Newsletter

Biznes i finanse

Kongres 590: dla innowacyjnej gospodarki rola rynku kapitałowego jest kluczowa

23.06.2022, 10:59aktualizacja: 23.06.2022, 11:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Dzisiejsza sytuacja jest unikalna. Jeszcze 12 miesięcy temu mieliśmy niską inflację, zerowe stopy procentowe i duże zainteresowanie inwestorów rynkiem kapitałowym. Dziś mamy kompletne odwrócenie we wszystkich tych obszarach - zauważyli uczestnicy debaty na temat możliwości rozwoju rynku kapitałowego, która odbyła się podczas 7. edycji Kongresu 590.

Wojna na Wschodzie znacząco wpłynęła na otoczenie rynku kapitałowego, indeksy oraz skłonność do inwestowania. Jakie są obecnie możliwości i kondycja polskiego rynku kapitałowego, jego podstawowe wskaźniki, trendy i prognozy?

„Pandemia była czynnikiem, który odbudował zaufanie do rynku. Wyjątkowe lata 2020-21 stały się kołem zamachowym rynku kapitałowego. Wzrosła liczba rachunków inwestycyjnych. Niestety przez geopolitykę sytuacja diametralnie się odmieniła” - zauważył Maciej Trybuchowski, prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i KDPW_CCP.

Zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę inwestycje infrastrukturalne, m.in. linia kolejowa łącząca Ukrainę z Europą, wpłyną na rozwój rynku kapitałowego. Jednak sektor publiczny samodzielnie nie udźwignie tej wielkości inwestycji. Musimy pamiętać, że rynek kapitałowy to nie tylko giełda, ale cały bezpieczny ekosystem finansowy zapewniający rozwój gospodarki

„Niezbędne jest zrealizowanie strategii rozwoju rynku kapitałowego, która udrożni rynek tak, aby stał się narzędziem finansowania nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki. Mamy rozwinięte instytucje: giełdę, banki, domy maklerskie, centralny depozyt oraz izbę rozliczeniową, ale przed nami jeszcze wiele wyzwań – zauważył Maciej Trybuchowski. - Wygrana przez Ukrainę wojna przyczyni się do rozwoju naszego rynku kapitałowego” - dodał.  

Rynek kapitałowy może finansować gospodarkę, choć według Macieja Trybuchowskiego nie widać mechanizmów, które by nim kierowały w spójny sposób. Wymienił trzy, jego zdaniem, największe problemy do przezwyciężenia.

„Nierozwiązana sprawa OFE jest wyjątkowo ważna do odbudowania zaufania do rynków kapitałowych wśród inwestorów indywidulanych. Druga kwestia to stworzenie przyjaznych regulacji, takich żeby emitenci chcieli przyjść na rynek. Trzecia rzecz to szybsza egzekucja prawa w przypadku zaistnienia nieprawidłowości. To wszystko spięte klamrą edukacji może przyczynić się do rozwoju rynku kapitałowego” - wyliczał Maciej Trybuchowski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.06.2022, 10:59
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ