Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- KNF informuje:
W trzysta siedemdziesiątym drugim posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wzięli udział:
- Marek Chrzanowski – Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego,
- Andrzej Diakonow - Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego,
- Marcin Pachucki – Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego,
- Zdzisław Sokal – Przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
1. Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie:
- Marka Lusztyna na stanowisko członka Zarządu Banku Polska Kasa Opieki SA, nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności Banku,
- Piotra Kwiatkowskiego na stanowisko prezesa Zarządu Credit Agricole Bank Polska SA,
- Bartłomieja Posnow na stanowisko członka Zarządu Credit Agricole Bank Polska SA nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności Banku,
- Teresy Waszak na stanowisko prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Radziejowie,
- Dariusza Konofalskiego na stanowisko prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Płońsku.
2. Komisja przyjęła projekt założeń nowelizacji skierowanej do banków Rekomendacji R dotyczącej zasad zarządzania ryzykiem kredytowym oraz ujmowania oczekiwanych strat kredytowych.
Projektowana nowelizacja Rekomendacji R ma na celu dostosowanie jej do wymogów Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 9, który zastąpi od 2018 r. Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 39.
Konieczność opracowania MSSF 9 wynikała z tego, że dotychczasowe podejście dotyczące momentu rozpoznania oraz poziomu strat kredytowych było niewystarczające. Odpisy aktualizujące były zbyt niskie i tworzone zbyt późno.
Nowa klasyfikacja aktywów finansowych uzależniona ma być od wyników oceny modelu biznesowego zarządzania danym portfelem aktywów oraz charakterystyki aktywów finansowych.
Dokonanie nowelizacji wydanej w 2011 r. Rekomendacji R ma na celu wskazanie bankom stosującym MSR/MSSF oczekiwań nadzoru w obszarze dobrych praktyk w zakresie zasad identyfikacji ekspozycji kredytowych, które utraciły wartość, wyznaczania odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości bilansowych ekspozycji kredytowych oraz rezerw na pozabilansowe ekspozycje kredytowe.
Rekomendacja zostanie sporządzona z uwzględnieniem wytycznych Europejskiego Nadzoru Bankowego dotyczących zarządzania ryzykiem kredytowym oraz zasad rachunkowości dla oczekiwanych strat kredytowych.
Projekt Rekomendacji R zostanie skierowany do publicznych konsultacji na przełomie 2017 i 2018 r. O wyrażenie opinii do projektu poproszone zostaną, obok podmiotów rynkowych, także Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
3. Komisja jednogłośnie skreśliła IFL Metals sp. z o.o. „w likwidacji” z rejestru agentów firm inwestycyjnych, z którymi firmy inwestycyjne zawarły umowę, na podstawie art. 79 ust. 9 pkt 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
4. Komisja jednogłośnie udzieliła zezwolenia na przywrócenie akcjom formy dokumentu (zniesienie dematerializacji akcji) spółce:
- Stanusch Technologies SA, z dniem 31 października 2017 r.
5. Komisja jednogłośnie nałożyła na Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA karę pieniężną w wysokości 2,3 miliona złotych, za naruszenie art. 14 ust. 1-3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w związku ze stwierdzeniem przypadków opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowania lub niedopełnieniu obowiązków informacyjnych.
6. Komisja jednogłośnie nałożyła na Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. karę pieniężną w wysokości 320 tysięcy złotych , za naruszenie art. 14 ust. 1-3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w związku ze stwierdzeniem przypadków opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowania lub niedopełnieniu obowiązków informacyjnych. Znacząca część naruszeń stwierdzonych w toku postępowania dotyczyła działalności MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., które zostało przejęte przez Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A.
7. Komisja jednogłośnie nałożyła na 5 biur usług płatniczych kary pieniężne w wysokości:
- 5 tysięcy złotych, 900 złotych, 900 złotych oraz 900 złotych;
- 900 złotych, 900 złotych oraz 900 złotych;
- 2,5 tysiąca złotych oraz 2,5 tysiąca złotych;
- 900 złotych;
- 500 złotych.
Wysokość kar uwzględnia indywidualne okoliczności spraw za naruszenie obowiązków określonych w ustawie o usługach płatniczych, polegające na:
- nieprzekazaniu KNF w ustawowym terminie informacji o łącznej wartości i liczbie transakcji płatniczych wykonanych w II kwartale 2015 r., IV kwartale 2015 r., I kwartale 2016 r. i II kwartale 2016 r. albo
- nieprzekazaniu KNF w ustawowym terminie informacji o łącznej wartości i liczbie transakcji płatniczych wykonanych w 2015 r.
8. Kolejne posiedzenia Komisji zaplanowane są na:
- 24 października 2017 r.,
- 7 listopada 2017 r.,
- 21 listopada 2017 r.,
- 5 grudnia 2017 r.,
- 19 grudnia 2017 r.,
- 9 stycznia 2018 r.,
- 23 stycznia 2018 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.10.2017, 16:02 |
Źródło informacji | KNF |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |