Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CBA informuje:
Funkcjonariusze z Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku oraz Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie biorą udział w dzisiejszej operacji wymierzonej w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wystawianiem fałszywych faktur oraz praniem brudnych pieniędzy.
W ramach wspólnej operacji prowadzonej pod nadzorem z Prokuratury Regionalnej w Warszawie przeszukują ponad 35 mieszkań, siedzib spółek, biur rachunkowych w Warszawie, w Wólce Kosowskiej i na terenie województwa Mazowieckiego.
Funkcjonariusze CBA zatrzymali m.in. głównego buchaltera tej międzynarodowej grupy odpowiedzialnego za strategiczne działania przestępcze mające na celu rachunkowe uwiarygodnienie fikcyjnego obrotu towarami.
Kolejny zatrzymany to obywatel Wietnamu, który w latach 2016-2017 miał uczestniczyć w procederze tzw. prania brudnych pieniędzy. Wypłacił z rachunków bankowych firm objętych śledztwem już „przeprane” 24 miliony złotych i 375 tys. Euro. Lista zatrzymanych w tej sprawie nie jest zamknięta.
Zatrzymanym zostaną w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie przestawione zarzuty dotyczące m.in. prania brudnych pieniędzy, działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw karno-skarbowych.
Jak ustalili śledczy z CBA i prokuratury działania zlikwidowanej grupy polegały m.in. na wystawaniu nierzetelnych i nieprawdziwych faktur, a następnie deklarowaniu organom podatkowym nieprawdziwych informacji, które miały udokumentować fikcyjny obrót towarami. Ustalone przez śledczych kwoty deklaracji i tym samym nierzetelnych lub nieprawdziwych faktur VAT mogą sięgać 200 milionów zł.
Trwające nadal analizy już zabezpieczonej dokumentacji finansowo-księgowej wskazują, że te wartości mogą być nawet dwukrotnie większe i wynosić 400 milionów złotych.
W proceder zaangażowane byli firmy handlowców z Wietnamu, nabyte i zarządzane także przez obywateli Wietnamu tzw. słupy – osoby, które nie posiadały pozwolenia na pobyt albo w ogóle nie przebywały na terytorium Polski.
Mechanizm wprowadzania do obrotu fikcyjnych faktur VAT służył m.in. zalegalizowaniu towaru nieznanego pochodzenia, który zbywany był przez finalnych odbiorców m.in. na terenie targowiska w Wólce Kosowskiej.
Dokonane przez funkcjonariuszy CBA i KAS ustalenia wskazują, iż Straty Skarbu Państwa z tytułu zaniżenia zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług VAT wyniosły co najmniej 40 milionów zł. Ta kwota w miarę badania zabezpieczonej dokumentacji finansowej może się także podwoić.
To początek śledztwa, sprawa ma charakter rozwojowy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.04.2018, 11:00 |
Źródło informacji | CBA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |