Newsletter

Kongres 590: jeśli KGHM chce pozostać liderem rynku, musi mieć stabilne źródło energii

23.06.2022, 16:43aktualizacja: 23.06.2022, 17:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
Energetyka jądrowa od kilkudziesięciu lat zapewnia pewność dostaw bezpiecznej, bezemisyjnej energii elektrycznej - nadszedł czas na uruchomienie SMR-ów w Polsce - stwierdzili uczestnicy debaty „Czy energetyka jądrowa może powstrzymać kryzys klimatyczny”, która odbyła się podczas Kongresu 590.

Uruchomienie małych reaktorów małej mocy o modularnej konstrukcji (SMR - Small Modular Reactors) planują KGHM i Tauron. Producent miedzi zapowiada uruchomienie instalacji SMR w 2029 r., reaktor ma zaspokoić zapotrzebowanie KGHM na energię elektryczną.

„Jeśli chcemy pozostać światowym liderem rynków miedzi i srebra, to potrzebujemy dostępu do stabilnego źródła energii. W prowadzeniu działalności ważne są przewidywalne koszty” - przekonywał Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM.

Jak zapowiedział przedstawiciel miedziowego giganta, wytwarzana przez reaktor energia ma być przeznaczona na użytek wewnętrzny.

Zapowiedział również, że spółka zamierza sprawdzić możliwość wykorzystywania wytwarzanego w reaktorze wodoru w hutnictwie.

„Konkurencja pomiędzy >>dużym<< i >>małym<< atomem nie istnieje. Żadna z firm deklarujących wejście w SMR-y nie prowadzi wyścigu konkurencyjnego. Wszystkie projekty są potrzebne, bo najważniejsze jest dostarczanie prądu” - podsumował prof. Ludwik Pieńkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ekspert KGHM Polska Miedź.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.06.2022, 16:43
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ