Newsletter

Kolejny udany debiut na warszawskiej giełdzie - InPost już na rynku CATALYST

16.07.2021, 18:20aktualizacja: 19.07.2021, 12:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
Fot. PAP/M. Kmieciński (1)
W piątek 16 lipca na należącym do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie rynku CATALYST (papiery dłużne) zadebiutowała spółka InPost. Firma wyemitowała obligacje o wartości 500 mln zł, z ustaloną datą wykupu na 29 czerwca 2027 roku.

Jak poinformował wiceprezes InPost S.A. Adam Aleksandrowicz, środki z emisji przeznaczone zostaną głównie na sfinansowanie nabycia przez InPost francuskiej spółki logistycznej Mondial Relay.

InPost wyemitował 1.000 obligacji o jednostkowej wartości 500 tys. zł. Były one oferowane w trybie oferty publicznej skierowanej wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych (tj. bez wymogu sporządzenia prospektu lub memorandum informacyjnego). Obligacje przydzielono 21 inwestorom kwalifikowanym - w tym subfunduszom.

Emisja zapadających w czerwcu 2027 r. niepodporządkowanych obligacji zabezpieczonych w złotych osiągnęła więc ostateczną wartość 500 mln zł. Obligacje są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej WIBOR 6M, powiększonej o 2,5 proc. marży.

Jak podkreślał podczas piątkowej uroczystości na warszawskiej giełdzie Adam Aleksandrowicz, emisja i związany z nią debiut na rynku CATALYST wynika z potrzeby refinansowania zadłużenia związanego z finansowaniem nabycia spółki Mondial Relay. Akwizycja, warta 513 mln euro, została sfinalizowania 1 lipca br., a francuska firma jest już częścią Grupy Kapitałowej InPost.

„Nasza strategia rozwoju uwzględnia ekspansję na największe rynki e-commerce w Europie - Wielką Brytanię, gdzie działamy już od kilku lat i Włochy. W oparciu o Mondial Ray chcemy teraz we Francji, krajach Beneluksu i Półwyspu Iberyjskiego powtórzyć taki sukces paczkomatów, jaki odnieśliśmy w Polsce” - mówił Aleksandrowicz.

Jak podkreślał wiceprezes InPost, debiut na warszawskim parkiecie stanowić będzie również wsparcie dla dalszego rozwoju firmy na rodzimym rynku. Obecnie posiada ona sieć ponad 13 tys. paczkomatów w całej Polsce, a ich liczba zwiększa się o ok. 100 tygodniowo.

„Dzięki dogodnemu umiejscowieniu paczkomatów oraz ich całodobowej dostępności, klienci odbierają swoje przesyłki po drodze z pracy lub sklepu, nie generując dodatkowego ruchu kołowego. Jednym z naszych strategicznych celów jest bowiem zminimalizowanie produkcji śladu węglowego - a paczkomat w relacji do tradycyjnej przesyłki kurierskiej oznacza emisję CO2 na poziomie ponad 60% w obszarach miejskich” - przekonywał Aleksandrowicz.

Przykładem przyjaznej środowisku i społecznościom lokalnym polityki spółki InPost jest m.in. program Green City, realizowany w porozumieniu z miastami w całej Polsce. W ramach projektu firma elektryfikuje swoją flotę samochodową. Wokół paczkomatów montowane są kostki antysmogowe. Z kolei kilka tygodni temu, w Sopocie, oddano do użytku pierwszą maszynę w pełni zasilaną fotowoltaicznie.

O InPost jako przykładzie sukcesu polskiego modelu biznesowego wspominał również Piotr Borowski, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

„Wartość emisji obligacji InPost jest bardzo znacząca jak na polskie warunki. Ten dziewiąty tegoroczny debiutant na rynku CATALYST prezentuje innowacyjność i dynamizm, pozwalające zdobywać zainteresowanie inwestorów” - mówił Borowski.

Przypomniał także, że InPost zdobył uznanie globalnych agencji ratingowych. W czerwcu br. Moody's rozpoczął wydawanie ratingu dla spółki od poziomu „Ba2”. Odzwierciedla on silny profil finansowy firmy, z niewielkim zadłużeniem i solidną rentownością, wynikającą z konkurencyjnego modelu biznesowego.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.07.2021, 18:20
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.