Newsletter

Jak rozwiązać problem mieszkalnictwa w Polsce - najważniejszy temat kampanii wyborczej 2023 w dyskusji polityków i ekspertów

30.05.2023, 08:30aktualizacja: 30.05.2023, 08:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polskie Towarzystwo Gospodarcze inauguruje nowy cykl debatą z udziałem przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych oraz najbardziej znanych ekspertów rynku nieruchomości. Do posłów i działaczy partyjnych skierowane zostaną konkretne pytania o koncepcje szeroko rozumianych programów wsparcia, zwłaszcza osób młodych, w nabyciu pierwszego lokalu mieszkalnego.

Całość natomiast zostanie osadzona w twardych realiach ekonomicznych, o co zadbają przedsiębiorcy i analitycy na co dzień zajmujący się tą branżą. Nie zabraknie zatem również argumentów poddających w wątpliwości możliwości realizacji niektórych zgłaszanych postulatów:

  • Mieszkania w miastach są poza zasięgiem większości młodych osób;
  • Eksperci zwracają uwagę na niełatwe realia rynku nieruchomości;
  • Politycy ogłaszają rozmaite pomysły rozwiązania problemu w skali kraju.

Rzadko się zdarza, aby głos ekspertów, polityków oraz opinii publicznej wybrzmiewał niemal identycznie w danej sprawie. A tak właśnie jest w przypadku kwestii niedoboru dostępnych cenowo mieszkań w największych ośrodkach miejskich w Polsce. Zdecydowana większość obywateli, liderów partii politycznych oraz analityków rynku nieruchomości uważa, że problem istnieje i dotyczy zwłaszcza ludzi młodych. Pojawiają się również liczne uwagi wiążące niską dzietność z brakiem usamodzielnienia mieszkaniowego osób wchodzących w wiek produkcyjny. Jakby nie było, nie ma wątpliwości, że zagadnienia te stały się jednymi z najważniejszych i najczęściej dyskutowanych podczas tegorocznej kampanii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Według różnych szacunków w Polsce brakuje ok. 2 milionów mieszkań w największych miastach, natomiast mniejsze miejscowości pustoszeją. Lokale mieszkalne w aglomeracjach mają niski standard, są małe i bardzo drogie w stosunku do możliwości finansowych większości Polaków. Kredyty mieszkaniowe są trudno dostępne, deweloperzy zaś nie wykazują skłonności do obniżania swoich marż. Nie istnieje również w praktyce budownictwo socjalne.

Niestety okres przedwyborczy nie sprzyja merytorycznej dyskusji, stąd pojawiają się ekscentryczne, a często wręcz absurdalne - z ekonomicznego oraz organizacyjnego punktów widzenia - pomysły. W związku z tym Polskie Towarzystwo Gospodarcze, jako związek pracodawców zrzeszający przedsiębiorców krajowych, postanowiło zorganizować profesjonalną debatę w tej sprawie. Poprosił on najbardziej znanych ekspertów rynku nieruchomości oraz przedstawicieli biznesu o profesjonalne wprowadzenie do tego niewątpliwie skomplikowanego tematu. Zaproszeni zostali reprezentanci partii politycznych obecnych w parlamencie z zamiarem postawienia pytań o propozycje rozwiązań i szczegóły ich realizacji.

Niniejsze wydarzenie zainauguruje także cykl pod nazwą „Deklaracja Gospodarcza”, którego format polegał będzie na solidnym, a zarazem bardzo przystępnym wprowadzeniu merytorycznym do danego problemu, a następnie dyskusji i sformułowaniu jasnych wniosków oraz właśnie deklaracji dotyczących możliwości jego rozwiązania. Dla Polskiego Towarzystwa Gospodarczego opinie ekspertów powinny stanowić podstawę dla programów decydentów, w tym ustawodawców. 

Debata odbędzie się 01.06.2023 (w czwartek) o godzinie 10:00 w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Data i miejsce zostały wybrane nieprzypadkowo. 1 czerwca to międzynarodowy Dzień Dziecka. Jest to nawiązanie do problemów demograficznych, z którymi boryka się Polska. Za jeden z jego głównych przyczyn uważa się brak dostępności mieszkań dla młodych ludzi gotowych na założenie rodziny. Natomiast miejsce, w powszechnej świadomości kojarzone z istotnym filarem gospodarki rynkowej, odwołuje się do realiów ekonomicznych, od których nie da się abstrahować w szczególności w przypadku kwestii mieszkaniowej.

Transmisja debaty na żywo będzie miała miejsce w internecie przez oficjalny kanał Youtube Polskiego Towarzystwa Gospodarczego. Stowarzyszenie zaprasza wszystkich do jej śledzenia.

Link do streamingu na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=7aRQ4VO9t24.

Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.05.2023, 08:30
Źródło informacji Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii