Newsletter

Instytut Lotnictwa zacieśnia współpracę z Nevada Institute For Autonomous Systems. Wspólne testy bezzałogowców na pustyni w Nevadzie

22.03.2018, 11:09aktualizacja: 22.03.2018, 11:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Instytut Lotnictwa (2)
Instytut Lotnictwa (2)
W dniach 5-9 marca 2018 delegacja Instytutu Lotnictwa uczestniczyła w testach systemu bezzałogowego ILX-32 MOSUPS w stanie Nevada w USA. Manewry obserwowali przedstawiciele Nevada Institute For Autonomous Systems, NASA, Switch, Drone America, AiRXOS, Citadel i ANRA Technologies.

ILX-32 MOSUPS to eksperymentalny samolot bezzałogowy w układzie zespolonych skrzydeł opracowany pod kierunkiem dr. hab. inż. Cezarego Galińskiego przez konsorcjum składające się z Instytutu Lotnictwa, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych oraz firmy MSP. Projekt sfinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Celem operacji w Nevadzie było testowanie systemów latających w trudnych warunkach, na dużej wysokości bazowej (ponad 1500 m n.p.m.), przy jednoczesnych lotach wielu różnych systemów bezzałogowych wraz z innymi, załogowymi statkami powietrznymi.

Przebieg testów obejmował wykonanie lotów na odległości do kilku kilometrów po zaplanowanej trasie w wyznaczonym obszarze oraz transfer danych telemetrycznych do systemu UTM wraz z podglądem w czasie rzeczywistym na konsoli. Realizowano wykonanie scenariuszy testowych odzwierciedlających potencjalne problemy jakie mogą pojawić się w czasie lotów BSL oraz wykonanie symulowanych scenariuszy związanych w interakcją z UTM.

W manewrach uczestniczyli przedstawiciele NIAS, z którym Instytut Lotnictwa podpisał porozumienie o współpracy naukowej w październiku 2017 roku. W ramach tej współpracy powołano Wspólne Centrum Doskonałości dla projektów badawczo-rozwojowych w dziedzinie rozwoju technologii BSL. Podpisane porozumienie umożliwia Instytutowi Lotnictwa udział we wspólnych, międzynarodowych projektach, rozwój kadry oraz transfer technologii pomiędzy instytucjami.

Zaproszenie na wspólne manewry przyjęli także reprezentanci NASA, Switch, Drone America, AiRXOS, Citadel i ANRA Technologies.

W przygotowaniach Instytut Lotnictwa wspierały między innymi firmy MSP i uAvionics oraz operatorzy i właściciele lotnisk i lądowisk w Radomiu, Konstancinie-Jeziornie i Brzeskiej Woli.

Film z lotu MOSUPSA: https://youtu.be/Zn9hCFew598.

KONTAKT:

mgr inż. Krzysztof Łowczycki

Instytut Lotnictwa

tel: (+48) 22 188 36 84

e-mail: krzysztof.lowczycki@ilot.edu.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.03.2018, 11:09
Źródło informacji Instytut Lotnictwa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ