Newsletter

Impact’23: w niestabilnych czasach banki stały się instytucjami zaufania publicznego

12.05.2023, 09:12aktualizacja: 12.05.2023, 11:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/kadr z filmu
PAP/kadr z filmu
O ile za poprzedni, ogólnoświatowy kryzys gospodarczy z 2007 roku odpowiadał zagraniczny sektor bankowy, o tyle obecnie w Polsce to właśnie krajowe banki najbardziej pomagają firmom i społeczeństwom przetrwać kolejne, globalne wstrząsy. „Z czarnych charakterów banki przeobraziły się w instytucje gwarantujące bezpieczeństwo i stabilność w tych niepewnych czasach” - przekonuje Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao S.A nadzorująca Pion Bankowości Przedsiębiorstw.

Przedstawicielka jednej z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugiego co do wielkości banku uniwersalnego w Polsce uczestniczyła w prestiżowym kongresie IMPACT’23 w Poznaniu. Setki prelegentów - ekonomistów, naukowców, samorządowców, polityków - przez dwa dni dyskutują o najważniejszych wyzwaniach stojących przed dynamicznie zmieniającym się światem.

„Pandemia, wojna, inflacja - w kontekście tych trzech, najmocniej uderzających w całe gospodarki i indywidualnych obywateli kryzysów - banki naprawdę zdały i wciąż zdają egzamin. Zamiast generować problemy, jak kilkanaście lat temu za oceanem, zajmujemy się ich rozwiązywaniem, czego modelowym przykładem było sprawne wdrożenie i obsługa tzw. tarcz antykryzysowych” - zauważyła Magdalena Zmitrowicz.

Ekspertka podkreśliła, że sektor bankowy należy dziś traktować jako swoisty barometr nastrojów konsumenckich. Codzienna współpraca i kontakt z milionami klientów (indywidualnych i firmowych) pozwalają bankom trafnie oceniać kondycję gospodarczą kraju i prognozować koniunkturę w przyszłości.

„Nasza sytuacja jest lepsza, niż mogłoby się wydawać: cieszy niskie bezrobocie, a w rozmowach z nami przedsiębiorcy przyznają, że aktywnie poszukują nowych pracowników. Polskie firmy, zwłaszcza te małe i średnie, przestały koncentrować się jedynie na rynku wewnętrznym, coraz śmielej wychodząc poza granice kraju, w czym aktywnie je wspomagamy m.in. poprzez atrakcyjne finansowanie” - powiedziała wiceprezes Banku Pekao S.A.

„Nie pozwólmy, by dobry kryzys się zmarnował” - nawiązując do wypowiedzi Winstona Churchilla, ekspertka przypomniała, że zarówno banki, jak i ich klienci, z dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości wyciągają cenne lekcje na przyszłość, ucząc się elastyczności czy stawiając na innowacje.

„Polscy przedsiębiorcy wciąż nie boją się inwestować, co znajduje odzwierciedlenie w ciągle rosnącym zainteresowaniu ofertą banku, chociażby w segmencie kredytowym. Z drugiej strony, również my jako instytucje finansowe, w ostatnich latach uczyniliśmy wiele postępów, np. w obszarze otwartości na zmieniające się oczekiwania naszych klientów i wsłuchiwania się w ich postulaty” - zaznaczyła Magdalena Zmitrowicz podczas IMPACT’23.

Bank Pekao S.A. obsługuje dziś ponad 6,4 mln klientów, w tym co drugą korporację w Polsce. Pekao jest również notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed).

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 12.05.2023, 09:12
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ