Newsletter

Jak możemy przełamać bariery transformacji?

29.12.2022, 14:06aktualizacja: 29.12.2022, 14:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport „Jak możemy przełamać bariery transformacji?” opisuje studia przypadków i innowacyjne działania, które umożliwiają większe zmiany w poszczególnych lokalizacjach. Ukazuje różnego rodzaju bariery dla transformacji w regionach zależnych od węgla i przemysłu ciężkiego: polityczne, prawne, zarządcze, organizacyjne, społeczne, finansowe i inne. Opracowanie dostarcza również innowacyjnych odpowiedzi płynących od liderów zmian.

Kryzys klimatyczny wymaga szybkiej transformacji energetycznej. Pociąga ona za sobą złożone wyzwania w obszarze społecznym, gospodarczym, politycznym, zarządzania – i wielu innych. Koncepcję i mechanizm „sprawiedliwej transformacji” – przejścia w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie w sprawiedliwy sposób, nie pozostawiając nikogo w tyle – zatwierdzono w Unii Europejskiej jako część jej programu rozwoju społeczno-gospodarczego – Europejskiego Zielonego Ładu. Podejście to zyskuje również coraz większą uwagę na całym świecie. Było to widoczne podczas COP27, jak również innych głośnych wydarzeń globalnych.

Raport jest częścią inicjatywy Community Lab – bazy wiedzy i innowacji Post Coal Future Lab, finansowanego przez EIT Climate-KIC. Obie inicjatywy mają na celu wykorzystanie wsparcia w ramach „sprawiedliwej transformacji” dla regionów uzależnionych od węgla. Autorami raportu są: Aneta Skubida, Karol Sarna, Nela Binarová (Impact Hub) i Krzysztof Głowacki.

Niniejszy raport ma na celu wsparcie społeczności stojących przed wyzwaniami związanymi z transformacją. Dostarcza wiedzy i inspiracji, zachęcając do testowania nowych podejść o przełomowym potencjale w dziedzinie zarządzania, współpracy interesariuszy, mobilizacji zasobów i innych. Pomaga też w rozwiązywaniu złożonych wyzwań, umożliwiając identyfikację blokad na drodze do ich rozwiązania.

Raport ma służyć społecznościom, zwłaszcza ich liderom i innowatorom zainteresowanym „sprawiedliwą transformacją” w różnych rolach społecznych. Skorzystają z niego członkowie władz krajowych, regionalnych i lokalnych, urzędnicy, przedstawiciele środowisk akademickich, organizacji pozarządowych, aktywiści, twórcy, przedstawiciele związków zawodowych, biznesu. Raport kładzie szczególny nacisk na analizę studiów przypadków z perspektywy krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. Niemniej jednak logika analizy studiów przypadków (zwłaszcza poprzez diagnozę warunków umożliwiających zaistnienie innowacji) może znaleźć zastosowanie na całym świecie.

Raport dostępny jest pod linkiem: https://wise-europa.eu/wp-content/uploads/2022/12/bariery-transformacji.pdf

Źródło informacji: WiseEuropa

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.12.2022, 14:06
Źródło informacji WiseEuropa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii