Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Grupa Arche od lat inwestuje w rewitalizacje obiektów zabytkowych, przekształcając je w hotele.
„Wybieramy zabytki, których nikt inny nie chce, nie mające szansy na rewitalizację, w nieoczywistych lokalizacjach” – mówi prezes Grupy Arche Władysław Grochowski.
Podkreśla, że Polska już bardzo wiele takich obiektów utraciła.
„Najpierw wojny, potem komuna, a w ostatnich latach pożary i katastrofy. To ostatni moment, aby uratować coś z naszego dziedzictwa duchowego i materialnego” – dodaje Władysław Grochowski.
Zrealizowane inwestycje Arche obejmują już: Pałac i folwark Łochów, Fabrykę Papierosów w Łodzi, Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim, Koszary w Górze Kalwarii, Cukrownię Żnin, Dwór Uphagena w Gdańsku. Ten ostatni obiekt został niedawno wyróżniony nagrodą Hotel Roku Europy Centralnej oraz European Property Awards, określaną mianem „Oskarów” architektury.
„Zabytki dostają drugie życie i nowe funkcje, zwykle są przeznaczane na usługi turystyczne i gastronomiczne, ale również centra lokalnej społeczności” – opowiada prezes Grochowski.
Arche umożliwia zakup apartamentów inwestorom indywidualnym we wspomnianych obiektach. Dzięki temu nabywca staje się właścicielem części hotelu przynoszącej nawet ponad 10 proc. zwrotu rocznie.
W ramach pierwszego z serii webinarów, które będą emitowane na stronie PAP Mediaroom przedstawiciele Arche opowiedzą więcej na temat takich sposobów inwestowania. Będą również mówili z jakimi utrudnieniami stykają się podczas procesu rewitalizacji.
„To przede wszystkim wieloletnie oczekiwanie na pozwolenia na budowę. Przejmowane przez nas obiekty zabytkowe i poprzemysłowe nie będą już pełniły funkcji pierwotnej. Konieczna jest zmiana studium, planu, wydanie decyzji środowiskowych i konserwatorskich oraz wielu innych. Co wydłuża proces do 5-10 lat” – mówi Władysław Grochowski.
Według niego zabytki nie mogą czekać. Szybka ścieżka w procedurach pozwoliłaby uratować wiele z nich.
„Ponadto, wprowadzenie ustawowego zwolnienia z podatków od nieruchomości obiektów zabytkowych, jak ma to miejsce we Włoszech, jeśli zostaną przekształcone w obiekty turystyczne, pozwoliło by uratować wiele z nich – dodaje prezes Arche.
Inwestycje w zabytki, to naprawdę się opłaca – webinar 10 listopada, godz. 13:00 na stronie PAP MediaRoom.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 04.11.2022, 14:31 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
„Dekarbonizacja - dlaczego ty, dlaczego teraz?”. 5. edycja międzynarodowego szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit
Organizatorzy zapraszają 7 października 2024 w ICE Kraków przy ul. Konopnickiej 17 na 5. edycję międzynarodowego szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit, którego hasłem przewodnim jest tym razem dekarbonizacja.- 04.10.2024, 15:50
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Carbon Footprint Foundation
-
Image
Debata prezesów na EKF Ubezpieczenia: nowe pokolenia klientów wymuszają zmianę naszych strategii biznesowych PAP
„Rynek ubezpieczeniowy przechodzi obecnie głęboką transformację pod wpływem klientów - zwłaszcza tych najmłodszych, którzy oczekują, że będziemy funkcjonować w sposób przypominający popularne platformy streamingowe. Nasze oferty i relacje z konsumentami mają być jasne, kompleksowe, intuicyjne. W związku z tym dotychczasowe modele biznesowe firm ubezpieczeniowych będą podlegały daleko idącym zmianom i modyfikacjom” - przekonywał Paweł Kacprzyk, prezes zarządu, Nationale-Nederlanden TU na Życie S.A.- 04.10.2024, 15:15
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Dla Grupy ORLEN wodór to ważny element w procesie dekarbonizacji PAP
Rola wodoru wydaje się być coraz ważniejsza w dekarbonizacji przemysłu, ciepłownictwa i zwiększeniu niezależności energetycznej Polski. „Wodór zostanie zastosowany tam, gdzie przyniesie najlepszy efekt ekologiczny, jak i biznesowy. Sektor, który ma największy potencjał to przemysł” - stwierdził Grzegorz Jóźwiak z Grupy ORLEN podczas debaty w ramach katowickiej konferencji Energy Days 2024.- 04.10.2024, 13:01
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom