Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Uroczysta inauguracja nowego połączenia odbyła się na dworcu Poznań Główny. Jak podkreślił Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity pociąg „Ignacy Jan Paderewski” stanowi ważne uzupełnienie dla siatki połączeń pomiędzy Warszawą a Poznaniem i „umożliwia szybki, bezpieczny oraz wygodny dojazd i powrót ze stolicy Wielkopolski do Warszawy”.
Inscenizacja historyczna, która uświetniła inaugurację nowego połączenia, nawiązywała do wydarzeń z 26 grudnia 1918 roku. Tego dnia pociąg wiozący Paderewskiego do Warszawy na rozmowy z Józefem Piłsudskim, zatrzymał się w Poznaniu. Mieszkańcy miasta zgotowali pianiście owacyjne przyjęcie. Przyszły premier RP wygłosił z okna hotelu Bazar przemówienie do poznaniaków, które stało się iskrą do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Po ponad 100 latach na poznański dworzec znów wjechał skład z lat międzywojennych, z którego wysiedli aktorzy odgrywający role Paderewskiego i jego małżonki. Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego i zgromadzona na peronie publiczność śpiewała: „Paderewski jedzie, pomoże nam w biedzie, Prusaków pogoni, znów będziemy wolni”.
Na koniec uroczystości aktorska para wsiadła do ekspresu EIC Ignacy Jan Paderewski, symbolicznym gestem łącząc tradycję z nowoczesnością w spółce PKP Intercity.
Wśród gości znaleźli się również potomkowie wielkiego polskiego patrioty. „Ignacy był wielkim romantykiem, człowiekiem z wizją, którą zarażał ludzi” – stwierdziła Zofia Zowczak z rodziny Paderewskiego.
„Potrafił znaleźć drogę do Białego Domu i decyzji prezydenckich. Dzięki temu udało się doprowadzić Polskę do wolności po pierwszej wojnie światowej. To był wielki wyczyn dyplomatyczny - powiedział prof. Juliusz Chrościcki, reprezentujący rodzinę słynnego pianisty i męża stanu. - Kolejnym był wpływ na wybór pierwszego ambasadora USA w Warszawie, którym został wieloletni przyjaciel pianisty. Niezwykłe w postaci Paderewskiego jest to, że wykorzystywał wszystkie możliwości. O tym należy pamiętać – nie tylko o Powstaniu Wielkopolskim” – podkreślił.
„To nie był pierwszy kontakt pianisty i kompozytora z mieszkańcami Wielkopolski – powiedziała prof. Halina Lorkowska, rektor poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. - Poznańskie koncerty w 1890 i 1901 roku, w czasie tak bardzo dla Polski trudnym były jak miód, który lał się w serce”.
15 grudnia 2019 wszedł również w życie rozkład jazdy PKP Intercity 2019/2020. Nowe połączenia, uruchomienie większej liczby pociągów na najpopularniejszych trasach, wprowadzenie dodatkowych postojów, uruchomienie połączenia z Łodzi na Lotnisko Chopina w Warszawie obsługiwanego nowoczesnymi składami zespolonymi PesaDART oraz rozszerzenie oferty międzynarodowej - to nowości, na jakie mogą liczyć pasażerowie.
Obok IEC Paderewski w nowym rozkładzie jazdy pojawiły się także pociągi IC Bolko z Lublina do Szczecina, TLK Nogat łączący Elbląg i Warszawę i EIC Banach relacji Przemyśl - Gdynia. W czasie szczytów przewozowych TLK Słupia relacji Łódź - Warszawa - Kołobrzeg i TLK Bryza, łączący Kołobrzeg z Olsztynem ułatwią dojazd na Pomorze Środkowe. TLK Roztocze zapewni połączenie Chełma z Katowicami. Znacznie łatwiej będzie także dojechać do Krynicy-Zdroju.
Poszerzona została oferta połączeń międzynarodowych. Zwiększa się liczba pociągów z Warszawy do Brześcia, IC Batory z Pragi i Budapesztu prowadzi grupę wagonów do Moskwy, a IC Mickiewicz komunikuje się z pociągiem do Mińska. Wydłużenia relacji składu TLK Rozewie zapewnia całoroczne połączenie do Żyliny na Słowacji. IC Porta Moravica jeździ w relacji Przemyśl – Graz, a TLK Galicja wydłuża trasę do Ostrawy. Nowy rozkład przewiduje również więcej pociągów sezonowych do Czech: TLK Wydmy, TLK Wolin i TLK Pirat zapewniają komunikację Czech z Helem, Łebą, Kołobrzegiem i Świnoujściem.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.12.2019, 13:51 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu