Newsletter

Jeśli nie z KPO, to jak? Samorządowcy pytają o finansowanie planów ogólnych

27.09.2022, 14:00aktualizacja: 03.10.2022, 15:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP; Fot. PAP/Leszek Szymański
Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP; Fot. PAP/Leszek Szymański
Sporządzanie planów ogólnych w każdej gminie miało być finansowane z KPO. Dzisiaj wiemy, że bardzo trudno jest na tym coś budować – zauważa Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich i pyta o pieniądze.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce finiszować prace nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego samorządowcy zwrócili jednak uwagę na nadal niewyjaśnioną kwestię finansowania zaproponowanych w projekcie zmian.

Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego, jakim ma być uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy plan ogólny.

„Zasadniczą sprawą, która dla nas jest pryncypialna i nie otrzymaliśmy odpowiedzi istotnej w tym zakresie, jest sfinansowanie sporządzenia w każdej gminie planu ogólnego do 2026 roku” – podkreślił Leszek Świętalski, dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich RP.

Jak przypomniał, resort wskazywał, że pieniądze na ten cel będą pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy.

„Dzisiaj wiemy, że bardzo trudno jest coś budować na realiach KPO ze względu na blokadę i klincz. Nie oceniając procesu, nasze pytanie jest takie: dobrze, jeśli nie KPO, to jaka będzie wizja sfinansowania tego procesu, żeby słowo stało się ciałem. Żebyśmy nie popchnęli samorządów w kierunku niemożności sfinansowania procedury” - powiedział. „Mówimy tu o wielu miliardach złotych” – zaznaczył.

„Konsekwencje finansowe dotkną wszystkie gminy” – wtórował Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich. Jego zdaniem optymalnym byłoby przyjęcie, że gminy otrzymają na sporządzenie planów dotację z budżetu państwa, który zrekompensowałby sobie ten wydatek w momencie odmrożenia KPO.

Jako słaby punkt planowanych zmian strona samorządowa wskazała też niedostateczną ilość kadr - urbanistów i planistów, którzy przygotowaliby dokumenty dla każdej z osobna gminy w Polsce. Przypomniała też, że do projektu zgłosiła 155 uwag, z czego 22 zostały uwzględnione, ale zapisy ewoluowały w kolejnych wersjach.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego jest jednym z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Jednym z jej głównych założeń jest wprowadzenie obowiązku sporządzania i uchwalania przez wszystkie gminy ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego, które powinny określać ogólne zasady zabudowy na obszarze gminy i opierać się na długofalowej strategii rozwoju gminy.

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła m.in., że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.09.2022, 14:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii