Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Konkurs „Dziennikarze dla Klimatu” organizowany jest od siedmiu lat. Tym razem jego edycja wzbogacona została o problemy związane z polityką miejską.
Nasze miasta obrastają „tkanką tłuszczową”. Konsumują za dużo energii, wody, materiałów, eksploatują więcej zasobów przyrodniczych, zajmują nowe tereny, produkują nadmiar odpadów. Mają ogromny udział w zmianach klimatu Ziemi. Stąd nadaliśmy wyższą rangę konkursowi o kontekst: „Miasto innowacji”. Dlatego że miasta potrzebują szczególnych rozwiązań - innowacji pozwalających łączyć dobrą urbanistykę z ekologią.
Priorytetem jest planowanie przestrzenne (tworzenie oaz zieleni, co powoduje lokalne obniżenie temperatury, przeciwdziała zjawisku miejskiej wyspy ciepła i zwiększa odporność miasta na zmiany klimatu).
Klimatolodzy przewidują, że skutki zmian klimatu będą dotykać miasta coraz dotkliwiej. Susze, fale upałów, huragany i gwałtowne ulewy zdarzać się będą coraz częściej. Już dziś zaczynają być problemem.
Dr Andrzej Kassenberg: „Postępująca urbanizacja i dynamiczny rozwój miast sprawiają, że coraz większą wagę przywiązuje się do planowania przestrzennego - miasta muszą być czymś więcej niż tylko zbiorem osiedli mieszkaniowych i szklanych biurowców”.
W naszym konkursie zapraszamy media do przemyśleń nad sposobem funkcjonowania miast. Potrzebna jest edukacja społeczeństwa, by skłonić mieszkańców i instytucje do wymiany przestarzałych pieców, ocieplenia domów, i zrozumienie wśród włodarzy miast, że realizując wiele inwestycji na swoim terenie mogą jednocześnie działać na rzecz ograniczenia smogu i ochrony klimatu. Liczymy na wsparcie ze strony mediów odnośnie popularyzowania wiedzy z zakresu zrównoważonej urbanistyki. Chcemy naszym konkursem zasiać ziarno środowiskowej inspiracji.
Informacje o konkursie i regulamin na stronie internetowej www.dziennikarzedlaklimatu.pl.
KONTAKT:
e-mail: biuro@dziennikarzedlaklimatu.pl
tel. (22) 119 01 68, 515 111 490
Organizator: Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS
Partner: Niemiecka Fundacja Federalna Środowisko
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.09.2019, 16:25 |
Źródło informacji | MAXPRESS Paweł Wójcik i Jacek Zyśk |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu