Newsletter

Każdy będzie mógł wziąć udział w projektowaniu polskiego paszportu

28.07.2017, 19:06aktualizacja: 28.07.2017, 19:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/R.Guz fot.2
PAP/R.Guz fot.2
"Nowy paszport będzie dokumentem, z którego rzeczywiście będziemy dumni" - zapewnił Piotr Woyciechowski, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. po inauguracji kampanii "Zaprojektuj z nami polski paszport 2018".

Pierwszy raz od momentu wprowadzenia paszportu do obiegu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej można mieć wpływ na jego ostateczny kształt. Dokument powstanie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. O tym, czy na jednej z 19 stron wizowych znajdzie się gen. Józef Haller i Kopiec Czynu Niepodległościowego - tzw. Mogiła Mogił - zdecydują internauci.

W piątek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zainaugurował kampanię "Zaprojektuj z nami polski paszport 2018". "Zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości. Zapraszając Polaków do wspólnego zaprojektowania nowego paszportu, chcieliśmy oddać hołd tym wszystkim, którzy przelewali krew za wolność Polski" - powiedział minister podczas inauguracji kampanii przed Komendą Główną Straży Granicznej, która mieści się pod adresem al. Niepodległości 100 w Warszawie.

Z 13 wizerunków graficznych przedstawiających najważniejsze motywy niepodległościowe: postacie, wydarzenia, miejsca i symbole, w nowym paszporcie znajdzie się sześć, które okażą się najpopularniejsze. Głosowanie za pośrednictwem strony internetowej www.zaprojektujpaszport.gov.pl potrwa do 10 września.

MSWiA współpracuje przy kampanii z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A., w której powstaną nowe paszporty. Jak podkreślił prezes PWPW Piotr Woyciechowski, średnio rocznie w Polsce wydaje się od 1,2 do 1,3 mln tych dokumentów.

"Tyle osób może taki paszport otrzymać w przyszłym roku, jeżeli kalendarz na to pozwoli, ale dokument będzie funkcjonował w obiegu na pewno sporo czasu i myślę, że duże grono Polaków będzie się nim cieszyło" - podkreślił Woyciechowski.

Dodał, że oprócz konstytutywnych cech dokument będzie posiadał "pierwiastek wspólnoty polskiej, narodowej, będzie elementem polityki historycznej, patriotycznej i cywilizacyjnej państwa polskiego". "Będzie to dokument, z którego rzeczywiście będziemy dumni" - podkreślił prezes PWPW.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. jest spółką Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Zajmuje się m.in. produkcją: banknotów, banderoli, znaczków, dowodów osobistych, paszportów oraz dokumentów dla cudzoziemców, a więc materiałów objętych szczególnymi procedurami wytwarzania. Historia spółki sięga 1919 roku, kiedy dwa miesiące po odzyskaniu niepodległości podjęto decyzję o uruchomieniu Państwowych Zakładów Graficznych.

Obecnie jest jednym z najnowocześniejszych przedsiębiorstw branży security printing w Europie, znajdującym się na liście podmiotów Europejskiego Banku Centralnego uprawnionych do druku banknotów euro.

Materiał powstał we współpracy z PWPW.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.07.2017, 19:06
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ