Newsletter

Komentarz prezesa Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych w sprawie współpracy polsko-litewskiej przy budowie elektrowni jądrowej na Litwie

26.04.2013, 19:09aktualizacja: 26.04.2013, 19:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

"Na przeszkodzie współpracy Polski przy budowie elektrowni jądrowej na Litwie stoi stan relacji polsko-litewskich. Kolejną przeszkodą jest zbyt wiele sprzeczności między Litwą a pozostałymi państwami bałtyckimi, które mogłyby włączyć się do projektu. Pojawia się też pytanie o to, kto sfinansuje inwestycję. Budowa nowej elektrowni jądrowej jest bardzo droga. Przypomnijmy, że połączona wartość PKB państw bałtyckich jest ponad pięciokrotnie mniejsza od wartość polskiego PKB. Tymczasem sama Polska posiada poważne problemy ze sfinansowaniem własnego projektu" - powiedział prezes Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych (Polska), Marcin Domagała.

"Jak oceniają analitycy, zapotrzebowanie na energię do 2030 r. wzrośnie w Polsce o 40%. Czym uzupełnić deficyt? Nowa elektrownia jądrowa w naszym kraju może powstać dopiero za ok. 20 lat, a Polska nie może pozwolić sobie na blackout. Pierwszy blok elektrowni pod Niemanem zostanie z kolei oddany do użytku już w 2016 r., a wytwarzany w niej prąd będzie tańszy od energii wytwarzanej w Polsce. Dzieje się tak dlatego, że środki na realizację tego przedsięwzięcia w dużej mierze pochodzą nie z kredytu, ale zasobów własnych Rosatomu.

Niezależnie od relacji polsko-rosyjskich i nastrojów panujących zarówno w polskich sferach rządzących, jak i u części polskich analityków, dostawa prądu z Kaliningradu do Polski jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Ponadto, zgadzając się na położenie kabla przesyłowego do Niemiec, Polska może czerpać korzyści z opłat przesyłowych. Warto mieć również na uwadze względy polityczne, do których należy przede wszystkim możliwość głębszej integracji eksklawy kaliningradzkiej z obszarem unijnym. Dostarczając tanią energię, rosyjska elektrownia jądrowa w Kaliningradzie stanie się ważnym elementem integrującym - i to w warstwie zarówno ekonomicznej, jak i geopolitycznej" - dodał Domagała.

Źródło informacji: RB MediaConsulting

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.04.2013, 19:09
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii