Newsletter

KNF: Komunikat z 408. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego w dniu 30 października 2018 r. (komunikat)

30.10.2018, 17:55aktualizacja: 30.10.2018, 17:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- KNF informuje:

W czterysta ósmym posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wzięli udział:

Marek Chrzanowski – Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego1, Andrzej Diakonow – Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Marcin Pachucki – Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Mariusz Haładyj – Przedstawiciel ministra właściwego ds. gospodarki2, Jan Wojtyła – Przedstawiciel ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego3, Zdzisław Sokal – Przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej4, Andrzej Kaźmierczak – Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego.

1. Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie: Rafała Matusiaka na stanowisko Prezesa Zarządu Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej.

2. Komisja wyraziła zgodę na powołanie:

Andrzeja Szufa na Członka Zarządu Aegon Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SA odpowiedzialnego za zarządzanie ryzykiem.

Wynik głosowania KNF: za wyrażeniem zgody głosowali M. Chrzanowski, A. Diakonow, M. Pachucki, M. Haładyj, Z. Sokal. Wstrzymali się: A. Kaźmierczak, J. Wojtyła.

3. Komisja jednogłośnie zezwoliła na połączenie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej Szopienice (kasa przyłączająca) ze Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo – Kredytową Mysłowice (kasa przyłączana).

4. W nawiązaniu do komunikatu z dnia 12 października 2018 r., na wniosek banku zainteresowanego udziałem w procesie restrukturyzacji Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej Jaworzno, Komisja jednogłośnie przedłużyła termin na podjęcie decyzji dotyczącej udziału w procesie restrukturyzacji SKOK Jaworzno w trybie art. 74c ust. 4 ustawy o skok i wyznaczyła termin do dnia 17 grudnia 2018 r. na ostateczne zajęcie stanowiska przez bank w przedmiotowej sprawie.

5. Komisja jednogłośnie zezwoliła na powierzenie przez Bank Gospodarstwa Krajowego innym bankom dokonywania oceny zdolności do spłaty zobowiązania oraz analizy ryzyka wypłaty zobowiązania, w rozumieniu art. 128b ust. 2 pkt 1 ustawy - Prawo bankowe, w odniesieniu do kredytów objętych gwarancją BGK w ramach portfelowej linii gwarancyjnej, wykorzystującej środki pochodzące z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 (POPC), w związku z realizacją przez BGK programu rządowego „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego”.

6. Komisja jednogłośnie udzieliła zezwolenia Orange Energia Sp. z o.o. o na nabycie od Orange Polska SA 1 akcji Pracowniczego Towarzystwa Emerytalnego Orange Polska SA.

7. Komisja jednogłośnie udzieliła zezwolenia Przedsiębiorstwu Usługowo-Produkcyjnemu „ELTUR SERWIS Sp. z o.o. na nabycie od Przedsiębiorstwa Usługowo-Produkcyjnego „TOP-SERWIS Sp. z o.o. 1 akcji Pracowniczego Towarzystwa Emerytalnego „Nowy Świat” SA.

8. Komisja jednogłośnie udzieliła zezwolenia na przywrócenie akcjom formy dokumentu (zniesienie dematerializacji akcji) spółce:

- AB Avia Solutions Group z siedzibą w Wilnie, z dniem 20 listopada 2018 r.

9. Komisja jednogłośnie nałożyła na Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU SA (dalej „TFI PZU SA”) karę pieniężną na podstawie art. 228 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 228 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (dalej „ustawa o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu afi”) w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi i niektórych innych ustaw (dalej „ustawa zmieniająca”) w wysokości 70 tysięcy złotych, w związku z naruszeniem przez PZU Fundusz Inwestycyjny Otwarty Parasolowy zarządzany przez TFI PZU SA art. 106 ust. 4 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu afi poprzez niedostosowanie w sposób niezwłoczny stanu swoich aktywów do wymagań określonych w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu afi w związku posiadaniem akcji spółki ATC Cargo SA w liczbie dającej więcej niż 10% ogólnej liczby głosów w organie emitenta.

W w/w decyzji stwierdzono naruszenie art. 106 ust. 4 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu afi, który nakłada na fundusz inwestycyjny obowiązek niezwłocznego dostosowania stanu swoich aktywów do zgodnego z ustawą o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu afi, w przypadku przekroczenia ograniczenia inwestycyjnego wymienionego w art. 104 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu afi.

Komisja stoi na stanowisku, że w kontekście przestrzegania normy zawartej w art. 104 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu afi właściwym jest sumowanie akcji uprawniających do wykonywania prawa głosu posiadanych przez poszczególne subfundusze wyodrębnione w ramach danego funduszu inwestycyjnego. W odniesieniu do limitu określonego w art. 104 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu afi nie ma zastosowania art. 160 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu afi, zgodnie z którym ograniczenia inwestycyjne, zasady dotyczące polityki w zakresie zaciągania kredytów i pożyczek, udzielania pożyczek papierów wartościowych określone w ustawie dla danego funduszu stosuje się osobno w odniesieniu do wartości aktywów każdego subfunduszu. Literalne brzmienie w/w przepisu jednoznacznie wskazuje, że ograniczenia inwestycyjne określone dla funduszu mają zastosowania do poszczególnych subfunduszy jedynie w przypadku określenia ograniczenia inwestycyjnego w odniesieniu do wartości aktywów subfunduszy. Ograniczenie inwestycyjne określone w art. 104 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu afi nie odnosi się do wartości aktywów funduszu czy też subfunduszu, a jedynie do ogólnej liczby głosów w którymkolwiek organie emitenta danych papierów wartościowych. Oznacza to zatem, że w przedmiotowym przypadku brak jest podstaw do zastosowania art. 160 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu afi, który pozwala na zastosowanie limitu skierowanego wobec funduszu inwestycyjnego do wydzielonych w jego ramach subfunduszy.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 25 kwietnia 2018 r. (sygn. akt VI SA/Wa 1609/17). W wyroku wskazano, że przepis art. 104 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu afi przewiduje, że fundusz inwestycyjny otwarty nie może nabyć papierów wartościowych dających więcej niż 10% ogólnej liczby głosów w którymkolwiek organie emitenta tych papierów. Stany posiadania papierów wartościowych poszczególnych subfunduszy wydzielonych w ramach funduszu inwestycyjnego nie mogą przekraczać w sumie stanu posiadania otwartego funduszu inwestycyjnego dozwolonego ustawą.

Ograniczenia inwestycyjne służą zapewnieniu odpowiedniej dywersyfikacji portfeli funduszy inwestycyjnych, a przez to służą zapewnieniu bezpieczeństwa środków powierzonych przez uczestników funduszy inwestycyjnych i lokowanych przez fundusze inwestycyjne. Przestrzeganie ograniczeń inwestycyjnych służących bezpieczeństwu i ochronie składu portfela pozostaje w interesie uczestników funduszy inwestycyjnych i stanowi jeden z nadrzędnych obowiązków funduszu inwestycyjnego oraz towarzystwa zarządzającego funduszem inwestycyjnym. Fundusz inwestycyjny, w przypadku stwierdzenia przekroczenia ograniczenia inwestycyjnego ma obowiązek niezwłocznie dostosować stan aktywów do zgodnego z prawem.

Adres Towarzystwa: Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU SA, ul. Jana Pawła II 24, 00-133 Warszawa.

10. Komisja zapoznała się:

- z informacją o sytuacji banków za I półrocze 2018 r.,

- z raportem o stanie sektora ubezpieczeń po I półroczu 2018 r.,

- z informacją o sytuacji finansowej powszechnych towarzystw emerytalnych w I półroczu 2018 r.,

- z wynikami oceny BION powszechnych towarzystw emerytalnych za 2017 r.,

- z informacją dotyczącą podmiotów wpisanych na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego w okresie od 09.10.2018 r. do 22.10.2018 r.

11. Kolejne posiedzenia Komisji zaplanowane są na:

- 6 listopada 2018 r.,

- 20 listopada 2018 r.,

- 4 grudnia 2018 r.,

- 18 grudnia 2018 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.10.2018, 17:55
Źródło informacji KNF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ