Newsletter

Inwestycje w zabytki, to naprawdę się opłaca – webinar

04.11.2022, 14:31aktualizacja: 07.11.2022, 13:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - grafika
PAP MediaRoom - grafika
Inwestycje w rewitalizowane zabytki mogą przynosić nawet 10 proc. zwrotu rocznie. O tym dlaczego warto się zainteresować tego typu rozwiązaniami będą mówili uczestnicy webinaru emitowanego na stronie PAP MediaRoom już 10 listopada o 13:00.

Grupa Arche od lat inwestuje w rewitalizacje obiektów zabytkowych, przekształcając je w hotele.

„Wybieramy zabytki, których nikt inny nie chce, nie mające szansy na rewitalizację, w nieoczywistych lokalizacjach” – mówi prezes Grupy Arche Władysław Grochowski.

Podkreśla, że Polska już bardzo wiele takich obiektów utraciła.

„Najpierw wojny, potem komuna, a w ostatnich latach pożary i katastrofy. To ostatni moment, aby uratować coś z naszego dziedzictwa duchowego i materialnego” – dodaje Władysław Grochowski.

Zrealizowane inwestycje Arche obejmują już: Pałac i folwark Łochów, Fabrykę Papierosów w Łodzi, Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim, Koszary w Górze Kalwarii, Cukrownię Żnin, Dwór Uphagena w Gdańsku. Ten ostatni obiekt został niedawno wyróżniony nagrodą Hotel Roku Europy Centralnej oraz European Property Awards, określaną mianem „Oskarów” architektury.

„Zabytki dostają drugie życie i nowe funkcje, zwykle są przeznaczane na usługi turystyczne i gastronomiczne, ale również centra lokalnej społeczności” – opowiada prezes Grochowski.

Arche umożliwia zakup apartamentów inwestorom indywidualnym we wspomnianych obiektach. Dzięki temu nabywca staje się właścicielem części hotelu przynoszącej nawet ponad 10 proc. zwrotu rocznie.

W ramach pierwszego z serii webinarów, które będą emitowane na stronie PAP Mediaroom przedstawiciele Arche opowiedzą więcej na temat takich sposobów inwestowania. Będą również mówili z jakimi utrudnieniami stykają się podczas procesu rewitalizacji.

„To przede wszystkim wieloletnie oczekiwanie na pozwolenia na budowę. Przejmowane przez nas obiekty zabytkowe i poprzemysłowe nie będą już pełniły funkcji pierwotnej. Konieczna jest zmiana studium, planu, wydanie decyzji środowiskowych i konserwatorskich oraz wielu innych. Co wydłuża proces do 5-10 lat” – mówi Władysław Grochowski.

Według niego zabytki nie mogą czekać. Szybka ścieżka w procedurach pozwoliłaby uratować wiele z nich.

„Ponadto, wprowadzenie ustawowego zwolnienia z podatków od nieruchomości obiektów zabytkowych, jak ma to miejsce we Włoszech, jeśli zostaną przekształcone w obiekty turystyczne, pozwoliło by uratować wiele z nich – dodaje prezes Arche.

Inwestycje w zabytki, to naprawdę się opłaca – webinar 10 listopada, godz. 13:00 na stronie PAP MediaRoom.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.11.2022, 14:31
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ