Newsletter

Jak powinien wyglądać rynek pracy w Polsce? - debata publiczna organizowana przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze

04.07.2023, 11:55aktualizacja: 04.07.2023, 11:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Już 5 lipca o wyzwaniach, wizjach i konkretnych propozycjach dotyczących polityki zatrudnienia rozmawiać będą przedstawiciele rządu, opozycji, związków zawodowych, przedsiębiorców oraz eksperci. To kolejne wydarzenie z cyklu Deklaracja Gospodarcza, w którym aktywni uczestnicy życia publicznego otrzymują możliwość zaprezentowania, a następnie wzajemnego skonfrontowania swoich poglądów.
  • Jak zmienić polski model zatrudnienia wciąż bazujący na taniej sile roboczej, a zarazem na wysokich obciążeniach pracodawcy?
  • Czy pomimo niskiego bezrobocia i silnej presji płacowej rynek pracownika jest faktem w skali całej gospodarki?
  • Co ma do zaoferowania rząd, a co opozycja młodym ludziom wkraczającym dopiero w wiek produkcyjny?
  • Czy wzrost płacy minimalnej i składek na ubezpieczenia społeczne oznacza renesans umów o dzieło i kontraktów B2B w 2024 r.?
  • Sztuczna inteligencja a sprawa polska. Przyszłość krajowego rynku pracy w obliczu rewolucji nowych technologii.

Polski rynek pracy jest bardzo złożony. Z jednej strony jego konkurencyjność wobec krajów rozwiniętych opiera się na relatywnie taniej sile roboczej. Z drugiej - skomplikowanie i sztywność przepisów zniechęca wielu pracodawców do oferowania, wydawałoby się, najbardziej oczywistej formy zatrudnienia, czyli umowy o pracę. Chociaż mówi się o rynku pracownika i niedoborze zatrudnionych w wielu dziedzinach gospodarki oraz o silnej presji płacowej, to siła nabywcza wynagrodzeń maleje. Płace przegrywają z inflacją, a przez to tym bardziej chętnych do pracy brak.

Do wyżej wymienionych czynników dodać można problemy młodych, zaczynających dopiero karierę zawodową, ludzi ze znalezieniem ambitnego zajęcia, które pozwoli utrzymać im się w wielkim mieście, do którego z kolei zmuszeni byli wyjechać właśnie za pracą. Wspomnieć wypada również o politycznie uwikłanym ruchu związkowym, chociaż stopień przynależności do organizacji pracowniczych na tle Europy Zachodniej jest bardzo niski. Albo o wysokim wzroście nominalnym płacy minimalnej i składek na ubezpieczenia społeczne przy wciąż niskich wspomnianych płacach realnych i pogarszającej się jakości usług sfery publicznej.

A to tylko część problemów, przed którymi stają politycy, przedsiębiorcy, ale przede wszystkim zdecydowana większość pracowników, obecnych i przyszłych. Tymczasem na plecach czuć oddech tzw. generatywnej sztucznej inteligencji, która już teraz zmienia rynek pracy, a konsekwencje jej implementacji w coraz większej liczbie zawodów są trudne do przewidzenia i to w perspektywie najbliższej przyszłości.

Dlatego warto postawić sobie pytanie: jak powinien wyglądać rynek pracy w Polsce? Jakie pomysły i propozycje ma rząd, a jakie opozycja. Jak problem widzą przedsiębiorcy, w tym ci najbardziej innowacyjni (startupowi), jak związki zawodowe, a jak analitycy. Ten właśnie główny cel przyświeca dyskusji, do której organizatorzy zaprosili naprawdę ciekawych gości, m.in. posła Borysa Budkę - przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, ministra rodziny i polityki społecznej oraz innych polityków. Obok nich zasiądą przedstawiciele pracodawców, których głosem będzie Konrad Banecki z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, ale również Róża Szafranek - założycielka i CEO międzynarodowego startupu HR Hints. Dodatkowo organizatorzy liczą na udział Łukasza Komudy - analityka rynku pracy i dziennikarza.

Debata poświęcona rynkowi pracy jest drugą odsłoną cyklu Deklaracja Gospodarcza. W jego ramach prezentowane są dyskusje na żywo, których celem jest próba przedstawienia i obrony własnego stanowiska przez decydentów w istotnych kwestiach ekonomicznych, biznesowych i społecznych. Twórcą i organizatorem wydarzenia oraz całego formatu jest ogólnokrajowy związek pracodawców Polskie Towarzystwo Gospodarcze.

„Wychodzimy z założenia, że tworzenie profesjonalnych przestrzeni dla wymiany poglądów między najważniejszymi uczestnikami życia publicznego jest jedną z ważniejszych ról, jakie odgrywać powinny organizacje zrzeszające przedsiębiorców” - mówi Karol Tyszka, odpowiedzialny za komunikację i PR organizacji.

Poprzednia debata poświęcona problemowi mieszkalnictwa w Polsce znalazła uznanie nie tylko wśród dziennikarzy i ekspertów branżowych, ale też cieszyła się znacznym zainteresowaniem audytorium śledzącego wiadomości z szeroko rozumianej sfery nieruchomości i gospodarki w ogóle. Dlatego podobnie jak w poprzedniej odsłonie debaty, również tym razem, utrzymując wysoki poziom merytoryczny, organizator spróbuje zachęcić uczestników do konfrontacji swoich koncepcji z realiami ekonomicznymi.

Debata odbędzie się 05.07.2023 (w środę) o godzinie 10:00 i potrwa około dwóch godzin. Transmisja wydarzenia na żywo będzie miała miejsce w internecie przez oficjalny kanał Youtube Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.

Link do streamingu:
https://www.youtube.com/watch?v=i9A8mYcD8GM

Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.07.2023, 11:55
Źródło informacji Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii