Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak wskazała uczestnicząca w dyskusji Julia Bojczuk z firmy Golden Tile, Ukraina będzie potrzebowała odbudowy gospodarki, infrastruktury, szlaków logistycznych i biznesu, które zostały zniszczone w wyniku rosyjskiej agresji.
„Musimy już budować plan odbudowy, ale przyjmując inne podejście niż wcześniej. Chodzi o wzmocnienie poziomu technologicznego Ukrainy i zwiększenie stopnia innowacyjności gospodarki. Rozmowy na ten temat już się toczą. Na ten moment najważniejszy jest plan odtworzenia produkcji, szlaków logistycznych, zbudowanie nowych projektów inwestycyjnych oraz planowanie akcji kredytowej dla ukraińskiego biznesu” - powiedziała Bojczuk.
Jej zdaniem najbardziej istotne jest skupienie się na budowie parków technologicznych, czyli stworzenie nowoczesnej infrastruktury wokół zakładów produkcyjnych. „Polska może nam pomóc w analityce - jakie wybrać miejsce, co produkować. Znacie najnowsze trendy rynku europejskiego i światowego, i możecie nam powiedzieć, na czym powinniśmy się skupić” - dodała.
Vołodymyr Radin z Bank BNP Paribas ocenił, że Polska jest bardzo aktywna przy wspieraniu Ukrainy. „Polska jest w pierwszej trójce państw, które wspierają Ukrainę - jej rola przy odbudowie jest bardzo istotna”.
„Poziom zaufania między naszymi krajami jest niesamowity” - zaznaczył Radin pytany o to, czy możliwa jest ekonomiczna koalicja Polski i Ukrainy. „Mamy szansę na wspólne działanie - potencjalna koalicja ekonomiczna Polski i Ukrainy dałaby nam nowe, duże możliwości, bo działające wspólnie 80 mln ludzi to znaczący gospodarczy potencjał” - uzupełnił.
„Myślę, że Ukraińcy mogą się wiele nauczyć od Polaków, m.in. tego, w jaki sposób wspierać swoich sąsiadów. Polska i cały świat może uczyć się od Ukrainy tego, jak być odważnym - to istotne nie tylko na polu walki, ale także w stosunkach ekonomicznych” - zaznaczył.
Jakub Karnowski, członek zarządu Kolei Ukraińskich ocenił, że w wyniku działań wojennych po rosyjskiej agresji, ukraińska infrastruktura kolejowa „nie jest bardzo zniszczona”. Karnowski powiedział, że Polska powinna pomóc w jej odbudowie, także pod względem instytucjonalnym, w perspektywie wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej.
„Perspektywa wejścia do UE jest kluczowa - pieniądze na odbudowę Ukrainy będą - ważne, żeby ich wykorzystanie łączyło się z pewnymi warunkami, takimi jak wprowadzenie pozytywnych reform instytucjonalnych” - dodał. Wymienił m.in. wsparcie instytucji demokratycznych i walkę z korupcją.
„Właśnie przeszliśmy test i teraz widać, kto działa w oparciu o wartości, a kto nie. Ja nie wyobrażam sobie świata - zwłaszcza korporacyjnego - który nie ma wartości. To, co zrobiło wiele firm, zawieszając swoją działalność w Rosji, było konieczne” - powiedział Bartosz Ciołkowski z Mastercard Europe.
Jego zdaniem między polskim i ukraińskim sektorem finansowym jest bardzo duże pole do możliwej współpracy, bo jeszcze przed rosyjską inwazją między Ukrainą a Polską była „pozytywna konkurencja” w sprawach takich jak m.in. płatności zbliżeniowe czy inne formy szybkiego przelewania pieniędzy.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.05.2022, 09:12 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu