpieczeństwa

14.11.2023, 18:50aktualizacja: 15.11.2023, 10:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PARP
PARP
Bezpieczeństwu cyfrowemu oraz cyberzagrożeniom dla biznesu było poświęcone trzecie spotkanie z cyklu #idearozwojubiznesu. Eksperci z Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) zaprezentowali nowy program edukacji i certyfikacji dla przedsiębiorców – Firma Bezpieczna Cyfrowo, którego zadaniem jest podnoszenie świadomości cyfrowej i cyberbezpieczeństwa w małych i średnich firmach.

Celem nowego programu edukacyjnego jest też upowszechnienie i wdrożenie standardów bezpieczeństwa w internecie dla polskich przedsiębiorstw. 

„Nowa inicjatywa ma być impulsem i motywem do tego, by polskie firmy zaczęły świadomie budować i podnosić swoje kompetencje w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego na coraz wyższy poziom” – stwierdziła Marianna Sidoroff z Departamentu Gospodarki Cyfrowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Inspiracją powstania inicjatywy Firma Bezpieczna Cyfrowo, którą firmuje NASK, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Cyfryzacji były brytyjskie standardy zebrane w programie Cyber Essentials. Polski program jest obecnie w fazie pilotażu. Na stronie firmabezpiecznacyfrowo.pl zarejestrowało się już ok. 650 firm, które chcą poprawiać swoje standardy bezpieczeństwa. Pełne wdrożenie programu nastąpi w 2024 roku.

„Dzięki uczestnictwu w programie można również budować przewagę marketingową. Wyprzedzić konkurencję, a w efekcie zyskać przewagę biznesową” – przyznał Bogdan Pawłowicz z NASK.

Około 98 proc. firm w Polsce ma dostęp do internetu i wykorzystuje jego potencjał do rozwijania biznesu. Jest jednak i druga, gorsza strona korzystania z cyfrowych instrumentów. Według danych aż 64 proc. polskich firm odnotowało co najmniej jeden incydent, dotyczący cyberbezpieczeństwa (wyłączenie serwerów, kradzież pieniędzy z firmowego konta, nielegalne pozyskanie danych, zawirusowanie komputerów itp.). Specjaliści twierdzą, że nie wszystkie tego typu ataki zostały zgłoszone i procent firm, które padły ofiarą przestępców jest jeszcze większy.

„Nie da się ukryć, że polskie firmy nie do końca zwracają należytą uwagę na sprawy cyberbezpieczeństwa. Niektóre ataki wykrywane są nawet po roku. Program Firma Bezpieczna Cyfrowo ma za zadanie uniknąć podobnego typu przestępstw” – oświadczyła Marianna Sidoroff.

Program Firma Bezpieczna Cyfrowo powinien przynieść wymierne korzyści dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Inwestycja w cyberbezpieczństwo to niezbędne działania, aby przedsiębiorstwa nie wypadły z rynku, ale były w awangardzie innowacji.

„Dla bezpieczeństwa prowadzenia przedsiębiorstwa, powinno się podnosić kompetencje w kwestiach cyfryzacji i zagrożeń z nią związanych. Certyfikat bezpieczeństwa, który firma może otrzymać to jeden z atutów w zakresie prawidłowego funkcjonowania biznesu” – dodał Bogdan Pawłowicz z NASK. Jednocześnie przestrzega przed utratą reputacji firmy, która nie spełni wymogów bezpieczeństwa.

Eksperci, uczestniczący w dyskusji, zwracali uwagę, że niedostosowanie się firm do wymogów cyberbezpieczeństwa powoduje, iż przedsiębiorstwa stają się łatwym obiektem ataków hakerów.

„Czasy się zmieniają, podobnie jak technologie. Zmieniają się sposoby oszukiwania przez cyberprzestępców. Dlatego, tak ważne jest bezpieczeństwo w sieci wszystkich podmiotów” – stwierdził Marek Cieśla, ekspert rozwoju biznesu.

Jak zauważył Bogdan Pawłowicz z NASK „świat biznesu czeka bardzo dużo zmian legislacyjnych. W Brukseli opracowywanych jest wiele aktów prawnych. Certyfikaty, które można uzyskać dzięki programowi Firma Bezpieczna Cyfrowo pomogą skutecznie i szybko wdrażać nowe prawo. Certyfikaty to inwestycja w firmę, a nie koszt”.

Cykl wideokonferencji #idearozwojubiznesu jest organizowany przez PARP oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Podczas spotkań, które odbywają się w listopadzie i grudniu, poruszane są najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu w Polsce, m.in. nowe rozwiązania i regulacje prawne, a także zagadnienia takie jak ekspansja zagraniczna firm, energia odnawialna czy zrównoważony rozwój.

Wszystkie wideokonferencje w ramach cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu można oglądać na stronie: www.parp.gov.pl/idearozwojubiznesu. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 14.11.2023, 18:50
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii