Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zakupowa gorączka i świąteczno-noworoczny szczyt wyjazdowy
Druga połowa grudnia i okres świąteczno-noworoczny to z wiadomych względów czas, w którym wielu Polaków jest mniej skoncentrowanych i przez to bardziej podatnych na kosztowne pomyłki. Wielokrotnie to sami klienci sklepów stwarzają doskonałą okazję do tego, aby w mgnieniu oka stracić torebkę, telefon czy portfel, zostawiając je w przymierzalniach, kasach czy wózkach sklepowych. Nieuczciwy znalazca nie pofatyguje się o zwrot zguby, a jeżeli nawet, wcześniej na pewno opróżni ją z gotówki, pozostawiając zablokowaną kartę i dokumenty.
Liczba takich zdarzeń przybiera na sile właśnie w okresie świąteczno-noworocznym i na pewno nie inaczej będzie w tym roku. Jednak o ile kradzież torebki lub portfela zazwyczaj nie wiąże się z utratą dziesiątek czy setek tysięcy złotych, o tyle będzie tak, jeżeli przestępcy ukradną wraz z torebką, wart kilkadziesiąt tysięcy złotych samochód.
Jak zabezpieczyć auto w okresie świąteczno-noworocznym?
Kierowcy wielokrotnie wręcz zachęcają przestępców do kradzieży. Często nie domykają szyb i nie włączają alarmów, pozostawiając samochód na parkingu, a jednocześnie zostawiają na widoku cenne przedmioty czy torby z zakupami.
Częsta jest też kradzież samych samochodów. Co ciekawe, przestępcy kradną auta, korzystając przy tym z mocno prymitywnych i zawstydzających metod.
„W ostatnim czasie na sile przybrała kradzież na tzw. kolec. To modyfikacja dobrze znanych metod: +na butelkę+ i +na drut+. Przestępcom zależy na tym, aby wybawić kierowcę z samochodu, w tym przypadku przez przebicie opony, po czym zakraść się do auta i nim odjechać. Nie ma w tym nic trudnego, ponieważ kierowcy wychodzący z samochodów zostawiają je uruchomione z kluczykiem w stacyjce” - mówi Piotr Korab, ekspert serwisu autobaza.pl.
Najważniejsze więc, aby za każdym razem, kiedy kierowca opuszcza samochód nawet na krótką chwilę, wyjmować kluczyk ze stacyjki i zamykać pojazd.
Pamiętajmy też, że możemy być obserwowani już od parkingu, a wyjęcie kluczyków ze wspominanej torebki czy kurtki przewieszonej przez sklepowy wózek to dla złodzieja przysłowiowa bułka z masłem.
W zabezpieczeniu samochodu pomagają też mało wyrafinowane, ale dobrze znane, tradycyjne rozwiązania.
„Przy dłuższych postojach sprawdzają się znacznie efektywniejsze niż dawniej blokady mechaniczne, droższe zakładane na kierownicę, czy tańsze - na skrzynię biegów. Innym, bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest ukryty przełącznik odcinający zapłon. Podstawą przy opuszczaniu samochodu jest natomiast włączenie alarmu i sprawdzenie, czy zamknęliśmy bagażnik, jeżeli to samochód bez centralnego zamka lub gdy jest on uszkodzony” - dodaje przedstawiciel autobaza.pl.
Pamiętajmy więc, że grudzień to nie tylko czas miłej, rodzinnej atmosfery. Musi on być również czasem rozsądku, aby nie dać się oszukać aktywnym w tym czasie przestępcom.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.12.2019, 10:25 |
Źródło informacji | VIN-Info |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Trzeba chronić polski przemysł cementowy i wzmocnić go, by był konkurencyjny
Jesteśmy otwarci na zmiany mające ochronić polski przemysł cementowy i wzmocnić go w takim wymiarze, aby był konkurencyjny - powiedział Michał Jaros, wiceminister rozwoju i technologii podczas debaty „Przemysł cementowy buduje polską gospodarkę” i prezentacji raportu EY Polska „Wpływ przemysłu cementowego na gospodarkę Polski”.- 23.01.2025, 15:23
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Stowarzyszenie Producentów Cementu
-
HOTELEX Shanghai 2025: wspieranie postępu w branży hotelarskiej i gastronomicznej w obliczu gwałtownego rozwoju turystyki
- 23.01.2025, 14:08
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire