Newsletter

Informacje wewnętrzne: Merus Power otrzymuje od Alpiq zamówienie na magazyn energii o wartości prawie 20 milionów euro

19.06.2024, 16:45aktualizacja: 19.06.2024, 16:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

HELSINKI, 19 czerwca 2024 r. /PRNewswire/ -- Firma Alpiq z siedzibą w Szwajcarii złożyła Merus Power zamówienie na budowę magazynu energii o mocy 30 MW/36 MWh w Valkeakoski, który ma zostać podłączony do sieci Fingrid. Firma Merus Power przeprowadziła prace projektowe i odpowiada za ogólną dostawę magazynu energii. Ponadto strony zawarły umowę dotyczącą świadczenia usług serwisowych.

Dostawa i uruchomienie magazynu energii planowane są na lato 2025 roku. Inwestycja opiewa na kwotę prawie 20 milionów euro i obejmuje opcję korzystania z usług handlowych Merus Power w przyszłości.

Alpiq jest wiodącym szwajcarskim producentem energii elektrycznej i dostawcą usług energetycznych, działającym w całej Europie. Alpiq posiada niskoemisyjny i elastyczny portfel aktywów z imponującą bazą elektrowni wodnych i cieplnych, aktywów energii jądrowej i energii odnawialnej.

Główną funkcją magazynu energii, który ma zostać zbudowany w Valkeakoski, jest wspieranie zrównoważonej produkcji i zużycia energii w obrębie sieci poprzez uczestnictwo w rynku rezerw częstotliwości Fingrid. Magazyn energii będzie jednym z największych w Finlandii działających na rynku rezerwy częstotliwości pod względem mocy i wydajności energetycznej.

„Konsekwentnie rozwijamy potencjał zespołu Merus Power w zakresie magazynowania energii i ulepszamy nasze rozwiązania, aby sprostać zróżnicowanym wymogom rynkowym. Nasza umowa z międzynarodową firmą Alpiq dowodzi skuteczności naszej strategii magazynowania energii i przyczynia się do rozwoju pozycji rynkowej firmy w Finlandii” - powiedział Mikko Marttala, dyrektor ds. rozwoju projektów w Merus Power.

Razem dla poprawy klimatu i bezpieczeństwa dostaw

„Inwestycja w system magazynowania energii w bateriach (BESS) stanowi cenny wkład we wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw na naszych głównych rynkach europejskich i jest zgodna z naszym celem korporacyjnym. Transformacja energetyczna wymaga integracji coraz bardziej nieregularnych mocy energii wiatrowej i słonecznej. Alpiq będzie wspierać proces integracji, łącząc dotychczasowe doświadczenie w ramach elastycznego wytwarzania energii z inwestycjami w BESS” - powiedział Lukas Gresnigt, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej i członek zarządu firmy Alpiq.

Zbilansowanie produkcji i zużycia energii elektrycznej jest coraz bardziej istotne, w miarę jak odnawialne źródła energii stają się coraz powszechniejsze. Zmiana ta wymaga nowych rozwiązań, ponieważ odnawialne źródła energii sprawiają, że wahania częstotliwości sieci elektrycznej są szybsze i wyraźniejsze. Magazyn energii w Valkeakoski będzie w stanie reagować na zmiany w milisekundach.

Nowoczesny magazyn energii Merus Power obejmuje elektronikę mocy, inteligentne oprogramowanie i baterie, które tworzą zaawansowany technologicznie, wysokiej jakości pakiet. Dzięki wyjątkowej wiedzy specjalistycznej i technologicznej wiedzy fachowej Merus Power wykazuje potencjał, aby działać jako twórca łańcucha wartości dla całej firmy. Wszystkie produkty są projektowane i wytwarzane w Finlandii, gdzie Merus Power zajmuje wiodącą pozycję na rynku. Jones, Lang & LaSalle doradza Merus Power przy realizacji projektu w Valkeakoski.

„Dostosowaliśmy oprogramowanie i usługi Merus Power w zakresie magazynowania energii do specyficznych potrzeb naszych klientów. Nasze oprogramowanie zapewnia klientom łatwość korzystania z urządzeń i maksymalne wykorzystanie całej inwestycji. Nasi klienci zyskują również korzyści w postaci kompatybilności sprzętu i oprogramowania oraz zdolności do szybkiego reagowania na zmiany rynkowe. Jesteśmy w stanie dostosować się do przyszłych wymagań w ramach naszych istniejących systemów, utrzymując w ten sposób wysoką dostępność zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie czasowej” - powiedział Kari Tuomala, dyrektor generalny Merus Power.

Informacje o Merus Power

Merus Power to firma technologiczna, która umożliwia budowanie zrównoważonej przyszłości, wydajnej pod względem energetycznym. Projektuje i tworzy innowacyjne rozwiązania elektrotechniczne, takie jak magazyny energii, rozwiązania w zakresie jakości dostaw energii oraz usługi odpowiadające na zapotrzebowanie na energię odnawialną i potrzeby przemysłowe. Dzięki skalowalnej technologii umożliwia zwiększanie ilości energii odnawialnej w sieciach elektrycznych i poprawia wydajność energetyczną społeczeństwa. Jest krajowym innowacyjnym specjalistą w dziedzinie inżynierii elektrycznej. Prowadzi też działalność na globalnych i szybko rozwijających się rynkach. Pracownicy firmy reprezentują uznaną na całym świecie specjalistyczną wiedzę inżynieryjną. Obroty Merus Power w 2023 roku wyniosły 29,0 mln euro, a symbol giełdowy firmy na Nasdaq First North Growth Market Finland to MERUS. www.meruspower.com.

Dokument źródłowy został sporządzony w języku fińskim. W razie jakichkolwiek rozbieżności wersją obowiązującą jest wersja w języku fińskim.

Informacje o Alpiq

Alpiq jest wiodącym szwajcarskim dostawcą usług energetycznych i producentem energii elektrycznej, działającym w całej Europie. Firma oferuje swoim klientom kompleksowe i wydajne usługi w zakresie wytwarzania i sprzedaży energii, a także jej optymalizacji. Alpiq od ponad 100 lat wytwarza przyjazną dla środowiska i zrównoważoną energię elektryczną z bezemisyjnej szwajcarskiej elektrowni wodnej. Jej aktywa obejmują również udziały w dwóch szwajcarskich elektrowniach jądrowych, a także w elektrowniach cieplnych, farmach wiatrowych i instalacjach fotowoltaicznych w Europie. Grupa Alpiq zatrudnia około 1200 pracowników i ma siedzibę w Lozannie. Alpiq Holding Ltd. jest prywatną spółką akcyjną z większościowym udziałem prywatnym. Jest w pełni kontrolowana przez trzy grupy akcjonariuszy: Schweizer Kraftwerksbeteiligungs-AG (SKBAG), Konsorcjum Szwajcarskich Akcjonariuszy Mniejszościowych (KSM) i EOS Holding SA (EOS).

Źródło: Merus Power Plc

Więcej informacji

Kari Tuomala

dyrektor generalny

e-mail: kari.tuomala@meruspower.com 

tel. +358 20 735 4320

Jonna Kannosto

dyrektor ds. marketingu i komunikacji

e-mail: jonna.kannosto@meruspower.com 

tel. +358 44 357 8320

Aktia Alexander

Corporate Finance Oy

upoważniony doradca

tel. +358 50 520 4098

Dystrybucja

Nasdaq Helsinki Ltd.

Kluczowe media

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.06.2024, 16:45
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ